Зеленський відкрив ринок землі: як отримати землю безкоштовно

Закон дає можливість відкрити ринок землі вже з 1 липня 2021 року

Зеленський відкрив ринок землі: як отримати землю безкоштовно
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

У вівторок, 28 квітня, президент Володимир Зеленський підписав закон про ринок землі № 552-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 31 березня 2020 року.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться у повідомленні на сайті глави держави.

Документ передбачає формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення.

Також землю можна отримати від держави безкоштовно (до 2 гектарів), а потім продати.

“Закон, що його підписав глава держави, дасть змогу забезпечити реалізацію конституційних прав громадян на вільне розпоряджання своєю власністю та створити прозорі умови для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами України”, – йдеться в повідомленні.

Що передбачає закон

 • Законом передбачено, що з 1 липня 2021 року право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 гектарів можуть набувати виключно громадяни України.
 • З 1 січня 2024 року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі.
 • Заборонено також продаж державних та комунальних земель.
 • Відповідно до підписаного закону, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на референдумі.

“Крім того, що закон забезпечить повноцінну реалізацію права приватної власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення для громадян України, він сприятиме значному розширенню інвестиційних можливостей в аграрному секторі”, – заявили в Офісі президента.

Як отримати землю безкоштовно

За законом, кожен українець має право отримати до двох гектарів землі. А після того як земельна реформа набуде чинності, отриманий пай можна буде продати.

“Місцеві органи влади починають розповідати, що землі немає, все зайнято. І тут ситуація складна. На практиці та в теорії ці речі дуже відрізняються. Але це більше питання до органів місцевої влади”, – заявив на одному зі своїх брифінгів експрем’єр Олексій Гончарук.

Всього українці мають право на землю:

 • для ведення особистого селянського господарства – не більш як 2 гектари;
 • для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара;
 • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більш як 0,25 гектара, у селищах – не більш як 0,15 гектара, у містах – не більш як 0,10 гектара;
 • для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара.

Звертаючись до місцевої влади щодо отримання ділянки, також необхідно надати:

 • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
 • у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, – погодження землекористувача;
 • у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства – документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти в аграрному навчальному закладі;
 • копію паспорта та ідентифікаційного номера.

Нагадаємо, що 31 березня монобільшість Верховної Ради підтримала в цілому запуск ринку землі в Україні. Законопроєкт підтримали на вимогу МВФ і після нагального прохання президента Володимира Зеленського.

Цей закон дає можливість відкрити ринок землі вже з 1 липня 2021 року, що дозволить українцям купити до 100 га землі, при цьому купувати землю зможуть тільки фізичні особи.

Також експерти розповіли, скільки коштує гектар української землі. За їх оцінками, спочатку вартість гектара землі оцінюватиметься в 2-3 тисячі доларів, а потім ціна може досягти 5 та 10 тисяч доларів.

Джерело: Народна Правда