Чи бути туристичному сезону після карантину?

Чи бути туристичному сезону після карантину?
Автор Марія Петренко в Публікації

Експерт, громадський діяч, кандидат юридичних наук Сергій Войченко розповів, які перспективи роботи туристичної галузі після карантину.

Loading...

Відповідно до даних Всесвітньої туристичної організації ООН це найгірша криза у туристичній галузі, починаючи з 1950 року.

За середніми підрахунками туристичний бізнес в Україні може втратити від 1 до 5 млрд доларів і це дійсно величезні суми. Ми розуміємо, що під поняттям туристичний бізнес мається на увазі не тільки туроператори, які продають путівки, а це і авіаперевізники, і постачальники для них палива для здійснення перельотів, і елементарне постачання продуктів, і робота прибиральників, таксистів, тобто усього задіяного обслуговуючого персоналу і суміжних галузей, тощо.

З 11 травня уряд почав пом’якшувати карантин, але галузь так швидко не запуститься, а на повне відновлення взагалі поки тільки надії. Наразі можна говорити, що було закрито близько 96 % традиційних міжнародних туристичних маршрутів, по яких звикли подорожувати українці. Бездумно введений урядом карантин серйозно вдарив по малому та середньому бізнесу, варто пам’ятати, що 80% суб’єктів у сфері туристичного бізнесу це саме малий бізнес, ФОПи, а вони дійсно найбільш серйозно постраждали від карантинних заходів.

Уже відчули збитки Одеса, адже їх традиційна «Гуморина» не відбулася, а також Львів, де на весні проводилося велика кількість фестів, фестивалів, конгресів, з’їздів, які не відбулися або були проведені онлайн, що не принесло коштів у туристичну галузь.

Я на власному прикладі зміг відчути проблеми у туристичній сфері. Відрядження по Україні стали можливими тільки особистим транспортом, у містах зупинитися в готелі не можливо, адже вони просто зачинені. Мало того, що не було змоги ніде переночувати, проблема у тому, що не було де й поїсти, максимум на що ти можеш розраховувати це автозаправна станція з фаст-фудом або шматок хлібу і ковбаси із магазину.

Туристична галузь, навіть вийшовши з карантину, довгий час не зможе оговтатися. Відразу відчує зменшення числа платоспроможних туристів, адже багато хто втратив роботу, звичний заробіток чи поніс великі збитки, або просто намагається вберегти свій бізнес, не маючи часу на поїздки і відпочинок.

Постраждала і ніша дитячого туризму, табори до цього часу не відкрилися і чи будуть батьки відпускати дітей до них, навіть, якщо вони запрацюють – під питанням. Згадаймо, як у минулі роки батьки реагували на отруєння у закладах відпочинку дітей, що ж говорити, якщо у дитячому таборі виявлять спалах коронавірусу. Неможливість функціонування таких закладів це знову ж таки збитки – для когось це був ринок збуту продуктів, для когось робоче місце.

У 2020 році на розвиток туризму в Україні було закладено 240 млн грн, але через так звану епідемію і карантин, Державний бюджет переглянули і забрали виділені кошти на інші потреби.

Державі зараз не до туризму, розвивати його навряд чи хтось буде. Максимум, який держава може запропонувати на сьогодні, це нові правила епідеміологічних заходів, з дотриманням дистанції, перевіркою температури, а до стандартного набору мило, шампунь, гель для душу додасться ще й медична маска. Замість шведських столів тепер будуть столики лише на декілька персон, на певній відстані один від одного, які будуть обслуговувати офіціанти. Це зумовлює додаткові витрати, що ляжуть на плечі туристів, а чи готові вони до цього? Очевидно, що ні. Або власникам готелів необхідно зменшити додану вартість на свої послуги, і чи готові вони на це піти? Поки що практика показує, що ні. Судячи з цін, що починають з’являтися на новий сезон, ні один з напрямів не заявив про їх зниження.

Традиційні українські напрямки (Одесса, Затока, Залізний порт, Карпати тощо), не маючи точного розуміння, коли зможуть відкритися, пропонують нелегальний відпочинок, той, якого держава не побачить, з якого не будуть сплачені податки. Ціни навіть подекуди вищі ніж минулого сезону, при цьому комфортні умови гарантувати не можуть, а про санітарні мови не йде. Питання харчування відпочивальників залишається відкритим, адже традиційні кафе і ресторани фактично закриті, а переважна більшість баз відпочинку не передбачає харчоблоків і навіть кухні для самообслуговування.

Міжнародний формат у першу чергу буде залежати від відновлення авіа сполучення. Популярнішими стануть невеличкі готелі, без великої кількості постояльців, що зможуть забезпечити соціальну дистанцію. Робота пляжів також потребуватиме більших витрат і зусиль для створення відповідних умов, щоб уникнути штрафів. «Масковий режим» на пляжі взагалі унікальна ситуація, уявіть собі, як люди будуть засмагати у масках і з яким відбитком на обличчі приїдуть з відпочинку.

Довго ще не будуть відновленні круїзні подорожі. Адже ми пам’ятаємо яка виникала ситуація на деяких лайнерах, коли у небезпеці опинялися усі подорожуючі, без змоги покинути борт.

Бізнес туризм також найближчим часом не відновиться. Усі конференції, симпозіуми, з’їзди, конференції, відмінені або переведені в онлайн формат. Хочу відмітити, що багато хто, оцінить зручність та економність онлайн проведення таких зустрічей і чи захочуть організатори повертатися до попереднього формату, також питання відкрите. А це знову ж таки прибуток для власників конференц холів, готелів і т.д., які можливо його втратять. Я з колегами з інших країн також мав у цьому році відвідати міжнародні юридичні семінари у Франції, але ці заходи відмінили і пропонують їх провести також в онлайн форматі.

За прогнозами Всесвітньої туристичної організації, національні економіки внаслідок карантинних заходів втратять трильйони доларів, а в туристичній галузі роботу можуть втратити близько 100 млн осіб. Якщо кордони відкриють в липні, туристичні потоки впадуть на 58%, якщо у вересні – 70%, але є й варіант, що не відкриють узагалі, тоді прогнозують падіння на рівні 78 %, наприклад, Америка і деякі країни Європи поки що не планують відкриватися до весни наступного року.

Довіра до туристичної галузі знизилася, через велику кількість втрачених коштів клієнтами, що купували путівки за так званим раннім бронюванням. Наразі переважна більшість буде готова оплачувати тільки по факту, що також шкодить туристичній галузі, адже раніше це були для них певні запозичення, якими могли вдало користувалися. Тепер вони будуть змушені брати кредити, а кредитну ставку закладати у ціну послуги або ж очікувати на підтримку держави.

Скоріше за все, ми побачимо певний розвиток національного туризму, але в Україні він досить слабкий. Це або дорогі готелі, із закритими пляжами чи власною територією, або громадські пляжі, але ж ми пам’ятаємо які там санітарні умови.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...