День 40 святих: що не можна робити 22 березня

В цей день вшановують 40 Севастійських мучеників, які прийняли жорстоку смерть в ім'я християнської віри

День 40 святих: що не можна робити 22 березня
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В неділю, 22 березня, православні вшановують пам’ять сорока Ceвacтійcьких мучеників. В цей день, який в народі називають ще «40 святих» або «Сороки», дотримуються певних заборон і правил.   

Про традиції і прикмети цього дня розповідає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Що це за свято?

22 березня вшановують пам’ять сорока Севастійських мучеників – воїнів-християн з міста Севастії (зараз територія Туреччини), які терпіли неймовірні тортури й померли за віру в Христа.

Цього дня у 320 році в стародавньому місті Севастії відбулися сумні події. За часів правління римського імператора Флавія Ліцинія сорок безстрашних воїнів родом з Каппадокії прийняли жорстоку смерть в ім’я віри у Христа.

Юнаки відмовилися приносити жертву язичницьким богам, за що римляни піддали їх страшним тортурам: роздягли і змусили стояти в крижаній воді Севастійського озера. Потім змученим воїнам переламали ноги і спалили на багатті, а останки кинули в воду.

Традиції свята

На Сорок святих, або Сорок мучеників (22 березня), у давнину кожна господиня мала пекти пироги, пампушки чи інше печиво. В різних регіонах України його іменували по-різному, але здебільшого це були назви птахів — «сороки», «жайворонки», «буслики», «птички», «пташки». Вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті — сорок різних порід.  Тому калачики чи бублики, пампушки чи кренделі виробляли у формі пташечок із дзьобиками та крильцями, гребінчиками та хвостиками.

Малюки бігали по селу, тримаючи в руках нанизані на палички «жайворонки» й «сороки», танцювали й закликали весну.

40 святих: народні прикмети 

  • У народі цей день називається Сороки. За прикметами, на Сороки прилітає сорок перелітних птахів, і настає справжня весна.
  • Якщо на Сороки тепло, то наступні 40 днів також буде тепло, а якщо холодно – доведеться чекати ще 40 морозів.
  • На 40 святих не можна працювати, виконувати важку фізичну роботу, займатися ремеслом і рукоділлям.
  • У свято 40 святих не варто брати і давати гроші в борг.
  • Важливо в цей день не піддаватися негативним емоціям, конфліктам, сваркам.
  • Віруючі відвідують церкву на 40 святих, читають молитву, а також ставлять 40 свічок.
  • У народі на 40 святих господині здавна пекли 40 булочок, схожих на жайворонків, і роздавали дітям.
  • А ще в цей день добре ворожити і складати плани на майбутнє.
  • Жінки моляться Сорока мученикам за своїх чоловіків і синів.

Молитва в День сорока святих мучеників Севастійських

“О, святі, славні сорок страстотерпців Христових, що в місті Севастії заради Христа мужньо постpaждали. Ви через вогонь та воду пройшовши і як друзі Христові у спокій Небесного Царства увійшовши, щиро молитеся до Пресвятої Тройці за рід християнський, особливо за тих, хто шанує святу пам’ять вашу і з вірою та любов’ю у молитвах звертається до вас.

Bиблагайте у Всещедрого Бога прощення гріхів наших і життя нашого виправлення, щоб, у покаянні та нелицемірній любові один до одного перебуваючи, зі сміливістю стали на Страшному Суді Христовому і вашими молитвами праворуч Праведного Судді стали.

О, угодники Божі, будьте нашими захисниками від усіх ворогів видимих та невидимих, щоб під покpoвом ваших молитов ми визволялися до кінця життя нашого від усякої біди, зла та небезпеки, і так прославляли велике та гідне поклоніння повновладної Тройці: Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь”.

Також читайте про традиції Великого посту.

Джерело: Народна Правда