Рік президентства: скільки обіцянок насправді виконав Зеленський

Більшість ініціатив буксують, бо спочатку виявилися або непідготовленими, або сказані були для красного слівця

Рік президентства: скільки обіцянок насправді виконав Зеленський
Автор Романова Марі в Новини/Політична правда

Сьогодні, 20 травня, виповнюється рівно рік з моменту інавгурації президента. Спеціально до цієї дати Володимир Зеленський дає велику прес-конференцію.

Про те, які зі своїх передвиборних обіцянок Володимир Зеленський виконав, а які ні, йдеться в матеріалі Апострофа, передає НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Зазначимо, багато хто з українців помилково думають, що в країні все залежить від президента. Але Україна – парламентсько-президентська республіка і глава держави має не так багато сфер відповідальності. Основними обов’язками президента є керівництво армією, міжнародні відносини і регуляторний контроль дій Верховної Ради та Кабміну (ініціювання розпуску парламенту, ветування законів і припинення актів уряду).

Тим не менш, відзначає видання, це не завадило Володимиру Зеленському вклинюватися в чужі для себе сфери діяльності.

“Більшість його ініціатив початок буксувати або тому що вони із самого початку виявилися непідготовленими, або були сказані для красного слівця. Одне з найвідповідальніших напрямів діяльності президента це зовнішня політика. Були великі очікування щодо миротворчого процесу. Президент дійсно зміг домогтися відновлення переговорів, пожвавилися нормандський і мінський формат, були якісні зміни в складі. Але формальні зміни не призвели до якісних просувань в процесі“, – зазначив у коментарі керівник стратегічної групи “Софія” Андрій Єрмолаєв.

Зеленський із самого початку став приділяти особливу увагу припиненню військового конфлікту на Донбасі і переговорам з Росією. Глава держави мав намір повернути окуповані території Донецької і Луганської області. В результаті його зусиль, наголошується в статті, лідери Франції, Німеччини, України та Росії — після трирічної паузи — сіли за стіл переговорів у нормандському форматі.

В результаті на сході почалося розведення військ, були здійснені обміни полоненими.

“Але на цьому все і закінчилося. З одного боку, через позицію Кремля, який явно не готовий йти на компроміси. З іншого – через позицію Києва, який теж має конкретні червоні прапорці, за які явно не має наміру заступати, оскільки чудово розуміє, що це викличе жорстку реакцію протесту”, – відзначає автор матеріалу.

Таким чином, домогтися виконання головної обіцянки – досягнення миру в Україні – Зеленському і його команді не вдалося. Всього за рік на фронті загинув 91 український воїн.

Одночасно багато своїх обіцянок, йдеться в статті, Зеленський виконав:

“Номінально. Наприклад, основним лейтмотивом Володимира Олександровича на виборах стала модернізація існуючих систем держави та інтеграція їх в сучасний світ. Зеленський пообіцяв сприяти реалізації концепції “Держава в смартфоні”: через телефон можна буде засвідчувати особу і вирішувати бюрократичні нюанси. Незабаром була введена посада віце-прем’єр-міністра – міністра цифрової трансформації України та створено відповідне міністерство, яке не ліквідували навіть після переформатування уряду. Потім була запущена система “Дія” – онлайн-сервіс державних послуг. Станом на травень 2020 року на порталі вже доступні ряд послуг, як для громадян, так і для бізнесу. 15 квітня 2020 року Україна дозволила цифрові паспорта. Таким чином, копії в “Дія” відтепер можна використовувати замість паперових документів”.

Правда, без скандалу не обійшлося. ЗМІ повідомляли, що дані користувачів сервісу спливли в соцмережах.

Володимир Зеленський поставив крапку в питанні депутатської недоторканності – 3 вересня 2019 року Верховна Рада України ІХ скликання прийняла законопроект про скасування депутатської недоторканності. Закон скасовує положення, за яким народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність і вони не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності без згоди Ради.

Одночасно з цим був прийнятий новий Виборчий кодекс. Документ ліквідує мажоритарні округи і вводить так звані відкриті списки. Закон передбачає, що вибори депутатів Верховної Ради АРК, обласних, міських (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) рад проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками кандидатів у депутати.

“Деякі важливі обіцянки були виконані. Наприклад, прийнятий Виборчий кодекс, запущений Вищий антикорупційний суд. Але основи цього були закладені ще попередниками”, – сказав науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи” Олексій Гарань.

Корупція

Автор статті вважає, що війну з корупцією Зеленський програв:

“Гучні заяви не привели до бажаних результатів. Скандалів різного ступеня корупційності у нової влади предостатньо. При цьому президент не вважає за потрібне реагувати на них належним чином. Найбільш явно це було продемонстровано в скандалі з “плівками Єрмака”, на яких рідний брат глави Офісу президента Денис Єрмак і люди, з ним пов’язані, обговорюють можливість кадрових призначень по державній лінії за гроші. Також певні скандали пов’язані з депутатами від пропрезидентської партії. Чого тільки варта історія з автомобільним парком “слуги” Олександра Дубинського і Maserati його матері. Можна згадати і листування нардепа від СН Михайла Радуцького, яке засвітили журналісти в самому початку нової каденції Верховної Ради, де той, по суті, визнав, що просував на крісло глави МОЗ свою протеже Зоряну Скалецьку. При цьому Зеленський не дав адекватної реакції на жодне зі скандальних звинувачень на адресу “слуг”.

Ігор Коломойський і ПриватБанк

У жовтні 2019 року Зеленський заявив, що ніхто з його нової команди не збирається повертати “проблемні” банки, у тому числі “ПриватБанк”, колишнім власникам. Пізніше Верховна Рада ухвалила закон, який врегулює виведення з ринку неплатоспроможних банків і не дозволить повертати їх екс-власникам.

У статті наголошується, що ухвалення так званого “антиколомойського” закону затягували поправками. Але через необхідність отримання чергового траншу МВФ у Зеленського пішли на жорсткі заходи.

Автор статті впевнений, що звинуватити президента і його команду в невиконанні більшості обіцянок – складно: “По-перше, тому що більшість з них не стосувалися сфери його компетенції як президента (зменшення тарифів, регуляторна політика “посадка” корупціонерів). По-друге, такі обіцянки були дані без конкретики – термінів для виконання конкретних цифр”.

Напередодні президент України Володимир Зеленський змінив голів районних адміністрацій Києва. А також закликав Верховну Раду розглянути законопроект №2590 — закон про подвійне громадянство.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...