Карантин в Україні: скільки втратила країна за два місяці

Експерти порахували, скільки грошей втратила економіка країни і прості українці через карантин

Карантин в Україні: скільки втратила країна за два місяці
Автор Желізняк Олександр в Карантин в Україні/Новини

З 11 травня в Україні  – через два місяці після того, як країна почала жити в умовах жорстких обмежень в зв’язку з поширенням коронавірусу – розпочинається поступовий процес ослаблення карантину.  За цей час в країні  виявлено понад 15 тис. хворих, з них понад 3 тис. осіб одужали, а майже 400 українців, на жаль, стали жертвами COVID-19. Карантин безслідно не пройшов для економіки країни: українці масово втратили доходи, дехто роботу, а економіка зазнала значних втрат.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться в матеріалі сайті “Сьогодні” .

Loading...

Влада обнадіяла: потерпіти доведеться ще 12 днів, до 22 травня, але не обіцяла, що протиепідемічні обмеження повністю скасують. Передовсім це стосується роботи метрополітену і міжміських пасажирських перевезень автобусами та потягами. Журналісти оцінили результати перших двох місяців карантину в цифрах і з’ясував, якими можуть бути наслідки для населення країни.

Карантин в Україні: скільки втратила країна за два місяці

Населення: купували маски і харчі

Боротьба з коронавірусом ударила як по економіці країни, так і по кишені українця, змусивши його переглянути і суттєво збільшити свої витрати.

Головних наслідків карантину для рядового громадянина, який завдяки протиепідемічним заходам не захворів, два:

  1. Збільшення витрат: на маски, санітайзер, проїзд (пересування на таксі або особистому автомобілі замість громадського транспорту), комунальні послуги (через те, що люди сидять вдома, вони витрачають більше води, газу, електроенергії) тощо. За даними порталу buhgalter911, за два місяці карантину зросли витрати домогосподарств на ліки і медичні товари (+10%) і продукти (+2,6%) і скоротилися на паливо (-16%) та одяг-взуття (-90%). Також багатьом довелося витратити “заначки”: населення здало за цей час готівкової валюти на 2,1 млн доларів більше, ніж купило.
  2. Зменшення доходів: за даними соціальних досліджень, дві третини респондентів заявили про скорочення або повну втрату заробітку. Найбільше постраждали ті, хто був власником підприємства громадського харчування або сфери послуг (перукарні, хімчистки, салони краси тощо) або працював на такому підприємстві, – у зв’язку з карантином їхню роботу заборонили. Також тимчасово залишилися без роботи працівники транспорту, юристи, аудитори, приватні стоматологи.

Бізнес: хто припинив роботу

Експерти оцінюють втрати економіки країни від невипуску товарів і ненадання послуг приблизно в 500 млрд гривень.

За даними Торгово-промислової палати (ТПП) України, введення карантинних заходів призвело до зупинки діяльності 700 тисяч підприємців і підприємств мікро-, малого та середнього бізнесу. Зокрема, це близько 330 тис. бізнес-структур (всього їх, згідно з інформацією Держслужби статистики, понад 950 тис.).

З 1,95 млн фізосіб-підприємців поки не працюють 424 тис., які потрапили під карантинні заходи. Переважна більшість їх – 315 тисяч – були зайняті в торгівлі, 67 тис. – у сфері індустрії краси та 42 тис. – у закладах громадського харчування. Очікується, що цей бізнес зможе відновити свою діяльність від сьогодні, 11 травня, коли почнеться ослаблення карантину. Що додатково дасть роботу ще приблизно такій же кількості найманих працівників, які, зауважимо, не завжди оформлені легально. Але фактично число “вільних рук” може зменшитися приблизно на чверть, що вже добре.

Поступово починають повертатися на заробітки за кордон трудові мігранти. Потреба в українських заробітчанах така велика, що, наприклад, польські бізнесмени за свій кошт організовують для них чартерні перельоти і оплачують обов’язковий 14-денний карантин.

Експерти: Потрібно 3-4 місяці на “рестарт”

Економісти кажуть, що припинення економіки через введені протиепідемічні заходи серйозно вдарить у найближчі пів року по рівню доходів українців, навіть якщо карантин незабаром повністю скасують. Потрібно 3-4 місяці, щоб зупинені бізнес-процеси знову почали працювати, зайняті в них працівники отримали зарплату і почали її витрачати на товари та послуги, збільшуючи попит. Тому очікувати, що “життя налагодиться” відразу ж, як все увійде у звичний режим, не доводиться.

“Історії великих криз, що відбувалися з 1990-х років, показують, що економіка України падала набагато глибше і відновлювалася набагато довше, ніж у країнах Європи, – аналізує член Економічного дискусійного клубу (ЕДК) Олег Пендзин. – Очікувати, що нинішня криза стане винятком, не варто. Вважаю дуже оптимістичними як заяви влади України про те, що ВВП у нас впаде в цьому році на 4,5%, так і прогнози МВФ про падіння нашого ВВП на 7,2 %. За розрахунками фахівців ЕДК, падіння становитиме не менше як 10%, передовсім через стагнацію у сфері товарів і послуг. Лише з 2021 року почнеться відновлення української економіки. Але воно буде дуже повільним, бо структурних змін в економіці не видно, в ній, як і раніше, домінуватиме експортно орієнтований агросектор”.

З тим, що українцям знову, як і в 2008-му та в 2015 роках, доведеться на певний час затягнути паски, згоден і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Однак він робить ставку на те, що агросектор стане драйвером відновлення нашої економіки. Село допоможе пережити падіння нинішнього року, яке становитиме до 10% ВВП, і почати зростання в 2021 році.

“На жаль, інших способів відновлення не видно: економіки країн Європи, Близького Сходу, Південно-Східної Азії, які є традиційними споживачами продукції нашої металургійної та гірничорудної промисловості, поки на спаді, – аналізує Олександр Охріменко. – Тому очікувати швидкого зростання попиту на метал і руду в цьому році не доводиться. А ось продукти харчування потрібні завжди. Сподіваюся, що відновленню нашої економіки буде сприяти і новий закон про ринок землі, який уже підписаний президентом“.

Нагадаємо, 11 травня в Україні розпочався так званий адаптивний карантин. Уряд зняв деякі заборони для людей і бізнесу, залишивши цілу низку заборон. В рамках першої хвилі ослаблення карантину зможуть працювати: заклади громадського харчування (режим “на винос”, літні майданчики), магазини, що торгують непродовольчими товарами, в тому числі ті, що розташовані в ТРЦ (київські ТРЦ виняток), музеї, стоматології, перукарні та салони краси, адвокати, нотаріуси, аудитори, психологи.

Джерело: Народна Правда