Річниця Чорнобильської катастрофи: що змінилося в зоні відчуження

Річниця Чорнобильської катастрофи: що змінилося в зоні відчуження
Автор Марія Петренко в Новини/Соціальна правда

Чорнобильська аварія стала наймасштабнішою атомною катастрофою в історії. Навіть зараз неможливо оцінити нанесену нею шкоду. Більшість рятувальників загинули в ту ж ніч, інші – протягом наступних тижнів і місяців. Однак їхні зусилля були, безумовно, найбільш недооцінені в сучасній історії: їм вдалося запобігти другий вибух, який міг би знищити половину Європи.

Loading...

Неподалік від Чорнобиля знаходиться місто Прип’ять. Він був заснований в 1970 році, це місто побудували для розміщення робочих Чорнобильської АЕС та їх сімей. На час стихійного лиха в Прип’яті проживало трохи менше 50 000 чоловік. Тепер обидва міста оточені зоною відчуження, що охоплює 2600 квадратних кілометрів. Для того, щоб потрапити в цю зону, потрібно офіційний дозвіл.

Річниця Чорнобильської катастрофи: що змінилося в зоні відчуження

Чорнобиль колись мав населення 14 000 чоловік, а тепер тільки 688. Це, переважно, люди похилого віку, які повернулися після очищення території від радіації. Решта залишилися працювати там протягом багатьох років після катастрофи.

Уздовж меморіального парку – ряди знаків, прості білі прямокутники з назвами і іменами, що стоять, ніби надгробні камені в пам’ять про 97 сіл, які перестали існувати після катастрофи. У багатьох ці перші дні евакуації залишили болючі спогади. Автобуси просто забрали людей; ніхто не сказав їм, що відбувається і куди вони їдуть. Деяким це нагадувало нацистську окупацію.

Життя тварин

70 відсотків зони відчуження охоплюють ліси. У Чорнобилі зменшилася кількість людей, проте тварин, навпаки, стало більше. Ведмеді, олені, рисі, дикі кабани – всі вони живуть тут. Але ніхто на них не полює. Нікому не потрібно опромінене м’ясо.

Сотні бездомних собак навчилися виживати в лісі навколо зони відчуження. Зараз це вже, в основному, нащадки тих, хто залишився тут після ядерної катастрофи, коли жителям було заборонено забирати з собою домашніх улюбленців.

Річниця Чорнобильської катастрофи: що змінилося в зоні відчуження

У зоні на 2600 км² живе близько 300 бездомних собак. Вони живуть разом з лосями і рисями, зайцями і вовками.

Страшна Чорнобильська історія того періоду розповідає про те, як собаки вили, намагаючись потрапити в автобуси, які назавжди забирали їх господарів. А солдати били і відштовхували їх. Вірні собаки ще довго бігли за автобусами. “Люди ридали, залишаючи свої домівки. Люди прикріплювали до дверей записки: “Не вбивайте нашу Жульку. Вона хороша. Але мелосердю там не було місця. Десятки солдатів були відправлені, щоб застрелити тварин.

Экологічна інфраструктура

Дві китайські компанії планують побудувати 1-гігаватного сонячну електростанцію на 2500 га землі в зоні відчуження на південь від Чорнобильської станції.

Українські чиновники кажуть, що за попередніми оцінками, протягом наступних двох років на цей проект буде витрачено до $1 млрд.

Так, компанія Golden Concord Holdings (GLC) – один з найбільших концернів з питань відновлюваної енергетики в Китаї, привезе і встановить сонячні батареї, а дочірнє підприємство китайської державної машинобудівної корпорації (Sinomach) побудує і буде керувати заводом.

“Ця земля коштує дешево, а така кількість сонячного світла є міцною основою для проекту”, – говорить Остап Семерак, міністр навколишнього середовища і природних ресурсів України.

“Крім того, ті електропередачі, які там залишилися, готові до повторного використання”.

“Ми раді співпрацювати з Україною, відновлюючи місцеве товариство”.

Поширення радіації і “ковпак” над реактором

Радіація, що поширилася від вибуху на Чорнобильській АЕС, дісталася навіть до гір Уельсу (Великобританія), і значна частина викинутого радіоактивного пилу випала на сільськогосподарські угіддя в Білорусі і на півночі України.

Інтерес до Чорнобиля знову відновився завдяки недавньому винаходу – це новий сталевий саркофаг “Укриття”, який описується як найрухоміша наземна конструкція в світі. Вона була побудована, щоб запобігти будь-яким подальшим витоку випромінювання.

Річниця Чорнобильської катастрофи: що змінилося в зоні відчуження

У той же час, поки ні українці, ні китайці не говорять, які саме заходи безпеки будуть прийняті під час будівництва сонячної станції.

Екологи, які відвідали зону відчуження навколо Чорнобиля, стверджують, що в цьому районі дуже розвинена дика природа, з великою кількістю популяції лосів, оленів, кабанів і вовків.

Іншим дослідникам відомі докази забруднення, що приводить до обмеженою активності комах, і що викликає захворювання у багатьох дрібних ссавців.

Про Чорнобиль до цього часу вже зняли чимало фільмів, але короткометражний фільм-постсимфонія “Арка”, повністю знятий у Чорнобильській зоні, зібрав престижні нагороди по всьому світу.

Чорнобильській зоні відчуження присвячені тисячі матеріалів, аналітичних статей і докладних фотозвітів, проте жоден них не в силах передати те, що відбувалося в 1986 році і до цього дня викликає тремтіння у очевидців і приваблює туристів і сталкерів.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...