Коронавірус вже в Україні: що буде з курсом долара

Спровокована пандемією світова криза може стати фатальною для валютного курсу

Коронавірус вже в Україні: що буде з курсом долара
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Українська гривня закінчує зиму в стабільному стані, яке спостерігалося увесь минулий рік. Однак коронавірус змушує задуматися про стан здоров’я не тільки людей, але і світової економіки.

Loading...

НАРОДНА ПРАВДА посилаючись на “Апостроф” з’ясувала, чого чекати Україні та її валюті у найближчі місяці.

На аукціоні 25 лютого були продані облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) всього на 1,6 мільярда гривень. І це притому, що ще зовсім недавно попит на українські папери був істотно вище, та облігації внутрішньої держпозики розліталися в буквальному сенсі як гарячі пиріжки. Так, наприклад, на аукціоні 21 січня ОВДП були продані на 6,3 мільярда гривень.

Курс гривні до долара зміцнюється в чому за рахунок продажу ОВДП, в тому числі нерезидентами. За даними Національного банку України, за минулий рік їх сукупні вкладення в українські папери досягли 117,72 мільярда гривень. На початок 2020 року загальний обсяг ОВДП, які знаходилися у обігу, дорівнював 827,38 мільярда гривень.

Не дивно, що за підсумками минулого року гривня стала рекордсменом серед світових валют за темпами зміцнення долара – зростання її курсу склав 19%.

В останні дні зими курс коливався в коридорі 24,5-24,6 гривні/долар, але що буде далі?

Біржова паніка

На думку старшого аналітика інвестиційної компанії “Альпарі” Вадима Иосуба, поки ситуація на валютному ринку не виглядає загрозливою. Він нагадав, що місяць тому курс був вище 25 гривень/долар, а потім опустився до 24,4 гривень/долар. При цьому НБУ протягом останнього місяця набагато частіше купував валюту в резерви, ніж продавав її.

“Глобальні інвестори зараз не розглядають країни, що розвиваються (до яких належить і Україна, – НП), як точку отримання доходу і шукають порятунок в більш надійних активах”, – сказав керівник відділу аналітики групи компаній Forex Club Андрій Шевчишин.

За словами інвестиційного банкіра і фінансового аналітика Сергія Фурси, падіння попиту на українські облігації безпосередньо пов’язано з епідемією коронавіруса.

“На світових ринках – “кривава баня”, і зрозуміло, що нерезиденти не приходять купувати українські облігації”, – сказав Фурса.

Дійсно, останнім часом фондові ринки неабияк штормить, ціни на нафту та інші сировинні товари знижуються, а слово “криза” згадується все частіше.

Скільки триватиме період невизначеності, і переросте нинішня нестабільність в повноцінний фінансова криза на зразок того, що вибухнула в 2008 році, не знає ніхто, а все інше – ворожіння на кавовій гущі. Однак, як зазначив Сергій Фурса, навіть якщо мова про кризу нині не йде, волатильність на валютному ринку України триватиме аж до декількох місяців. “Якщо боротьба з коронавірусом призведе до рецесії, то в найближчі пару років до нас ніхто (з інвесторів) не прийде”, – додав він.

25 чи 30?

Якщо не буде рецесії, то навряд чи варто очікувати зниження курсу більше, ніж до 25 гривень/долар, вважає Сергій Фурса.

Андрій Шевчишин бачить кілька сценаріїв розвитку ситуації на валютному ринку України в найближчі місяці.

“В оптимістичному сценарії навесні курс відкотиться до 25 гривень/долар, а ближче до літа, імовірно, увійде в коридор 25,5-26 гривні/долар. При цьому базовий сценарій, за його прогнозом на кінець весни – 26-27 гривень/долар. “У песимістичному сценарії я б розглядав курс 26,5-27,5 гривні/долар”, – додав він.

Але це – якщо не буде світової кризи. А якщо буде? Чи Готова до нього Україна? Андрій Шевчишин зазначає, що на відміну від 2008 і 2014 років зараз банківська система країни виглядає набагато більш стійкою. Але проблеми є в промисловості. Мало того, що в 2019 році промислове виробництво скоротилося на 1,8%, вже в січні поточного року воно впало на цілих 5%. Є складнощі і в аграріїв – за гіркою іронією, з міцної гривні їх продукція програвала конкуренцію на світових ринках.

“Головним драйвером падіння гривні буде зниження експорту та експортної виручки”, – вважає Шевчишин.

Як відомо, Національний банк України встановив на 3 березня офіційний курс долара на рівні 24,81 гривень.

Нагадаємо, раніше ми писали, що Україні поширюють фальшиві долари, які практично нічим не відрізняються від справжніх. Визначити такі банкноти можна тільки з допомогою професійного обладнання.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...