Пандемія коронавіруса і найсмертоносніші інфекції в історії

Віруси постійно мутують, саме тому становлять велику небезпеку

Пандемія коронавіруса і найсмертоносніші інфекції в історії
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я/Публікації

11 березня, глава Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреисус оголосив коронавирусну інфекцію пандемією. Це друга пандемія в XXI столітті і сьома за століття.

Loading...

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на Сьогодні.

Остання пандемія була в 2009-2010 роках і була викликана вірусом грипу типу А/H1N1, відомим також як свинячий грип. Тоді захворіло 255716 осіб, померло 2627. Це за весь період пандемії! В той час, як коронавірусом COVID-2019, на даний момент захворіло 126104 осіб, померло 4624. В одній тільки Італії за останню добу жертвами коронавіруса стали 196 осіб. На жаль, можна говорить про те, що летальних випадків від COVID-2019 більше, ніж від свинячого грипу.

Чому говоримо про пандемію, а не епідемії. Пандемія відрізняється масштабністю, швидкістю поширення, великою географією, кількістю хворих і загиблих. Пандемії ділять на 6 категорій. Найстрашніша – шоста категорія, коли вірус, що передається повітряно-крапельним шляхом, розлітається блискавично, при цьому забираючи сотні тисяч життів.

Пандемія коронавіруса і найсмертоносніші інфекції в історії

Іспанський грип
Наймасштабнішою пандемією грипу за всю історію людства була “іспанка”, або іспанський грип. Лютував цей вірус типу А H1N1 у 1918-1919 роках. Всього за 18 місяців грипом захворіли понад 550 мільйонів чоловік. На ті часи це було 30% населення планети. За одними даними, загинуло понад 40 мільйонів осіб, за іншими – понад 50 млн. Як не дивно, але перший випадок захворювання був виявлений в США, а “іспанським” вірус назвали, так як вважалося, що саме ця країна найбільше постраждала від пандемії. Хоча насправді це не так – вірус атакував всю планету, дісталося навіть найвіддаленішим куточкам світу – Самоа, Фіджі, Аляска, ставали безлюдними островами в Тихому та Індійському океанах.

Тільки за перші 25 тижнів пандемії грип забрав понад 25 мільйонів життів. Вірус відрізнявся особливою агресивністю – він швидко руйнував легкі, які заповнювалися рідиною і кров’ю. Іноді хворий помирав тому, що захлинався кров’ю. Вірус настільки блискавично діяв, що від зараження до летального результату проходило 12 годин, причому, часом у людини навіть не було особливих симптомів.

Поширенню “іспанки” сприяли масові пересування військ, біженців і тотальна антисанітарія, адже вірус активізувався як раз під кінець Першої світової війни.

Азіатський грип
Друга масштабна пандемія сталася у 1957-1958 роках. На цей раз збудником грипу став інший штам – H2N2. Перший випадок був зафіксований в Китаї, звідки він швидко поширився на Сінгапур, Гонконг, а звідти вже по всьому світу. Швидше за все, зараження відбулося від диких качок. Точну кількість осіб, хворих азіатським грипом, не встановлено. за даними ВООЗ, лише азіатським грипом захворіли близько 7 мільйонів людей, 2 мільйони з яких загинули.

Тоді пандемію вдалося зупинити завдяки розробленій вакцині. Медики світу нарешті зітхнули спокійно, але ненадовго. Штам вірусу H2N2 мутував в H3N2 і знову викликав пандемію.

Гонконгський грип
У 1968-1969 рр. відбувся середній по тяжкості Гонконгський грип, викликаний вірусом H3N2. Пандемія почалася в Гонконгу на початку 1968 року. Найбільш часто страждали від вірусу літні люди старше 65-річного віку. У США число загиблих від цієї пандемії склало 33800 людину.

Свинячий грип
Ця пандемія була всього 11 років тому. Вона забрала життя 2627 осіб. Всього ж було зареєстровано 255 716 випадків захворювання. Спалах був викликаний вірусом підтипу H1N1, що володіє найбільшою генетичною схожістю з вірусом свинячого грипу. Походження цього штаму точно не відомо. Тим не менш Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (World Organization for Animal Health) повідомляє, що епідемічне поширення вірусу цього ж штаму не вдалося встановити серед свиней. Віруси цього штаму передаються від людини до людини і викликають захворювання з симптомами, типовими для грипу.

Свині можуть бути інфіковані вірусом грипу людини, і саме це могло відбутися як під час пандемії Іспанського грипу, так і спалахи 2009 року.

Специфічних симптомів у свинячого грипу немає, вони такі ж, як і у звичайного грипу. Ліків, які 100-відсотково допомагають від цього штаму вірусу, теж немає. Лікування спрямоване на полегшення симптомів у хворого.

Українці теж постраждали від свинячого грипу. У 2009 році було зафіксовано 225 випадків захворювання цим штамом, 17 людей померли.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА повідомляла:

Епідемія коронавіруса Covid-19 в Україні може початися на Великдень, коли українці почнуть повертатися з Італії додому.

Радіологічне товариство Північної Америки опублікувало знімки легких 44-річного жителя Китаю, який помер від Covid-19.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...