Девальвація неминуча: що буде з курсом долара в Україні найближчим часом

Курс багато в чому відображає ситуацію з торговим сальдо України

Девальвація неминуча: що буде з курсом долара в Україні найближчим часом
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Публікації

Незважаючи на апокаліптичні прогнози, гривня поки залишається стійкою. Але це не означає, що так буде тривати до кінця 2020 року.

Loading...

Що відбувається з валютним курсом зараз, від чого залежить його подальша динаміка, і як його коливання впливають на надходження до бюджету, з’ясовував “Апостроф

Всупереч прогнозам курс української гривні продовжує зміцнюватися. Ще 29 квітня на міжбанківському валютному ринку вартість долара впала нижче 27 гривень, і з цього часу курс не піднімався до цієї психологічної позначки.

Ось і першу декаду травня гривня завершує цілком впевнено (на міжбанку 8 травня долар закрився курсом в діапазоні 26,85 гривні). Готівковий долар пропонується за курсом трохи вище 27 гривень у ряді банків, але далеко не у всіх. Згадаймо, що в березні безготівковий курс перевищував 28 гривень/долар, а готівковий і до 30 гривень доходив.

“В даний момент за рахунок професійної політики НБУ та Мінфіну, яка була проведена в 2017-2020 роках, ми маємо результат у вигляді стабільної банківської системи і, як наслідок, більш стабільної ситуації у фінансовій системі країни”, – заявив аналітик інвестиційної компанії “Альпарі” Максим Пархоменко.

Крім того, Національний банк поки не проводить емісію гривні для наповнення бюджету: “Це дозволяє стримувати інфляцію і розгойдування гривні”.
Ситуація на світових ринках також сприятлива.

“Посилюються темпи відновлення ринків, що дозволяє рости і нашій гривні”, – розповів Пархоменко.

Курс багато в чому відображає ситуацію з торговим сальдо України, згоден інвестиційний банкір і фінансовий аналітик Сергій Фурса. Він зазначив, що зараз значно скоротився імпорт, при тому, що експорт майже не зменшився.

“Тут нам допомагає те, що ми – сировинний придаток і, як раніше, женемо сировину, – пояснив він. – По металу – дещо менше, але корекція по експорту не настільки серйозна, як по імпорту”, – пояснив експерт.

Поліпшення торгового балансу закономірно знизило тиск на гривню. Але що буде далі?

Багато чого буде залежати від того, як довго триватиме карантин, і як швидко буде відбуватися відновлення, зазначив Сергій Фурса. За його словами, прогнози щодо девальвації гривні в поточному році, а вони, нагадаємо, в деяких випадках перевищують і 30 гривень/долар, відштовхувалися від очікувань втечі капіталів з країни: “А чи втеча капіталу? Зараз це питання”.

Крім того, в тому або іншому вигляді буде відбуватися грошова емісія. Але яким буде її обсяг, сказати зараз точно не можна.

Тому складно прогнозувати глибину девальвації.

“Поки для гривні все добре, але, напевно, в цьому році вона все ж ослабне, але наскільки – зараз сказати неможливо. Навряд чи ми вийдемо за 30 гривень, якщо буде співпраця з МВФ”, – переконаний Сергій Фурса.

Дійсно, співпраця з Міжнародним валютним фондом зараз важливо для України як ніколи.

Незважаючи на те, що МВФ вирішив замість трирічної програми розширеного фінансування EFF надати нашій країні програму stand-by на 1,5 років, її розмір все одно повинен бути цілком пристойним – 5 мільярдів доларів (хоча Україна спочатку розраховувала мало не на 10 мільярдів доларів). Однак і цю програму вдасться отримати тільки в тому випадку, якщо Верховна Рада прийме так званий “антиколомойский” закон.

Якщо ж співпраця з фондом буде відкладено, вітчизняні фінанси опиняться в дуже жалюгідному стані, і в цьому випадку прогнозувати курс якось навіть лячно.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА повідомляла, що у травні у гривні є всі шанси зміцнитися ще більше. Причина – Нафтогаз, який продає валюту, отриману від Газпрому в якості компенсації і виплачує дивіденди до держбюджету.

Також до 15 травня долар може помірно знизитися до гривні і коливатися близько 26,7 гривень. Якщо ж Україна не отримає кредит від МВФ, курс долара може відреагувати досить різко і скласти близько 30 гривень за долар.

Джерело: Народна Правда
загрузка...