Тігіпко Сергій Леонідович: досьє і компромат від А до Я

Тігіпко Сергій Леонідович: досьє і компромат від А до Я
Автор Марія Петренко в Досьє

Сергій Тігіпко – бізнесмен та політик, входить до 20-ки найбільш заможних людей в Україні.

Loading...

Біографія 

Народився 13 лютого 1960 року в селі Драгонєшти, Молдова.

Освіта

У 1982 році закінчив Дніпропетровський металургійний інститут за фахом інженер-металург. У 1996 році захистив кандидатську з економіки на тему “Формування і державне регулювання систем комерційних банків України”.

Сім’я

Сергій Тігіпко був двічі одружений. Від першого шлюбу з Наталією Тігіпко є доросла донька Анна, яка навчалась в  Оксфорді. Саме на честь неї була названа група ТАС (абревіатура від Тігіпко Анна Сергіївна).

Від другого шлюбу у Сергія Тігіпка троє дітей – Тимофій, Анастасія, Леонтій.  Друга дружина Вікторія Тігіпко очолює найбільший в Україні венчурний фонду TA Ventures, а також є президенткою Одеського кінофестивалю. Розлучились 2018 року.

Кар’єра 

Після служби в армії, у 1984 році, Сергій Тігіпко брав активну участь у комсомольській діяльності: секретар комітету ЛКСМУ, заступник відділу і заступник директора з навчально-виховної роботи Дніпропетровського механіко-металургійного технікуму, завідувач відділом пропаганди і агітації Дніпропетровського обласного комітету ЛКСМУ. У 1989-1991 роках був першим секретарем обкому комсомолу.

У 1991 році Тігіпко стає заступником голови правління комерційного банку “Дніпро”. А в березні 1992 року – головою правління нового дніпропетровського комерційного банку “Приватбанк”. У ЗМІ повідомляли, що саме Тігіпко запропонував засновникам групи Приват, серед яких були олігархи Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, створити власний комерційний банк. В одному з інтерв’ю Боголюбов зазначив, що спершу Тігіпко був найманим менеджером, а згодом став ключовим партнером і акціонером. Пізніше засновники Привату його частку викупили.

У 1994-1997 роках Тігіпко працював позаштатним консультантом другого президента України Леоніда Кучми з питань грошової політики. Трохи згодом отримує посади віце-прем’єр-міністра України з питань економічної реформи в уряді Павла Лазаренка (квітень-липень 1997 го), віце-прем’єра з питань економіки у Кабміні Валерія Пустовойтенка (1997-1999), міністра економіки в уряді Віктора Ющенка. Цікаво, що у 1997  до уряду Лазаренка Сергій Тігіпко потрапив завдяки рекомендацією тодішнього першого помічника президента Олександра Разумкова, батька нинішнього голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова.

У 2000-му році на довиборах до Верховної Ради у виборчому окрузі в Павлограді стає народним депутатом України. У 2002-му повторно проходить до парламенту за списком пропрезидентського блоку “За єдину Україну!”.

З грудня 2002 два роки поспіль займав посаду глави Національного банку України. Позаяк це був другий термін Леоніда Кучми, паралельно розвиває свій політичний проект -  з 2000 по 2005 рік очолював партію “Трудова Україна”.

За час політичної кар’єри був членом РНБО, керував різними урядовими комісіями, радами і комітетами. Представляв Україну в міжурядових структурах країн СНД.

У 2003 році, за даними ЗМІ, розглядався як можливий альтернативний варіант Віктору Януковичу як кандидат від влади. Однак Леонід Кучма обрав саме Віктора Януковича. За деякими даними, таке рішення було спричинена тим, що за спиною у Януковича стояв найсильніший вже на той час олігарх – Рінат Ахметов, тож Кучма побоювався, що Ахметов та Янукович, в разі обрання Тігіпка наступником, почнуть грати проти кандидатуру Тігіпка, об’єднаються з Віктором Ющенком. Відтак вибір впав саме на Януковича, а Тігіпко очолював його штаб.

Після Помаранчевої революції відійшов від великої політики, зосередився на управлінні власним великим бізнесом – фінансовою групою “ТАС”, до якої входили “ТАС-Інвестбанк”, “ТАС-Комерцбанк”, “ТАС-Бізнесбанк”, страхова компанія “ТАС”, клініка сімейної медицини та ряд інших активів.

У 2007 році продав “ТАС-Інвестбанк” і “ТАС-Комерцбанк” шведському банку Swedbank за 735 мільйонів доларів, що можна вважати одним з найуспішніших бізнес-рішень у житті Сергія Тігіпка, оскільки за рік розпочалась криза 2008 року.

18 березня 2008 року Юлія Тимошенко,  яка тоді була прем’єркою заявила, що призначила Тігіпка своїм радником. Водночас він став співголовою новоствореної Ради інвесторів при Кабінеті міністрів. 8 липня 2009 року Тігіпко звільнився з посади радника глави КМУ за власним бажанням.

У червні 2009 року Тігіпко залишив пост глави правління фінансової групи “ТАС” і глави правління ВАТ “Сведбанк” і сконцентрувався на політичній діяльності.

У 2010 році Тігіпко провів досить успішну кампанію, посів третє місце на президентських виборах. Тоді Юлія Тимошенко, аби залучити голоси Сергія Тігіпка, навіть обіцяла зробити його прем’єр-міністром. Однак переміг Віктор Янукович.

