Сьогодні, 11 травня, українці згадують чергову “чорну дату” власної історії – в цей день був проведений так званий “референдум на Донбасі“. Шість років тому окупанти провели на захоплених територіях Донецької та Луганської областей антиконституційний “референдум про самовизначення”, після якого з’явилися незаконні “республіки” – “ЛНР” і “ДНР”.
Про те, як зараз живе Донецьк і Луганськ, йдеться в матеріалі Обозревателя, передає НАРОДНА ПРАВДА.
Нагадаємо, навесні 2014 року захоплення проросійськими силами адміністративних будівель на Донбасі призвело до “кримського сценарія” – був проведений незаконний референдум. Для того, щоб місцеві жителі “правильно ” проголосували”, окупанти фактично захопили списки виборців, скриньки для голосування з гербом України, сформували так звані комісії і розіслали оголошення.
Бюлетені роздрукували на ксероксі. Папір містив всього одне питання: “Чи підтримуєте ви акт державної самостійності Луганської народної республіки (Донецької народної республіки)?”.
Оскільки проросійським силам потрібно було, щоб місцеві жителі проголосували за “русский мир”, в ході референдуму допускалися масові порушення. Наприклад, одна людина могла голосувати за всю родину або навіть за сусідів. Міг проголосувати і той, кого не було в списках виборців.
У результаті наступного дня ватажки окупантів “ДНР” і “ЛНР” оголосили, що референдум відвідали понад 80% населення, і 90% з них підтримали сепаратистів. При цьому в дійсності в незаконному референдумі брали участь близько 24% населення Луганської області і 32% – Донецької.
Ті, хто голосував “за Росію” розраховували, мабуть, на гарне життя, але натомість отримали війну, низькі зарплати, розбиту інфраструктуру, високі ціни на продукти і комендантський час.
Як повідомлялося раніше, Донбас може залишитися невирішеною проблемою до кінця року. Раніше глава Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що влада хоче домогтися миру на сході України і повернення окупованих територій до кінця цього року, але при цьому існує і план «Б», якщо цього не вдасться домогтися.
Нагадаємо, через пандемію коронавірусу Європа опинилася в глибокій економічній рецесії і на цьому тлі висловлює бажання як можна швидше відновити економічні відносини, в тому числі і з Росією. Якщо ж санкції проти РФ пом’якшать, це стане вирішальним моментом в питанні повернення Криму і Донбасу для України.