Чи можна їсти яйця: вчені розкрили всю правду

Яйця допомагають організму засвоювати більше вітамінів, наприклад, вітаміну Е

Чи можна їсти яйця: вчені розкрили всю правду
Автор Романова Марі в Новини/Правда про здоров'я
Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ

Якщо б довелося визначати ідеальну їжу, то яйця могли б стати одним з головних претендентів на це звання. Вони доступні за ціною, прості в приготуванні і наповнені білком. Нагадаємо, напередодні відомий український дієтолог Світлана Фус розповіла про переваги яєць, а також повідомила про те чому їх так важливо їсти.

Яйця повинні мати всі необхідні інгредієнти для росту організму, тому очевидно, що вони насичені поживними речовинами. Таку заяву в коментарі ВВС зробив Крістофер Блессо, доцент кафедри харчування в Університеті Коннектикуту, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Вживання яєць разом з іншою їжею може допомогти організму засвоювати більше вітамінів. Наприклад, одне дослідження показало, що додавання яйця в салат може збільшити кількість вітаміну Е, який отримуємо з салату.

Протягом десятиліть вживання яєць викликало суперечки через високий вміст холестерину, що в деяких дослідженнях пов’язувалося з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань. Один яєчний жовток містить близько 185 мг холестерину, що становить більше половини від 300 мг добової норми, яка до недавнього часу називалася в дієтичних рекомендацій США.

Зазначимо, холестерин – це жовтувата жироподібна речовина, яка виробляється в печінці і кишечнику, а також міститься в кожній клітині організму. Багато хто звик думати про нього, як про щось “погане”. Але холестерин є важливим будівельним блоком в клітинних мембранах. Він також необхідний, щоб виробляти вітамін D і гормони: тестостерон і естроген.

Наш організм сам виробляє весь необхідний йому холестерин. Одночасно з цим він міститься і у продуктах тваринного походження (яловичина, креветки, яйця, сир, масло).

Холестерин транспортується по нашому тілу молекулами ліпопротеїнів у крові. Холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), званий “поганим” холестерином, транспортується з печінки в артерії і тканини організму. Дослідники говорять, що це може призвести до його накопичення в кровоносних судинах і підвищити ризик серцево-судинних захворювань.

У статті йдеться, що остаточно вчені так і не зв’язали споживання холестерину з збільшенням цього ризику. В результаті з рекомендацій по харчуванню США і Великобританії зникли обмеження по холестерину. Замість цього акцент робиться на обмеження кількості насиченого жиру.

Продукти, що містять транс-жири, зокрема, підвищують рівень ЛПНЩ. Хоча деякі транс-жири зустрічаються в природі в продуктах тваринного походження, більшість з них виготовляються штучно (маргарини, закуски, пампушки і тістечка).

Між тим, поряд з креветками, яйця є єдиною їжею з високим вмістом холестерину і низькою кількістю насичених жирів.

“Хоча рівень холестерину в яйцях набагато вище, ніж у м’ясі та інших продуктах тваринного походження, саме насичені жири підвищують рівень холестерину в крові. Це було доведено різними дослідженнями протягом багатьох років”, – говорить Марія Луз Фернандес, професор кафедри харчування в Університеті Коннектикуту, чиї останні дослідження не виявили жодного зв’язку між вживанням в їжу яєць і підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань.

Дискусія про вплив яєць на здоров’я частково змінилася, тому що організм здатний впоратися з тим холестерином, який ми споживаємо.

“У нашого організму є свої власні механізми для цього, тому для більшості людей харчовий холестерин не є проблемою”, – каже Елізабет Джонсон, професор-дослідник в області харчування в Університеті Тафтса в Бостоні.

Проаналізувавши 40 досліджень в 2015 році, Джонсон зі своєю командою вчених не змогли знайти жодних переконливих доказів зв’язку між холестерином в раціоні і захворюваннями серця.

“У людей добра регуляція при споживанні харчового холестерину, і вони самі будуть виробляти менше холестерину”, – говорить вона. А коли мова йде про яйця, холестерин може представляти ще меншу загрозу для здоров’я. Більш шкідливий холестерин, коли окислюється в наших артеріях, але цього не відбувається з холестерином в яйцях. У яйцях є всі види антиоксидантів, які захищають його від окислення”, – говорить Блессо.

Крім того, холестерин може бути корисний. Холестерин ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) потрапляє в печінку, де він розщеплюється і виводиться з організму. Вважається, що ЛПВЩ надають захисну дію проти серцево-судинних захворювань, запобігаючи накопиченню холестерину в крові.

Тим не менш, хоча більшість з нас може регулювати кількість споживаного холестерину, зменшуючи його вироблення організмом, Блессо говорить, що приблизно третина буде відчувати підвищення рівня холестерину в крові на 10-15% після його споживання.

Дослідження показали, що худі і здорові люди частіше бачать збільшення ЛПНЩ після вживання в їжу яєць. У тих, хто страждає надмірною вагою, ожирінням або діабетом, спостерігається менша збільшення ЛПНЩ.

Отже, якщо ви здорові з самого початку, яйця потенційно можуть надати більш негативний вплив, ніж при надлишковій вазі.

Однак дослідження, опубліковані на початку 2019 року, поставили під сумнів недавню згадку про те, що яйця не завдають шкоди нашому здоров’ю. Вчені вивчили дані 30000 дорослих людей, які спостерігали в середньому протягом 17 років, і виявили, що кожна додаткова половина яйця в день значно збільшувала ризик серцево-судинних захворювань і смерті.

“Ми виявили, що на кожні 300 мг споживаного холестерину, незалежно від того, з якої їжі він був отриманий, ризик серцево-судинних захворювань підвищується на 17%, а ризик смертності від усіх причин – на 18%”, – говорить Норрина Аллен, одна з авторів дослідження та доцент кафедри профілактичної медицини в Північно-Західному університеті в Іллінойсі (США). Вони також виявили, що кожна половина яйця в день призводила до 6% збільшення ризику серцево-судинних захворювань і 8% збільшення ризику смертності.

Незважаючи на те, що це дослідження було одним з найбільших у своєму роді для розгляду конкретного  взаємозв’язку між яйцями і серцево-судинними захворюваннями, воно було обсерваційним, спостережливим, без будь-яких експериментів. Це означає, що вчені отримали лише разові дані про те, що їли учасники, хоча їх харчування могло з часом змінитися.

Крім того, це суперечить минулим результатами. Численні дослідження показують, що яйця корисні для здоров’я серця. Попередній аналіз півмільйона дорослих людей в Китаї, опублікований в 2018 році, навіть виявив прямо протилежне: споживання яєць було пов’язано з більш низьким ризиком серцево-судинних захворювань. Ті, хто їв яйця кожен день, мали на 18% менший ризик смерті від серцево-судинних захворювань і на 28% від інсульту, порівняно з тими, хто їх не їв. Однак варто зазначити, що це дослідження теж було спостережливим, тому неможливо виявити причину і наслідок.

Фахівці Американської кардіологічної Асоціації обстежили 177 тисяч людей з 50 країн світу. Вчені прийшли до висновку, що одне яйце в день не несе шкоди для організму, не збільшує ймовірність серцево-судинних захворювань.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...