Проблеми з кредитами військовослужбовців переросли у скандал на державному рівні

Банки порушують закон "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"

Проблеми з кредитами військовослужбовців переросли у скандал на державному рівні
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В Україні розгорівся черговий скандал – цього разу навколо кредитування військовослужбовців. Перепалки розпочалися між Міноборони і Нацбанком  з усних перепалок чиновників, а завершився офіційним листом №220 / 424 міністра оборони Андрія Загороднюка на адресу голови НБУ Якова Смолія з вимогою вплинути на банки, які порушують закон “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. 

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пише “Страна“.

Йдеться  про п. 15 ст. 14 закону, згідно з якою кредитори не мають права нараховувати по кредитах військовослужбовців відсотки, пені та штрафи від моменту їх призову і до завершення так званого “особливого періоду”. У Міноборони нагадали, що відправною точкою тут є 17 березня 2014 року, коли президент підписав указ “Про часткову мобілізацію” і особливий період діє до цього часу.

На банкірів не вперше скаржаться за невиконання даного закону.  Позичальникам-військовим незважаючи ні на що продовжують нараховувати відсотки по кредитах, а також штрафи з пенями. Закон не передбачає відповідальності щодо кредиторів, і ті його відкрито порушують.

Проблеми з кредитами військовослужбовців переросли у скандал на державному рівні

Проблеми з кредитами військовослужбовців переросли у скандал на державному рівні

“Спочатку закон ще більш-менш виконували. Відразу після прийняття і в розпал військових дій, а тепер повсюдно порушують. Банкірів цікавлять тільки їхні заробітки і більше нічого, а Нацбанк за ними не стежить, як слід. Ми стикаємося з тотальною безкарністю, яку покриває НБУ. Банки продовжують нараховувати відсотки по кредитах, а потім і штрафні санкції, а коли людина їх не платить – звертаються до судів. Фінансисти, звичайно ж, не повідомляють, що вимагають стягнути кредити з величезними штрафами з українців, які захищають батьківщину”, – розповів старший партнер адвокатської компанії” Кравець і партнери “Ростислав Кравець.

Нерідко позичальники дізнаються про те, що їм нарахували величезні відсотки і штрафи саме, коли починається примусове списання заборгованості із зарплатних карт.  Судовий виконавець стягує заборгованість  автоматично, нікого не попереджаючи. Військовослужбовець лише бачить смс-повідомлення про списання грошей.

Юристи та фінансисти говорять, що ПП з кредитами зазвичай виникає в двох випадках:

  • Коли банк знає, що має справу з військовослужбовцям-позичальником, і просто не хоче виконувати закон. У розрахунку на те, що у людини не буде часу і бажання з ним сперечатися, і він просто заплатить. Прибуток ставиться вище за все.
  • Коли банк насправді не знає, що людина стала військовослужбовцям, що його призвали. Фінансистів не повідомили, а вони самі не спромоглися передзвонити клієнтові, коли той перестав з незрозумілої причини платити по наданій позиці. Вони налаштовані заробити на піні і штрафи, і чекають свого “зоряного часу”.

“До речі, у другому випадку фінансова частина Міноборони могла б інформувати банки про те, що людина пішла на військову службу. Після того, як опитала його і оформила контракт. Якщо сама людина не зробив цього. Можливо тоді закон краще виконували”, – припустив фінансовий аналітик Василь Невмержицький.

Більшої дисципліни в частині виконання закону можна було б домогтися, і якби контроль взяв на себе Національний банк. Як він це зробив для законодавства в частині фінансового моніторингу. НБУ вимагає від банків чіткого виявлення публічних осіб, і нещадно штрафує ті банки, що не роблять цього або роблять недостатньо якісно.

Вистачило буквально 1-2 штрафів на адресу банків, які не виявили всіх своїх військовослужбовців і нарахували по їх кредитах відсотки зі штрафами, і підрозділи фінмоніторингу стали б блискуче виконувати це завдання. А може і придумали, як її максимально автоматизувати.

Нагадаємо, раніше в  Міноборони України заявили, що мають намір вирішувати питання про забезпечення житлом військовослужбовців за допомогою депозитно-монетарної програми. Заступник міністра Олексій Марцинюк  презентував програму трансформації МОУ та Збройних сил України, яка передбачає новий підхід до забезпечення житлом військових в Україні.

Нагадаємо також, 19 грудня в Україні анонсували появу нового документа в рамках переходу на електронний документообіг – незабаром з’явиться електронний військовий квиток. Міноборони планує цілий комплекс заходів із запровадження електронного документообігу: оформлення компенсацій за оренду житла, онлайн-чергу на квартири, а також використання електронних рапортів.

Джерело: Народна Правда