Шок від коронавірусу спричинить стагнацію в Україні – експерт

Шок від коронавірусу спричинить стагнацію в Україні – експерт
Автор Марія Петренко в Новини/Публікації

Про те, чому падіння цін на нафту ще не можна вважати провісником глобальної економічної кризи, як епідемія коронавірусу вплине на світові фінанси загалом та українські зокрема, яким чином відсутність повноцінного фондового ринку впливає на стан економіки України, розповів в інтерв’ю “НАРОДНІЙ ПРАВДІ” економічний експерт Олександр Охріменко.

Loading...

Як коронавірус, карантини, падіння бірж, сутичка між РФ та Саудівською Аравією щодо нафти вплинуть на нашу економіку?

– Скоріш за все, ми не побачимо суттєвого зростання ВВП – наша економіка зросте в 2020 році десь на рівні 2%. Для нас це дуже мало. Ось це дійсно наша проблема з проблем.

Чому?

– Якщо маленьке зростання ВВП, то буде й не дуже суттєве зростання реальних зарплат. Так, вони зростуть, але дуже помірно. Це стагнація не лише для економіки, але й для соціуму, що впливатиме на суспільні настрої, простіше кажучи – буде дратувати населення. Є кризи, а в нас і не криза, але стагнація. Певною мірою це ще гірше, бо психологічно це дуже негативно впливає, пригнічує економіку та населення. Ніби й не падіння, але не ті темпи, які хочуться. Це все наслідки коронавірусу і всього іншого.

А сировинні ринки як реагуватимуть? Так, там головними товарами є нафта та газ. Але нас мають цікавити більше зернові і залізна руда?

– Так. Тут може бути інша ситуація саме для АПК, бо коронавірус впливатиме на ринок харчів. Чому? Бо у зв’язку з усіма карантинами зростатиме попит на харчі у світі. У багатьох країнах уже виникла паніка, люди масово купують звичайні продукти з супермаркетів. І не через реальну потребу, а через острах, паніку, які викликані коронавірусом і карантинами. Люди налякані, тому так і діють. Для українського АПК це вигідно. Тут є позитив, але з дуже суттєвим гірким присмаком, бо епідемія – це все ж трагедія і для нас, і для решт світу.

Ми бачили як відреагувало ФРС – понизили облікову ставку. Ми так можемо, може НБУ продовжити зменшувати облікову ставку?

– Ні, ми так зробити не можемо. Точніше, НБУ може так зробити, але нам це не допоможе. У нас інша економіка, ми не ФРС США. У них дійсно ставка впливає на ринок, а у нас – ні. Це не допоможе, у нас маленька та інша по якості економіка, де діють інші правила. Тому одні дії в економіці США призоводять до одних наслідків, а такі ж дії в умовах нашої економіки і фінансової системи – інші.

Люди почнуть купувати долари, бо це ж традиційна редакція під час криз – йти в долари чи американські цінні папери?

– Так, хто буде панікувати – піде в долари. Але річ в тім, що у населення немає гривні на руках. Тобто навіть панікувати немає за рахунок чого. Грошей у людей небагато. Щоб скуповувати валюту, потрібна гривня, а її у людей, якщо говорити по великому рахунку, немає.

В Україні досі недоукомплектований уряд. Як це впливає?

– Це навіть добре. Тому що був би доукомплектований уряд – вони наробили “рішучих заходів”, які ні на що не впливають. Урядовцям треба ж показувати “впевненість”, їм же треба якісь заходи показувати, що вони не сидять склавши руки. Почнуть “міняти систему”, що означатиме, мабуть, збільшення фіскального тиску. Я негативно сприймаю заяви представників будь-якої нашої влади під час криз. Занадто часто вони роблять абсурдні заяви. Та й часто кризи у нас супроводжують скандалами у самій владі, які не може дійти згоди, хто там більший реформатор, йде боротьба за посади. Тому чим менше вони “діють” під час криз, тим легше вона проходить.

Декілька років говорили про глобальну кризу? Це вже вона?

– Ні. Ціна на нафту вже відкочується назад. Вже говорять про вихід $40 за барель, хтось говорить про $45. Це не криза. Нафтові коливання є результатом особистого конфлікту між керівництвом РФ та владою Саудівської Аравії – двох основних виробників нафти. Путін переграв себе. Буває.

Що буде з нашим фондовим ринком?

– Він у нас мертвий. Якщо його немає, то немає чому падати. Мертве не може померти. У нас на фондовому ринку за день буває 2 угоди. Це не фондовий ринок, а пародія, фейк фондового ринку.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...