Аліменти в Україні зросли на 20%: кого і як змусять платити

Державних виконавців зобов'язали підняти розмір аліментів на 20% і стягнути неустойку

Аліменти в Україні зросли на 20%: кого і як змусять платити
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

В Україні підняли мінімальний розмір аліментів – з 30% до 50% прожиткового мінімуму. Судові виконавці відтепер будуть стягувати підвищені аліменти за всіма постановами судів, навіть за зовсім старими. Вимога про перерахунок міститься в правовій позиції Великої палати Верховного суду №682 / 3112/18.
Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пише “Страна“.

Після проведеного підвищення з 1 січня 2020 року мінімальний гарантований розмір аліментів для дітей до 6 років становить 889,5 грн, з 6 до 18 років – 1109 грн.

Loading...

Проблема багатьох батьків (матерів або батьків, які отримують аліменти) полягала в тому, що до них застосовувалося старі законодавчі норми, незважаючи на їх перегляд. І щоб щось змінити, потрібно було позиватися, що дуже довго.

Правила змінилися два роки тому: з липня 2018 року запрацював закон №2475-VIII ( “Про виконавче провадження”), яким мінімальний розмір аліментів на одну дитину підвищувався з 30% до 50% прожиткового мінімуму. Однак навіть після цього одержувачам аліментів продовжували надходити виплати по-старому (30% п.м.). Все тому, що в їх рішеннях судів йшлося про 30% -ву виплату. Державний виконавець посилався саме на це, і не застосовував до старих аліментних рішень новий закон. Він працював тільки за стягненнями з 3 липня 2018 року.

“Зі старими рішеннями судів заново відправляли до судів на нові розгляду, зовсім небагато держвиконавців йшли на перерахунок аліментів за новим законом. Тепер же судових виконавців зобов’язали всі автоматично перерахувати – підняти розмір мінімальних аліментів з 30% до 50% прожиткового мінімуму. Причому навіть за рішеннями суден, датованим до 3 липня 2018 року “, – пояснив ситуацію старший партнер адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

Він вважає, що ряд судових виконавців проведе перерахунок самостійно (автоматично) після отримання правової позиції. А когосьдоведеться до цього підштовхнути.

“Якщо виконавець сам цього не зробить, то стороні, що одержує аліменти, потрібно буде подати відповідне клопотання. У вільній формі – “прошу провести перерахунок суми мінімальних аліментів …”. Причому можна наполягати на стягненні додаткових 20% прожиткового мінімуму заднім числом – з 3 липня 2018 року (з моменту вступу в силу нового закону) і до теперішнього часу. А також пені на всю цю суму: це 1% в день, але не більше 100% суми. Розмір доплати виявиться вельми солідним, тому цим варто зайнятися “, – порадив Кравець.

Він запевнив, що державний виконавець не має права відмовити в такому клопотанні. Але якщо все ж зважиться перечити, то досить буде написати скаргу його безпосередньому керівнику або до Мін’юсту.

50% прожиткового мінімуму – це мінімальний розмір аліментів на одну дитину. На практиці їх сума часто буває вище, іноді просто величезною.

“На практиці один з батьків може відсудити побільше. Такі випадки дуже поширені. В середньому відсуджують 2-5 тисяч гривень, хоча є і більш масштабні рішення – на 500 тис. грн, хоча зрозуміло, що їх небагато. Зазвичай,  розмір аліментів визначається, як співвідношення доходів платника і витрат на утримання дитини”, – прокоментував ситуацію керуючий партнер адвокатського об’єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

Стягнення відбувається по-різному, найчастіше в довільному режимі – зазвичай підприємство, на якому працює платник, щомісяця робить відрахування з зарплати на рахунок іншого з батьків або опікуна. “Але є й таке поняття, як наказне стягнення аліментів. Це коли суд за 5 днів видає наказ”, – уточнив Мороз.

При цьому юристи розповіли, що з моменту введення в Україні карантину, платники все частіше стали подавати в суди прохання про зниження розміру аліментів з різних причин. Хтось через закриття бізнесу, хтось – через звільнення / скорочення на роботі.

“Відмовитися від сплати аліментів зовсім – не можна. Найчастіше просять скоротити виплати по них до мінімального рівня. Тобто до 50% прожиткового мінімуму. Суди на це реагують по-різному: хтось задовольняє прохання, хтось – ні”, – розповів Мороз.

Нагадаємо, раніше в Мін’юсті опублікували реєстр боржників, в якому опинилися понад 1,7 мільйона українців. Разом з тими, хто має борги за невиконання рішень суду, аліменти та штрафи, туди увійшли навіть ті, хто вчасно не заплатив за комуналку або кредит.

Також нагадаємо, що в 2019 році Міністерство юстиції стягнуло 7 мільярдів гривень боргів по аліментах і зарплати в 2019 році.

Джерело: Народна Правда
загрузка...