Після виборів Тігіпко отримав посаду віце-прем’єр-міністра з питань економіки в уряді Миколи Азарова. 9 грудня 2010 року в результаті розпочатої адмінреформи став віце-прем’єр-міністром – міністром соціальної політики. У 2011 році уряд проводить пенсійну реформу – автором і обличчям якої зробили Сергія Тігіпка.  Таким чином Віктор Янукович фактично “вбивав” рейтинг Сергія Тігіпка, який був змушений розпустив свою партію “Сильна Україна”, закликавши однопартійців вступати у “Партію регіонів”. Водночас на з’їзді регіоналів його було обрано заступником лідера партії Януковича.

У грудні 2012 року став народним депутатом, пройшовши під третім номером списку “Партії регіонів”. У Раді VII скликання працював заступником голови фракції “Партії регіонів”, а також членом комітету з питань інформатизації та інформаційних технологій.

В квітні 2014 року 14 народних депутатів-регіоналів, в тому числі й Тігіпко, заявили про вихід з партії і фракції “Партії регіонів” у Верховній Раді, а також про створення позиційної до чинної влади депутатської групи.

В результаті президентських виборів 2014 року Сергій Тігіпко посів лише п’яте місце серед усіх кандидатів із результатом 5,23%.

За результатами позачергових виборів Верховної Ради, у жовтні 2014 року, очолювана Сергієм Тігіпком партія “Сильна Україна”, яка знову відновилась після колапсу Партії регіонів,  не пройшла у парламент, показавши результат 3,11%.

12 січня 2016 року наглядова рада “ТАСкомбанку” призначила Тігіпка головою правління.

Восени 2018 року група “ТАС” придбала “Завод “Кузня на Рибальському” у Петра Порошенка та Ігоря Кононенка. Інвестфонд “Прайм Ессетс Кепітал” п’ятого президента України Петра Порошенка продав свій пакет акцій заводу “Кузня на Рибальському” за 235,8 мільйонів доларів, а фонд “ВІК” Ігоря Кононенка – 64,2 мільйони. Однак, важлива деталь, оплата за “Кузню” склала лише 10 мільйонів доларів, усю іншу суму записали в боргові зобов’язання. Оскільки Сергій Тігіпко планує там побудувати житловий масив та торгово-офісний центр, то схема з борговим зобов’язаннями може означати, на що звертає увагу сайт «Наші гроші», що майбутній заробіток від будівництва буде поступово ділитись між Петром Порошенком та Сергієм Тігіпком.

У 2019 році Антимонопольний комітет України дозволив Тігіпку придбати  понад 50% у статутних капіталах компаній “Арена-Сіті” і “КАН”. Серед останніх придбань бізнесмена вагонобудівний завод у Полтаві за 36 млн гривень.

На початку березня 2020 року в пресі обговорювали, що Сергій Тігіпко може стати прем’єр-міністром України. Хоч президент Володимир Зеленський й підтвердив факт таких перемови, але новий уряд був сформований без Сергія Тігіпка.

Компромат 

Згідно з даними Громадського руху “Чесно”, 16 січня 2014 року Тігіпко голосував за “диктаторські закони”. Тоді Верховна Рада шляхом голосування руками прийняла «Диктаторські закони», які суттєво утискали права і свободи громадян. Це голосування загострило протистояння на Майдані. Верховна Рада скасувала норми цих законів 24 лютого 2014 року.

У квітні 2014 року Сергій Тігіпко відвідував захоплену будівлю обласного управління СБУ в Луганську, де проводив переговори. Згодом політик стверджував, що там немає ні заручників, ні росіян.

Декларації 

Останній раз подавав декларацію на початку 2014 року, тобто за 2013 рік. Тоді Сергій Тігіпко задекларував 263, 5 млн грн особистого доходу. Члени сім’ї Тігіпка заробили за 2013 рік 8,5 млн. грн.

Більшу частину свого доходу Тігіпко отримав у якості дивідендів та процентів – майже 240 мільйонів. 23,2 мільйони він заробив на продажі цінних паперів, і 590 тисяч від продажу майна.

У Тігіпка було 1,3 мільйона гривень на рахунку у банках та 140 мільйонів у цінних паперах, всі вони перебували за кордоном.

Кандидат у президенти задекларував земельні ділянки площею 33,96 тисяч квадратних метрів та квартиру на 40 квадратів. Ще майже 65 тисяч квадратних метрів землі мають члени сім’ї Тігіпка. У них також є будинок на 1252 квадратних метри, та квартира на майже 100 квадратів.

Тігіпко не володів власною машиною, але орендує 7 елітних авто, які йому обходяться більше ніж у 900 тисяч гривень на рік. Зокрема,  BMW 7601 (85,76 тис  гривень коштує оренда), Lexus Lx470 (186 тисяч), Toyota Prado (20,5 тисяч), Mersedes-Benz S500L4 (250 тисяч), Land Rover (232,5 тисяч), Volkswagen Multiven (145тисяч).

Майно та предмети розкоші 

Засновник групи ТАС – незмінний фігурант рейтингів найбагатших людей України. У 2008 року експерти журналу “Фокус” включили Тігіпка у рейтинг 130 найбагатших українців. Тоді він посів 28-ме місце. Його стати оцінили у 900 мільйонів доларів. Роком раніше його статки оцінювалися у 780 мільйонів доларів.

До 2012 року Тігіпко входив у десятку найбагатших українців за версією Forbes. За оцінками видання у лютому 2013 року, капітал Тігіпка становив 1,11 мільярда доларів.

Зараз статки Тігіпка оцінюють приблизно у 400 мільйонів доларів.

Лінки

Сергій Тігіпко – Вікіпедія

Сергій Тігіпко – рух “Чесно” 

Декларація – УП

 

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...