Катастрофічне безробіття та мільярдні борги: як будуть жити українці після карантину

Після карантину люди не зможуть оплачувати комунальні платежі, тому що грошей буде вистачати тільки на їжу

Катастрофічне безробіття та мільярдні борги: як будуть жити українці після карантину
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

За розрахунками Національної академії наук, пік захворюваності коронавірусом COVID-19 в Україні очікується з 3 по 8 травня. Незважаючи на це, чиновники можуть послабити карантин, адже обмежувальні заходи не на жарт послабили економіку країни і повернення до колишньої ситуації буде довгим і болісним.

Loading...

Про те, що чекає на українців після того, як карантин знімуть, в коментарі РБК-Україна повідомив кандидат юридичних наук, громадський діяч Сергій Войченко, передає НАРОДНА ПРАВДА.

За його словами, в Україні влада директивно закрила практично всю галузь послуг, яка забезпечувала 60% ВВП. На думку Сергія Войченка, це завдало сильний удар по населенню країни:

“Карантин позбавив людей, крім їх звичних радощів: кафе, прогулянок, концертів і шопінгу, ще й таких послуг, як перукарські і, наприклад, спортзали. Галузь послуг була флагманською за кількістю робочих місць, які були в українській економіці. Велику частину працівників буде звільнено або відправлено в неоплачувані відпустки. Справа в тому, що в галузі послуг господарський цикл короткий, і жодних  резервів там не створює. Все працює “з коліс”, і падіння виручки навіть короткочасне та незначне призводить до закриття бізнесу. Що вже говорити про те, коли повністю закрита вся сфера цієї діяльності. Ті працівники, яких перевели на дистанційну роботу і залишили 50% зарплати, можуть вважати себе щасливчиками”.

На думку Войченка, після карантину безробіття катастрофічно зросте і люди будуть змушені погоджуватися на меншу зарплату, ніж до кризи.

“Однак громадяни ще не усвідомлюють головне. Можливо, цього ще не усвідомлює і керівництво України. Люди вважають, що незабаром, після послаблення або зняття карантину, вони просто повернуться на свої робочі місця, отримають зарплату і забудуть свої митарства, як страшний сон. Насправді – все навпаки. Все тільки починається! Половина з тих, хто сьогодні не при справах, жодних робочих місць на старій ниві вже не знайдуть, а інша половина знайде їх куди менш вигідними, і буде рада працювати навіть за миску юшки”, – розповів Сергій.

Офісні центри виявлять, що площі їх вже не потрібні бізнесу, тому як дистанційно він працює так само нормально, як раніше в офісі, однак не має потреби витрачатися на оплату оренди та комунальних послуг, ані на клінінг, а працівники – ані на проїзд до робочого місця, ані на ланчі. Торговельні центри виявлять, що половина бутиків не відкриються взагалі, або все-таки це зроблять, щоб негайно згорнути свою роботу.

Сфера громадського харчування, яка стала культовою в останньому десятилітті, наполовину впаде. Зубожіле на карантині населення, хоч і скучило за посиденьками, швидко зрозуміє, що кафе і ресторани – це одна зі статей економії, що спустошує родинні гаманців. Середній чек в галузі скоротиться наполовину. Це призведе до обвалу рентабельності закладів. Якщо сукупний попит на ці послуги впаде, скажімо, на 30%, то це призведе до того, що 70% кафе і ресторанів стануть нерентабельними, а виживуть лише ті, що зможуть підлаштуватися під економ-бюджети чи втримаються на вищих щаблях елітарного обслуговування.

Будівельна галузь все ще животіє на об’єктах. Проте вже всім зрозуміло, що перспективний попит на квадратні метри житла та комерційну нерухомість стрімко летить вниз до нуля. Попереду дві неприємні ситуації, яких не уникнути.

Перша: частина передплачених об’єктів буде заморожена і не введена в експлуатацію. Це позбавить покупців і їх законних площ і їх грошей. Друга частина побудованих об’єктів ніколи вже не знайде покупців, і будуть стояти незатребуваними. Дивлячись на те, що всі вони закладені в банках – проблеми будуть у лихварів.

Катастрофічний удар вже завдано по туристичній галузі. Культ зарубіжних поїздок отримав контрольний постріл у голову. Країни ЄС кордони не відкривають, а арабський напрямок і світовий авіатуризм, все одно для українців стануть непідйомними по грошах. Сотні тисяч працівників, зайнятих у галузі, виявляться незатребуваними. Лише невелика частина галузі втримається на плаву, годуючись внутрішнім туризмом.

Українська промисловість приречена на обвал, тому що всі високотехнологічні підприємства вже давно знищені, а металургія катастрофічно постраждає від падіння світового попиту на метал. Там перспективи похмурі. Спад сукупного попиту в світі буде обчислюватися сотнями мільйонів тонн.

Хімічна промисловість має великі шанси залишитися хоч як-то в грі, тому як продовольча криза вимагає для свого подолання збільшити кількість добрив. Збільшити обсяги виробництва в сільському господарстві Україна буде змушена волею глобальних обставин, а тому і хімічна промисловість буде затребувана.

Сільське господарство, ймовірно, зможе отримати бонуси від карантину і світового продовольчого буму.

Торговельні галузі, орієнтовані на імпорт, від одягу до автопрому, просто впадуть. Притому, стрімко впадуть. Із зупинкою трейдингу будуть масові звільнення працівників.

Експерт вважає, що після карантину люди не зможуть оплачувати комунальні платежі, тому що грошей буде вистачати тільки на їжу.

У Києві спалахнули протести підприємців — українці вимагають завершення карантину 1 травня, щоб у них була можливість відновити роботу.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...