Нацбанк радикально знизив облікову ставку

Облікова ставка впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним фінустановам

Нацбанк радикально знизив облікову ставку
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Національний банк України  (НБУ) знизив облікову ставку до 10% річних із 13 березня 2020 року. Таку заяву зробив глава НБУ Яків Смолій у четвер, 12 березня, під час брифінгу щодо рішень правління Національного банку з питань монетарної політики.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться  в повідомленні пресслужби регулятора.

“У січні-лютому споживча інфляція сповільнилася швидше, ніж передбачала прогнозна траєкторія (до 3,2% в січні і 2,4% в лютому в річному вимірі), продовжуючи перебувати нижче цільового діапазону 5% +/- 1 п.п. Також у двох місцях трохи нижче прогнозу була базова інфляція”, – повідомляють в НБУ.

Як відомо,  січневий прогноз Національного банку передбачав інфляцію 4,8% на кінець 2020 року. Однак він може бути переглянутий в квітні в залежності від подальшого розвитку подій.

Додамо, що Національний банк очікує зниження облікової ставки до 7% до кінця цього року. Зазначимо, що зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами й позиками.

Що таке облікова ставка і на що вона впливає

Облікова ставка демонструє, скільки коштують гроші в країні. Точніше, це відсоток, під який банки позичають гроші у держави (НБУ), аби потім давати їх у кредит громадянам та бізнесу.

Зниження облікової ставки призводить до здешевлення кредитів (приблизно на 70% від зниження облікової ставки).

Зниження облікової ставки може привести до:

  • зниження ставок за борговими цінними паперами (ОВДП);
  • здешевлення кредитів;
  • здешевлення депозитів;
  • зростання цін;
  • підвищення динаміки зростання економіки.

Облікова ставка впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним фінустановам. Чим вона вища, тим дорожче коштують банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформлює позики.

Коли інфляція та ризики макроекономічної нестабільності в країні посилюються, центральний банк повинен вжити заходів для стабілізації. Тоді НБУ підвищує облікову ставку і проводить жорстку монетарну політику.

Це означає, що кредитувати вже більш ризиковано, тому ціна на гроші в економіці зростає.

В разі зменшення інфляції та поліпшення макроекономічної ситуації облікова ставка зазвичай знижується, що зумовлює поступове здешевлення депозитів і кредитів.

Нагадаємо, в жовтні правління Національного банку України прийняло рішення знизити облікову ставку з 16,5% до 15,5% річних.

Нагадаємо також, економісти і фінансові аналітики передбачали на 2020 рік початок нової глобальної економічної кризи. Повноцінна економічна криза може виникнути на тлі: виборів у США, народних хвилювань в Латинській Америці, торговельних війн, а також ескалації відносин на Близькому Сході. Українські експерти відзначають, що ризики у світовому масштабі актуальні і для України.

Джерело: Народна Правда