Зміна статі та аборти без дозволу: чому закон про “підлітків” наробив багато галасу

Насправді приводів для паніки немає

Зміна статі та аборти без дозволу: чому закон про “підлітків” наробив багато галасу
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Через новий законопроект про підлітків, зареєстрований у Верховній Раді, кілька днів ходять страшні чутки, ніби підлітки з 14 років зможуть робити аборти і змінювати стать без відома батьків.

НАРОДНА ПРАВДА із посиланням на Сьогодні розповідає, що ж насправді написано в документі і чому немає приводів для паніки.

До українського законодавства пропонується ввести термін “підліток”, а до чинних законів – кілька основних поправок:

фізособи, які досягли 14 років, зможуть самостійно отримувати повну інформацію про своє здоров’я, ознайомлюватися з документами, вибирати лікаря і методи лікування відповідно до його рекомендацій;
з’являється визначення, що підліток – це людина від 10 до 18 років.

Раніше терміну “підліток” в українському законодавстві не було, а всі рішення за дітей (в тому числі і щодо їх лікування) приймали виключно батьки.

Дарина Старовойтова, адвокат і керівник громадянської практики ЮФ “Горецький і партнери”, зазначає, що, згідно з чинним законодавством, особа, яка не досягла повної цивільної дієздатності, не може вибирати лікаря і методи лікування, оскільки для цього необхідно підтвердження законного представника.

“Можливість отримати інформацію про стан свого здоров’я тільки після 18 років не дозволяє реалізувати інші права в цій сфері: право на згоду на медичне втручання, право на вибір лікаря і так далі, враховуючи непоінформованість підлітка”, – пояснює Старовойтова.

У законопроекті не йдеться ані про зміну статі ані про аборти.

За словами Старовойтової, проект документу не визначає, про які саме договори і правочини може йтися, що в подальшому ускладнить виконання закону.

“Ні про зміну статі, ні про аборти прямо в законі не йдеться, але і не сказано, що ці операції є винятком. На ухвалення закону в такій редакції, очевидно, шансів мало: він уже направлений на доопрацювання”, – уточнила вона.

Крім того, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я ще від 2013 року, проведення аборту жінці віком до 14 років або недієздатній особі здійснюється тільки за заявою їх законних представників. А ось аборти для осіб старше 14 років здійснюються з їх згоди відповідно до статті 284 Цивільного кодексу України. Тому жодних нововведень в цій сфері законопроект не несе.

Нагадаємо, нещодавно батьків попередили про поширення нової смертельної гри серед школярів. Поки що б’ють тривогу в Києві, там повідомили, що підлітки грають в гру під назвою “виклик стрибка”, яка може стати причиною струсу мозку або навіть смерті.

Нагадаємо також, у місті Керч в анексованому Криму, двоє підлітків збиралися влаштувати вибухи у школах за допомогою саморобних бомб. Вони хотіли піти по стопах Владислава Рослякова, який влаштував вибух в коледжі в 2018 році.

Джерело: Народна Правда