Бюджет України змінять через коронавірус: звідки заберуть гроші

Соціальний захист населення і боротьба з економічною кризою змушують Кабмін і Раду змінити держбюджет

Бюджет України змінять через коронавірус: звідки заберуть гроші
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини/Публікації

14 листопада 2019 року Верховна Рада України затвердила держбюджет на 2020 рік з доходами у розмірі 1,095 трлн грн і витратами – 1,182 трлн грн. Сьогодні, після всього чотирьох місяців після прийняття документа він безнадійно застарів. Пандемія коронавірусу, тотальний карантин, економічна криза, яка буде потім, ні в кого не залишають сумнівів, що основний фінансовий закон року буде переглянутий.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА, посилаючись на інформацію СЬОГОДНІ

Loading...

Поки що заходи по боротьбі з коронавірусом COVID-19 фінансують в рамках існуючого бюджету.

Але очевидно, що боротися з епідемією в рамках існуючого бюджету довго не вийде. Якщо повернутися до вже затверджених документів, то дійсно їх реалізація не вплине на витрати бюджету. Але позначиться на доходах як державного, так і місцевих бюджетів.

  • Приміром, затверджений закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавирусной хвороби (COVID-19)” звільняє від сплати  мита на ввіз та ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів, медичного обладнання, які можуть використовуватися для лікування коронавирусной хвороби.
  • Закон про підтримку платників податків (законопроект №3220) з 1 березня по 30 квітня 2020 року скасовує плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності), податок на нерухомість, нарахування та сплату єдиного внеску фізособами-підприємцями.

Це, безумовно, дуже потрібні, важливі і, головне, своєчасні заходи, вжиті державою. Але вони означають недонадходження до бюджету значних сум.

Але головне – це лише початок. Той же закон про боротьбу з коронавірусом зобов’язує уряд підготувати і подати в парламент комплексний законопроект щодо економічного та соціального захисту населення на час карантину. Який напевно зажадає додаткових витрат.

Можна також згадати доручення президента Володимира Зеленського про виплату пенсіонерам, які отримують пенсію менше 5000 гривень, по тисячі додатково, що також потребує витрат. І, звичайно, величезних, а головне – раніше не передбачених фінансових вливань, зажадає медична галузь.

При цьому власне боротьба з коронавірусом – лише частина проблеми. Пандемія зруйнувала всю попередню логіку економічних і фінансових процесів.

Припиняють роботу цілі галузі, наприклад галузь розваг.

“Прикривається” потік валюти в країну від українських “заробітчан” (в минулому році, за даними НБУ, трудові мігранти перевели в Україну 12 мільярдів доларів). Та й усередині країни змінюється логістика грошових потоків – люди прагнуть зберегти гроші і витрачати їх на найнеобхідніше.

У логіці абсолютно нових реалій і будуть розроблятися і затверджуватися зміни до бюджету. При цьому, треба думати, “косметичними” заходами уряд не обмежиться, оскільки тверезо оцінює виклики, що стоять перед країною.

Не мають ілюзій, що пройти нинішні і прийдешні випробування країна зможе в рамках чинного бюджету, і українські парламентарії.

За словами члена бюджетного комітету ВР Олексія Гончаренко, секвестр бюджету неминучий. І опозиція має намір простежити, щоб скорочувалися ті витрати, без яких країна може обійтися сьогодні.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА повідомляла:

Новий уряд може внести правки до держбюджету-2020.

Діра в бюджеті: що буде з пенсіями, медициною і стипендіями.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...