Арманжан Байтасов: магнат і майстер рейдерського захоплення

Арманжан Байтасов: магнат і майстер рейдерського захоплення
Автор Марія Петренко в Новини/Правда про чиновників

Рейдерські атаки – сувора і неприємна реальність життя в постсовковых країнах. Спроби отримання контролю над об’єктами нерухомості або цілими підприємствами досі масово фіксуються в радіусі від українського Ужгорода до узбецького Самарканда.

Loading...

Кожен читав про гучні скандали з рейдерськими атаками, а деякі – особисто виявлялися жертвами спроб незаконного захоплення власності, будь то на побутовому рівні або працюючи на великих бізнесменів.

У мережі описані кілька основних способів віджимання чужої власності, деякі з яких носять напівлегальний характер, а інші – нічим не відрізняються від звичайного захоплення і насильства.

В пострадянських реаліях можна віджати майже все і при цьому не засвітиться. Такі фінти з успіхом вже не один рік провертає мільйонер з Казахстану і видавець журналу Forbes Арманжан Байтасов.

Арманжан Байтасов: шлях від дрібного хабарника до мільйонера

На перший погляд, Байтасов – типовий представник перебудовних комерсантів, якщо б не одне «але». Арманжан Мерекеевич – музикант і філософ. Принаймні, так вказано на його сторінці у Вікіпедії, яку завзято правлять спеціально навчені люди: в біографії Байтасова не згадується ні один з численних скандалів з його участю.

Арманжан Мереекевич має музичну освіту і навіть ступінь кандидата наук. Навички в філософії і музикуванні, правда, він не застосовував, так як вибрав простіший, але нелегальний шлях – хабарі і виконання замовлень.

Смак легких грошей Байтасов відчув ще в 90-е, отримуючи гроші і секс-послуги від тих, хто хотів потрапити в програму музичного конкурсу «Азія Дауысы».

Рух по кривій доріжці Байтасов розпочав у 1992 році – з позиції головного редактора каналу «Мурагер». Кар’єра Арманжана Мерекеевича розвивалася стрімко. За тридцятирічну роботу в його послужному списку опинилися такі проекти, як газети «Мегаполіс», «Бізнес і Влада», телекомпанії «31 канал», «Тан», «MuzZone» і Icon, компанія United Media Group і, звичайно ж, видавництво журналів Forbes в Росії, Казахстані, Грузії та Узбекистані.

Успіхи Байтасова у медійному бізнесі виглядають вражаюче до того моменту, поки не дізнаєшся, що все це було отжато у інших людей.

«Арманжан – ефективний менеджер лише на папері та у власних розповідях. Всі його проекти (як у медийке, так і в інших сферах) були відтиснуті. У Байтасова величезний досвід в цій сфері. Спочатку він працював разом зі своїми друзями з мафії, розподіляючи згодом частки від прибутку віджатою власності. Пізніше почав діяти хитріше: він домовлявся з владою, платив хабарі силовикам і забирав те, що йому було потрібно. Він контролює всю медийку, його бояться – тому знають про його справи всі, але мовчать. Навіть якщо його жертви спілкувалися з журналістами, то їх слова ніде не публікувалися. Ніхто не хотів і не хоче зв’язуватися з ним. Він небезпечний», – каже експерт з Казахстану, вимушений збережуть свою анонімність.

Байтасов: три умови для успішного рейдерського захоплення

Інсайдер, що погодилися поспілкуватися з нами на умовах анонімності, заявили, що у Арманжана Байтасова є чітка схема, за якою він здійснює свої рейдерські атаки.

  • Отримання добра від влади і силовиків в обмін на грошову винагороду та послуги його медійної імперії;
  • Безпосередній захоплення власності при сприянні охоронних фірм і потуранні корумпованих суддів і юристів з подальшою легалізацією актів рейдерства;
  • Робота з протестами колишніх власників – залякування і блокування їх спроб надати розголосу факти захоплення власності.

Арманжан Байтасов: захоплення гірськолижного курорту і віджимання паркового ділянки для дружини

На дворі вже 2020 рік, однак Арманжан Байтасов не збирається жити за законом. Магнат віджимає не тільки бізнес, але і садово-паркові ділянки і навіть гірськолижні курорти.

Так, щоб порадувати дружину Діляру, він подарував їй шматок землі в державному парку. Відомо, що дружина побудувала будинок на ділянці, загальною площею майже 1 кв. км.

Користуючись своїми зв’язками і застосовуючи навички рейдера, Байтасов віджав частку у Державному регіональному природному парку Медеу. Стати пайовиком в заповіднику магнату вдалося через знайомих суддів, а обурених свавіллям місцевих жителів ніхто й не слухав, знаючи, що вони не зможуть ні розголосити цю новину, ні тим більше протистояти силовикам.

Знайомі однією з найвпливовіших пар Казахстану стверджують, що Арманжан Мерекеевич подарував Діляре настільки цінний і незаконний подарунок після сварки. Кажуть, що дружина спіймала його на зраду, обставини якої її шокували. Як би там не було, пара помирилася, а незаконний подарунок залишився.

Не вдалося заткнути рот громадськості Байтасову лише одного разу. У 2011 році магнат знахабнів до такої міри, що хотів віджати цілий гірськолижний курорт Кок-Жайляу. Спроба отримати ласий шматок землі, вартістю в десятки мільйонів доларів, не оцінили ні його конкуренти, ні прості жителі, які створили громадський рух «Захистимо Кок-Жайляу».

Байтасов хотів побудувати курорт з штучним оснежнением в урочищі і Мулі-Алатауского національного парку, що могло спровокувати екологічну катастрофу в Алма-Ати.

Компанія по захисту природного комплексу від жадібних лап Байтасова розгорталася в соціальних мережах, в яких у нього немає такої влади, як в ЗМІ. Громадські діячі, місцеві мешканці та екологи зуміли привернути увагу до ситуації і дійшли навіть до президента Нурсултана Назарбаєва, який особисто заборонив розробку проекту будівництва гірськолижного курорту недалеко від міста, що змусило Байтасова відступити.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...