В Україні відбиратимуть пенсії: хто втратить гроші

Переселенці втрачають пенсії під час зміни місця реєстрації

В Україні відбиратимуть пенсії: хто втратить гроші
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Останнім часом українські пенсіонери все частіше почали нарікати на проблеми з отриманням пенсій. Найбільше скаржаться пенсіонери, які змушені були покинути свої будинки через російську агресію на Донбасі і стали внутрішньо переміщеними особами. Люди кажуть, що при зміні місця проживання вони втрачають свої виплати за один, а то й за кілька місяців.
Як передає НАРОДНА ПРАВДА, в суті проблеми спробувало розібратися видання «ФАКТИ».

«Люди бояться змінювати реєстрацію, оскільки втрата пенсій – поширена практика»

«Проблема полягає в тому, що при переїзді з одного місця проживання на інше переселенці найчастіше втрачають пенсію, тому що Пенсійний фонд висуває якісь несусвітні вимоги з цього приводу і заявляє, наприклад, що я пізно принесла документи і вони не встигли щось то передати, – розповіла переселенка з Донецька Ірина Шевченко. – Просто Пенсійний фонд працює настільки повільно, що у мене закрадаються підозри, що при переїзді людей спеціально утримують гроші заради економії пенсійних коштів. Є люди, які півроку не отримували пенсію за жодними інших причин – тільки внаслідок переїзду, зміни місця проживання і зміни пенсійного оператора.

Loading...

Зазначу, що при переїзді я звернулася в органи соцзахисту і мені видали довідку, що підтверджує зміну місця реєстрації. Також взяла довідку з банку про зміну місця отримання грошей. Ці довідки я надала до відділення Пенсійного фонду за новим місцем проживання, написала відповідну заяву.

Я прийшла до відділення фонду 16 грудня, заповнила абсолютно всі необхідні документи, все здала, мені сказали, що все добре. У січні чекала пенсію – пенсії немає. Я їм дзвоню, а вони кажуть: ну ви ж пізно прийшли. Мій син ходив до Пенсійного фонду, щоб прояснити ситуацію, але нічого не добився. Там кажуть, так склалися обставини. В результаті я в лютому таки отримала пенсію за цей місяць, але у мене січнева «провалилася», її просто немає. У відділенні фонду так і не пояснили, чи зможу я колись отримати «пропущену» пенсію.

Я провела своє невелике дослідження, поспілкувавшись з багатьма переселенцями в нашій групі в Facebook, і виявилося, що це стандартна ситуація практично для всіх переселенців! Люди бояться змінювати реєстрацію, оскільки втрата пенсій за один або навіть за кілька місяців – поширена практика. Таке враження, що держава таким чином економить бюджетні гроші за рахунок пенсіонерів-переселенців “, – зазначила Ірина Шевченко.

«Пенсійному фонду не вистачає власних коштів, одержуваних від єдиного соціального внеску»

Жуналісти вирішили прояснити ситуацію, що склалася. На офіційний запит відповіла заступник директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Любов Бричок.

«Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам відповідно до вимог пенсійного законодавства України, Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII« Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – закон 1706), Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі – Порядок 509) та постанови Кабінету міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам »(зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 788) (далі – Постанова 637).

Пунктом 1 Постанови 637 визначено, що призначення, відновлення і продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, в тому числі особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону 1706 від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи і зареєстрували місце проживання і постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі – ЕІБДВПО).

Відповідно до пункту 2 статті 4-1 Закону 1706 центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики в сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення ЕІБДВПО.

Згідно з пунктом 9 Порядку 509 в разі зміни місця проживання чи перебування заявник звертається за видачею довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни в ЕІБДВПО.

Абзацом 20 Постанови 637 передбачено, що суми пенсій, не виплачені за період до місяця їх відновлення, враховуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, і виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 4.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україна 27.12.2005 за № 1566/11 846 (далі – Порядок 22-1) при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання в іншу адміністративно-територіальну одиницю орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня отримання заяви направляє запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації) (пункт 1 Порядку 22-1).

У разі подачі пенсіонером всіх передбачених чинним законодавством документів в місяці переїзду і за умови оперативного надходження інформації з ЕІБДВПО виплата пенсії за новим місцем проживання починається з наступного місяця. Питання про суми пенсій, які залишилися невиплаченими в зв’язку зі зміною місця проживання, вирішуються органами Пенсійного фонду України в кожному конкретному випадку. Кошти, зараховані на поточні рахунки пенсіонерів в банку, виплачуються банком відповідно до договору, укладеного з одержувачем пенсії “, – повідомили в Пенсійному фонді.

До речі, підозри пенсіонерів, що у фонду не вистачає грошей для регулярних виплат, цілком обгрунтовані. Як повідомила глава Державної казначейської служби (ГКС) Тетяна Слюз, у Пенсійного фонду немає грошей для виплати підвищених недавно пенсій.

«Пенсійний фонд – дотаційний. У нинішньому році на дотації передбачено 172,5 млрд грн, а в минулому році було 173,8 млрд грн. Це – дотація, яка виплачується з держбюджету. Власних коштів фонду, одержуваних від єдиного соціального внеску, не вистачає. Це змушує ПФУ все частіше звертатися за позиками в ГКС, щоб закрити касовий розрив », – зазначила Тетяна Слюз.

Нагадаємо, уряд анонсував підвищення мінімального прожиткового мінімуму для населення і як наслідок, збільшення розміру пенсій в два рази. Однак, пенсії в 4000 гривень українці не побачать.

Як повідомлялося раніше, українцям у січні перерахують пенсії. Причина: з 1 грудня 2019 був змінений розмір прожиткового мінімуму. 5 млн 610,6 тис. пенсіонерів будуть отримувати на 100 гривень більше. Ще 29,3 тисячі людей отримають 300-500 гривень, 18 тисячам осіб пенсію підвищать на більш ніж 700 гривень. В цілому ж середня сума підвищення становитиме 41,25 грн.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...