Сьогодні – день Василя Теплого: чого не можна робити в цей день

4 квітня виходили дивитися на схід Сонця і ворожили по ньому

Сьогодні – день Василя Теплого: чого не можна робити в цей день
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В суботу, 4 квітня, православні відзначають день Василя Теплого (Сонячного). З цього дня, за віруваннями  наших предків, наставало довгоочікуване тепло і приходила справжня весна. День ангела в цей день відзначають: Василина, Василь, Сергій, Клавдій, Таїсія, Аглая, Поліна, Дарина, Софія.

Про традиції і прикмети цього дня розповідає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

За старих часів 4 квітня називали днем ​​Василя Сонячного, Василя Соняшника, Василя Теплого, Василя Парника. Всі прізвиська Василя були пов’язані з тим, що в ці дні наступало довгоочікуване тепло, і встановлювалася гарна погода. Селяни намагалися саме 4 квітня дивитися, куди течуть струмки від крапель, щоб на цьому місці не будувати будинків – вважали, що саме там будівництво підмиє. Говорили: “Прокладений хід у водиці в земну глибочінь”.

4 квітня: традиції і звичаї на Василя Теплого

Василя «соняшником» прозвали тому, що 4 квітня селяни за сонцем ворожили про майбутній врожай. У давнину в цей день господині пекли калачі з пшеничного борошна, які за формою нагадують сонячний диск. З них починалася кожна трапеза.

У день Василя Сонячного дівчата ворожили на світанку, дивлячись на Сонце. Якщо воно оточене червоним світлом – гарний урожай буде. Випікали калачі, які символізували сонце. Були й прикмети, за якими спостерігали.

На Русі до калачів ставилися з великою любов’ю. Їх подавали і в бідних будинках, і до царського столу. Цар, в знак особливої поваги, посилав калачі в дар Вищому духовенству. Наші предки до хліба завжди ставилися з повагою, шануючи його як дар Божий, символ достатку і матеріального благополуччя. На столах частіше за все можна було зустріти хліб з житнього борошна, тому що воно було набагато дешевше пшеничного. Якщо траплявся неврожай, в борошно додавали перетерті картоплю, буряк, моркву, а в крайніх випадках жолуді, лободу, кропиву і кору дуба. Великою повагою у наших предків користувалися пекарі.

На Василя теплого господарі оглядали свої споруди. Якщо будинок був худий і приходив час заново будуватися, то стежили за капеллю, щоб вибрати відповідне місце. Якщо краплі з даху падають і вдаряються об землю, то це місце не підходить для будівництва, вважалося, що воно «підпустить» воду.

До цього дня зазвичай зацвітає ліщина і медунка, а також повністю псується санний шлях. Селяни говорили: «Василь – виверни голоблі».

Якщо на землі ще лежав сніг, то господині білили на ньому полотна. Полотна виносили на сніг, залишаючи грітися під променями весняного сонця. Це допомагала зробити їх біліше і міцніше.

Чого не можна робити 4 квітня

В цей день не можна ходити в старому взутті, його або замінюють на нову, або віддають в ремонт. Не варто зрізати квітку рослини, яка розквітла у вас вдома, так як її цвітіння в цей день вважається дуже хорошим знаком. Також не забувайте про те, що ще триває Великий піст, дотримуйтесь всіх заборони щодо поведінки та харчування.

Народні приказки та прикмети на 4 квітня

  • Василь-сонячник капежом великий.
  • Як не гарячий Василь-капельник, а кафтан скидати рано.
  • Василь-парник землю парить.
  • Якщо на зорі навколо сонця червоніють кола, значить, рік порадує врожайністю.
  • У небі пливуть сині хмари – буде тепла погода, але з опадами.
  • Сніг, що тане з південної сторони мурашника, обіцяє холодне літо, з північної — тепле і довге.
  • Народжені 4 квітня стають добрими ковалями та майстрами.

Нагадаємо, раніше предстоятель Православної церкви Епіфаній розповів, як дотримуватися Великого посту під час хвороби.

Джерело: Народна Правда