Підвищення пенсійного віку в Україні: що потрібно знати

У Кабміні кажуть, що підвищення пенсійного віку - це тільки плани на майбутнє - через 5 років не раніше, але експерти впевнені: все може статися швидше

Підвищення пенсійного віку в Україні: що потрібно знати
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

В Україні все частіше говорять про необхідність підвищити пенсійний вік. Головні причини – зменшення кількості працездатного населення і збільшення тривалості життя пенсіонерів.

Про те, як може розвиватися ситуація в найближчі роки, йдеться в матеріалі Сегодня, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Пенсійний вік – кому вже підвищили

Як відомо, з 1 квітня 2020 року пенсійний вік українок підвищується з 59 років до 59 років і 6 місяців, а через 13 з половиною місяців – з 1 квітня 2021 року – пенсійний вік жінок і чоловіків у країні зрівняється – 60 років. У жінці поки буде 5-річний “бонус” за стажем: повноцінна (вище мінімальної) пенсія буде призначена за наявності страхового (трудового) стажу 30 років, чоловікам потрібно 35 років.

Страховий стаж, який дає право на пенсію за віком, стане однаковим для всіх (35 років) в 2028 році. У 2020 році пенсію за віком призначать, якщо у працівника є не менш 27 років стажу. Цю норму збільшили на 10 років з 2018 року (тоді було 15 років), і щороку додають по одному року, поки в 2028 році не буде 35 стажу, що дає право виходу на пенсію за віком.

Зазначимо, першою про можливість підвищення пенсійного віку для чоловіків заявила глава комітету Верховної Ради з соціальної політики Галина Третьякова (раніше гендиректор Української федерації страхування і член правління Пенсійного фонду України). За її словами, головна причина підвищення – неможливість через 10 років забезпечити за рахунок нинішньої солідарної системи всіх пенсіонерів. Буде  надто мало грошей, доведеться перераховувати формулу призначення пенсії, у підсумку у відсотках від заробітку працівника вона зменшиться.

Підвищення пенсійного віку – чого чекати далі

Думки експертів розділилися.

Так, за словами незалежного пенсійного експерта Віктора Колбуна (екс-заступник голови Пенсфонда), до 2023-2025 року пенсійний вік в Україні влада не підвищатиме, хоча говорити про це стануть все наполегливіше:

“Ефект від підвищення пенсійного віку можливий лише тоді, коли економіка України буде стійко розвиватися, з’являться нові робочі місця для молодого покоління. Інакше ми отримаємо зростання безробіття серед “предпенсіонерів”, яких масово почнуть звільняти достроково, або серед молодих, які, до речі, не зможуть у підсумку заробити необхідного страхового стажу. Для вирішення цієї проблеми є ще років п’ять, але займатися поліпшенням інвестиційного клімату, так і пенсійним реформуванням, насамперед введенням особистих накопичувальних пенсій, треба сьогодні”.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин більш песимістичний, за його прогнозами, за пенсіонерів влади візьмуться, як тільки вирішать два важливих питання – приймуть закон про продаж сільгоспземель і новий Трудовий кодекс. Експерт стверджує, що ці два закони будуть прийняті не пізніше першої половини 2020 року:

“Найімовірніше, підвищення пенсійного віку зроблять поступовим, причому не на місяць щороку, це мало, а на півроку. І підвищать з 60 до 62-63 років, а не до 65. Не виключено, що пенсійний вік підвищать не тільки для чоловіків, але і для жінок, так як з 2021 року він стане для всіх однаковим”.

Як повідомлялося раніше, пенсія в Україні у 2020 році буде підніматися кілька разів і це пов’язано із зростанням мінімального прожиткового мінімуму і планової індексацією. Також будуть підвищуватися пенсії для окремих категорій громадян.

Джерело: Народна Правда