В Україні з’являться приватні детективи: за ким будуть стежити

Діяльність приватних детективів в Україні регулюватиметься Міністерством внутрішніх справ

В Україні з’являться приватні детективи: за ким будуть стежити
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В Україні з’являться приватні детективи – на початку лютого у Верховній Раді з’явився доопрацьований законопроект про приватну детективну діяльність.

Про це розповідає НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на Сьогодні.

У пояснювальній записці до нового законопроекту сказано, що приватна детективна діяльність – поширена практика для захисту прав та інтересів громадян і юридичних осіб, і в багатьох країнах вона визнана на державному рівні.

Згідно із законопроектом, діяльність приватних детективів в Україні регулюватиметься Міністерством внутрішніх справ.

Воно буде:

забезпечувати навчання приватних детективів і підвищення їхньої кваліфікації;
визначати порядок проходження навчання тих, хто вирішив стати приватним детективом, а також визначати перелік необхідних для цього документів;
видавати свідоцтва про право вести приватну детективну діяльність і припиняти її;
формувати і вести Єдиний реєстр суб’єктів приватної детективної діяльності;
здійснювати контроль за діяльністю приватних детективів і за тим, як вони дотримуються законодавчих норм.

Щоб стати приватним детективом, потрібно буде звернутися в МВС, пройти навчання і отримати ліцензію. При цьому, стати детективом зможе тільки громадянин України з повною вищою юридичною освітою або ж освітою за спеціальністю “правоохоронна діяльність”. Також потрібно буде мати стаж роботи у сфері права або правоохоронної діяльності не менше ніж 3 роки.

Уляна Красовська, адвокат АТ “Лещенко, Дорошенко і партнери” зазначає, що втручатися в особисте життя інших людей, прослуховувати їх тощо детективи не зможуть.

“Навпаки, приватний детектив досить обмежений в інструментах здійснення своєї діяльності, оскільки для реалізації більшості прав, передбачених законопроектом, детективу потрібна буде згода інших осіб”, – пояснює Красовська.

Вона додає, що, наприклад, проводити огляд будівель можна буде тільки за згодою їхніх власників, проводити усне опитування осіб або фотографувати їх – також тільки після їхньої згоди.

“Законопроектом не передбачено особливого статусу або повноважень для приватного детектива, не передбачена можливість користування закритими базами даних або іншими джерелами інформації, яких немає у відкритому доступі; навпаки, законопроект досить коротко і обмежено визначає межі та інструменти, які можуть застосовуватися в приватній детективній діяльності для збору і фіксації інформації”, – говорить Красовська.

А тим часом у Верховній Раді України 21 лютого зафіксований черговий випадок кнопкодавства – порушником виявився позафракційний народний депутат України від Закарпаття Владіслав Поляк, який став першим “кнопкодавом” після запровадження за це кримінальної відповідальності.

Також повідомлялося, що президент Володимир Зеленський підписав закон (законопроект подали в парламент в 2015 році, але депутати прийняли його тільки до 2020 року), відповідно до якого діти переселенців зможуть безкоштовно харчуватися в садочках, школах і професійно-технічних училищах.

Джерело: Народна Правда