Дефолтний курс валюти у помираючій економіці

Дефолтний курс валюти у помираючій економіці
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Публікації

Прогноз курсу валют на квітень від економічного експерта, кандидата юридичних наук Сергія Войченко

Сьогодні українське керівництво під тиском ззовні директивно заборонило роботу практично всієї галузі послуг, прикриваючись міркуваннями нібито боротьби з коронавірусом. У підсумку, сектор економіки, що забезпечує 60% ВВП, вимкнений із господарського циклу. Крім того, обмеження торкнулися також і роботи фізичної економіки, що ще більш звузило її валовий обсяг. 

Loading...

До недавнього березневого скорочення потреби господарського життя обслуговував певний обсяг грошової маси (Грошова маса в Україні в лютому 2020 року – 1 трлн 477,769 млрд грн., дані грошово-кредитної статистики, оприлюднені на сайті НБУ). Потреби виробництва і споживання у грошах задовольнялися хоч і не повністю, але вся фінансова система перебувала в хиткій динамічній рівновазі, при сталому за останній час курсу гривні –  24 грн. за долар. 

Але після скорочення економіки в фізичному сенсі, коли тисячі господарюючих суб’єктів призупинили роботу, відповідно в країні зменшилася потреба в грошах для виплати зарплат і для здійснення покупок, так як недоотримані зарплати не понесли в торгівлю і громадське харчування, які були закриті рішенням уряду. У економіці природним чином утворився надлишок грошової маси, який керівництво країни не вигадало куди направити із толком, а тому він сам собою відправився по двом потокам, підкоряючись магічній руці ринку: 

  1. На споживчий ринок
  2. На валютний ринок.

У результаті чого підскочили споживчі ціни і впав курс гривні. Новою точкою рівноваги стала позначка 27 грн за дол. 

Ну, а те, як справи йтимуть далі, залежить від того, чи отримає Україна кредит МВФ чи ні? 

Якщо не отримає, то НБУ стане активніше емітувати гривню і направляти її на покриття дефіциту бюджету. В існуючій моделі економіки (відкрита і ультра-відрегульована), без заявленого траншу МВФ практично неможливо уникнути суверенного дефолту. Якщо ж МВФ з політичних мотивів кредитування України не продовжить, то уряд буде змушений так чи інакше відкладати виплати кредиторам на більш пізній термін. Де-факто – це буде дефолтом. Де-юре – можуть знайти  більш м’яку назву цього. 

При такому розвитку подій курс гривні стрімко впаде і в принципі може прийти у рівновагу на рівні 54 грн. за дол. – це курс дефолту, який неофіційно прийнято розраховувати шляхом ділення грошової маси на обсяг ЗВР. 

Якщо ж кредит дадуть, то українське керівництво зможе підтримувати курс валюти ще деякий час, продаючи долари на валютному ринку. Однак, при існуючій моделі, економіка не відновить свій обсяг, так як безгрошів’я бізнесу і населення унеможливлює відновлення попиту. Після зняття карантину він хоч і відновиться, але лише частково і не відразу. Та й частину нових доходів населення змушене буде направити на погашення боргів, які накопичилися за комунальні послуги і кредити, що ніяк не сприяє зростанню економіки. Комунальні монополісти, отримані у населення гроші конвертують і виведуть в офшори. А банки, що б з ними не робили, національну економіку дешевими грошима не кредитують, і не збираються. 

Судячи з пануючого в НБУ і українському керівництві забобонному відношенні до грошової емісії, як до вселенського зла, цей інструмент також не буде задіяно для відновлення економіки. Отримана ж від МВФ валюта буде дуже швидко витрачена на погашення старих боргів держави перед зарубіжними кредиторами. 

Однак, усталена грошова рівновага на сьогоднішньому рівні буде зберігатися до тих пір, поки у нацбанку будуть долари з траншу МВФ. Проте НБУ не піде на розширення грошової пропозиції, побоюючись інфляції. А в уряду України, який навіть і не уявляє, як можна управляти національною економікою директивно і самостійно, не стане розуму запропонувати якісь великі промислові проекти, здатні динамічно зв’язати додаткову грошову масу і перетворити її у відсоток зростання ВВП, навіть якби НБУ і погодився надрукувати додаткову грошову масу. 

Окрім того, якщо навіть НБУ і готовий буде емітувати гроші під національні промислові проекти, ці проекти нікому очолити. Додаткова грошова маса тут же буде розкрадена і скинута на валютний ринок, що тут же призведе до падіння курсу гривні до ВКВ. 

Тому, економіка буде стагнувати, а НБУ, сидячи на друкарському верстаті, буде зрізати грошову пропозицію до нуля, бо не знає, як працювати з емісійними грошовими інструментами. А без грошей неможливо створювати і розширювати бізнес, наймати персонал і платити зарплату. 

Тобто, українська економіка буде продовжувати падати, люди масово бідніти, а бізнес тліти в умовах біля нульової рентабельності з тенденцією до банкрутства. 

І як тільки кредитні гроші МВФ будуть розбазарені, Україна знову зіткнеться з проблемою, яку безуспішно вирішує сьогодні шляхом позики у МВФ, погодившись на демпінговий розпродаж землі і остаточну велику приватизацію. Але, якщо сьогодні є хоч примарний шанс отримати кредит і заткнути дірки в днищі, то через півроку такої можливості вже не буде, як і кредиту МВФ. Не виключено, що при збереженні сьогоднішніх темпів деглобалізації, і самого МВФ через півроку вже не буде. 

Тому, прогноз такий: 

Якщо з МВФ не домовимося, то вже в квітні гривня почне демонструвати падіння. Але у будь-якому випадку в квітні НБУ ще в змозі утримати національну валюту в коридорі 28-30 грн за дол. Проте, сам по собі курс не має смислового значення. Все питання в тому, у якому напрямку буде рухатися економіка – вгору чи вниз. А це в найменшій мірі залежить від курсу валюти та інфляції. Однак, курс валют і показник індексу інфляції служать показниками економічного зростання або падіння. Справа в тому, що справжнє і стійке економічне зростання неможливе без постійного збільшення реальної грошової маси в економіці, що, в будь-якому випадку, збільшить в країні інфляцію до помірних величин – 10-15%. І з цим треба змиритися, бо економічне зростання в ліберальній моделі економіки неможливе без зростання індексу цін. А НБУ і уряд на перше місце ставлять боротьбу з інфляцією шляхом утримання грошової маси, але придушити зростання цін все одно не можуть, бо не усвідомлюють його природу. 

Якщо ж буде офіційно оголошена відмова українського уряду платити за своїми борговими зобов’язаннями, то гривня прискорить зниження своєї вартості. Але і в цьому випадку падіння її курсу не повинно бути стрімким. Найімовірніше, при наявності ознак суверенного банкрутства країни, курс гривні впаде до 35-38 грн. за дол. протягом кількох місяців. 

З іншого боку, якість державного управління на Україні таке, що ніхто не здивується навіть найбільш похмурому сценарію, коли гривня впаде до дефолтного курсу 50-55 за долар. Однак, це перспектива, скоріше, другої половини року! 

ПРАКТИЧНЕ: 

ЗВР України – 26,6 мрд дол   

Розрахунковий курс дефолту – Грошова Маса \ ЗВР = 54грн 

Курс долара сьогодні – 28 грн. 

Джерело: Народна Правда