Українцям чітко пояснили, скільки доведеться платити за комуналку

Комунальні служби дали роз'яснення на конкретних прикладах

Українцям чітко пояснили, скільки доведеться платити за комуналку
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В умовах карантину, коли українці почали жорстко економити на всьому, питання оплати комунальних послуг залишається так само проблемою, як і взимку.

Як повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на UBR, на запит журналістів “Київтеплоенерго” (ТКЕ) відповіло на всі запитання щодо сум в платіжках.

При підготовці запиту відштовхувалися від того, що будинки в Києві діляться на дві категорії: старі будинки без квартирних лічильників, розрахунок платіжок мешканців яких спирається на дані будинкового лічильника, і новобудови, мешканці яких можуть встановити собі квартирні лічильники.

Для прикладу старого будинку була відібрана 9-поверхова “гостинка” на вул. Космонавта Волкова, 1972 року забудови. Для прикладу новобудови – 16-поверховий будинок на вулиці Анни Ахматової, 2007 року, з відповідними “гаджетами”: у будинку у багатьох встановлені квартирні лічильники, показання загальнобудинкового лічильника знімаються віддалено і надсилаються через інтернет день у день.

Як випливає з наданих мешканцями платіжок, в обох випадках мало місце суттєве зростання у сумах квитанцій за січень. Так, в “гостинці” оплата зросла на 45%, у новобудові – на 73% (для квартир без лічильників).

У своїй відповіді “Київтеплоенерго” пояснює це тим, що свідчення знімали в різні дні місяця – 23 грудня і 28 січня. Тобто грудневий платіж розрахований за 23 дні, а січневий – за 35, через що суми і вирізняються.

ТКЕ в листі зазначило, що 23 грудня і 28 січня знімалися показання в декількох будинках Києва. Таким чином ухилившись від прямої відповіді на питання, чи входять у цей перелік саме зазначені будинки. Мовляв, як хочете, так і вважайте. Експерти відзначають, що в будь-якому випадку розрив дуже істотний.

“При різниці в температурі між груднем і січнем, навіть якщо повірити, що знімали показання з різницею в декілька днів, то максимально можлива різниця за лічильником повинна становити 32%, але не 45%. Різниця в 13% формулою не обраховується”, – вважає економічний експерт Юрій Гаврилечко.

Комунальники називають ще одну причину різниці в сумах – січень був холоднішим за грудень на 2 градуси, а чим нижче температура, тим вище споживання. Ми у своєму запиті зазначилт, що торішній січень був на 5 градусів холодніший нинішнього, проте споживання “гостинки” в теплий січень не тільки не впало, а навіть зросло в окремо взятій квартирі. Це питання “Київтеплоенерго” у своїй відповіді проігнорувало.

“Зміна температури на один градус, при збереженні всіх інших умов, може теоретично дати зміну у споживанні тепла на 5%. Наприклад, якщо різниця в два градуси – це 10%”, – наводить приклад Гаврилечко.

Однак, як випливає з відповіді ТКЕ, споживання “гостинки” в січні 2019 і січні 2020 року однаково – 154,9661 Гкал. Не кажучи вже про те, що 50% зниження суми за 5 градусів температурного потепління, жителі “гостинки” так і не відчули, навпаки, платіж зріс. Тут явно кінці з кінцями не сходяться.

Виходить, що ТКЕ враховує температурний режим в мороз, коли можна збільшити суми у квитанції, і ігнорує температуру, коли тепла погода дозволяє українцям трохи заощадити.

“Проблема в тому, що холодною зимою моя квартира споживала менше, ніж цієї зими, яка була теплішою. А в лютому споживання нібито було більше, ніж у січні. Тобто їх методика суперечить здоровому глузду”, – вважає Звягінцева.

Сумніви закрадаються в експертів і при аналізі розрахунків ТКЕ за новобудову щодо місць загального користування (МЗК). Так, у грудні будинок в цілому спожив 257,51 Гкал, а у січні – 330,45 Гкал, зростання споживання склало 28%. Однак обігрів загальних приміщень будинку збільшився на 38% з 18,04 Гкал до 25,05 Гкал. При цьому мешканці будинку спростовують, що мало місце якесь збільшення площі МЗК.

“Мені абсолютно незрозуміло, як вийшла різниця між 18 Гкал і 25 Гкал. В домі не могла збільшитися площа місць загального користування, і нові взятися нізвідки не могли”, – дивується Гаврилечко.

Що стосується розрахунків комунальників по конкретній квартирі в новобудові, яким ТКЕ приділило значну увагу, то тут запитань у експертів немає: “Формально вони праві. Взяли методику і все правильно розрахували”, – підтверджує співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА” повідомляла, що ціна на газ зміниться на 15%, українцям пояснили якими будуть нові платіжки за комуналку.

Також, українців змусять оплачувати комуналку, як кажуть «за себе і за сусіда». Справа в тому, що в Україні вже діє нова методика обліку теплової енергії та водопостачання. Згідно з новим законом, постачальники послуг повинні отримувати оплату за показниками будинкового лічильника. А якщо показання будинкового лічильника і свідчення всіх індивідуальних лічильників у квартирах не збігаються, різницю сплачують споживачі.

Джерело: Народна Правда