Чи потрібна Україні легалізація конопель та евтаназії

Чи потрібна Україні легалізація конопель та евтаназії
Автор Марія Петренко в Публікації

Навіщо Україна має легалізувати медичні коноплі та чому узаконити евтаназію — це важливий крок будь-якого гуманного та свідомого суспільства розповів депутат 8-го скликання Опанасенко.

Loading...

Верховна Рада виявилася не найкомфортнішим місцем на Землі

“Невипадкова випадковість” – саме так я називаю те, як я потрапив у Верховну Раду України. Моїми першими враженнями від роботи в Парламенті стали розгубленість і, певною мірою, розфокусування. Я мав завищені очікування. Виявилося, що парламентарі – це звичайні люди, зі своїми слабкими місцями, зі своїми конфліктами інтересів тощо. Верховна Рада України виявилася не найбільш комфортним місцем на Землі. Та, мені здається, я гідно відпрацював п’ять років і зробив все, що було на той час в моїх силах.

Законопроект про інститут банкрутства фізичної особи, де моя робота реалізувалася в одній із книг кодексу про банкрутство. Переконаний, якщо б такий інструмент ефективно працював із 2000-х років, то в нас не було б таких величезних проблем із тими валютними кредитами, які маємо сьогодні. Це також стосується реформування публічних фінансів.

Сьогодні багато інструментів по відкриттю даних, відкриттю реєстрів тощо – це також зробили ми з комітетом. Ще один з найважливіших моментів – ми розпочали реформування сфери інтелектуальної власності. Це регулювання діяльності організації колективного управління авторськими та суміжними правами, щоб наші автори, виконавці, ті люди, які щось створюють заробляли реальні та справедливі гроші за свою чесну роботу.

Та залишилося дві дуже важливі ініціативи, в які я твердо вірю та над котрими продовжую працювати — це закон про коноплі і евтаназію.

Закон про коноплі

Десь три роки тому я почув новину про те, що мама, яка має дитину з фармакорезистентною епілепсією, намагалася придбати на чорному ринку екстракт з конопель для своєї дитини, щоб зменшити епілептичні напади. Її заарештувала поліція і намагалася притягнути до відповідальності.

Сьогодні світ не має ніяких альтернатив вилікувати таке захворювання, як фармакорезистентна епілепсія. В Україні тисячі діточок страждають від цієї недуги. В них може кожної хвилини статися напад. Фактично життя їх – це суцільне пекло кожного дня. А екстракт з конопель може значно зменшити частоту цих нападів. І таким чином покращити якість життя таких родин.

Саме ця історія стала поштовхом законодавчої ініціативи, над якою почав працювати наприкінці 2017 році та до останнього дня роботи в Парламенті – Законопроекти – 10 313. Була петиція, яка набрала більше 25 000 голосів українців, був пройдений комітет. І законопроект попадав у порядок денний. Але Парламент так і не проголосував за це важливе рішення.

Глобально, моя позиція досить проста: все, що працює на користь людини, що позитивно впливає на якість її життя, має бути у вільному доступі для цієї людини. Якщо ми говоримо про медичне використання конопель, не про рекреаційні коноплі, а саме про медичні – це можливість насправді хворим українцям користуватися ліками з ще однієї рослини.

Я хочу, щоб українці, які потерпають від нападів, хвороб і страшного болю могли прийти до свого лікаря, отримати рецепт, і купити в спеціальній аптеці свої ліки. А не йти на чорний ринок і наражатися на ризик кримінального переслідування. За приблизними оцінками, відповідного лікування потребують близько 2 млн українців.

Звичайно, чорний ринок нікуди не дінеться. Наразі він досить великий – до нього звертаються кожного дня тисячі українців. Просто пацієнти не мають альтернативи і підживлюють цей ринок. Та коли це стане легальним для сотень тисяч українців – звичайно, цей ринок автоматично зменшиться. Ось чому є величезне лоббі тих, хто не хоче отримати додаткового конкурента у вигляді ліків. І є друге лоббі тих, хто не зацікавлений у зменшенні чорного ринку.

Дискусія релігійних установ з приводу конопель є відкритою. Багато конфесій підтримують, як все те, що пов’язано з покращенням життя людей, є й ті, хто не підтримує, загалом це протестантські та баптиські церкви.

Досить поширене питання, чи не стане в нас більше наркозалежних.

Знову ж таки, чорний ринок вже існує – це по-перше. По-друге, ліки будуть отримувати лише за наявністю спеціального рецепта від лікаря.

Використання словосполучень «наркотична речовина» і «залежність» особами, які проти легалізації медичного канабісу, часто є просто маніпулятивним та створюють негативне ставлення у тих, кому не вистачає часу вивчити це питання. Хворі, яким могли би допомогти ліки на основі медичного канабісу, часто змушені приймати менш дієві та більш токсичні ліки, щоб полегшити біль.

Якщо говорити про економічний вплив на країну – це звичайно нова індустрія та нові робочі місця. Також можливо збільшення експортних потужностей, якщо Україна буде виробляти медичні коноплі для експорту за межі країни.

На даний момент в Україні вирощування конопель і використання їх для виготовлення препаратів заборонено законом. За вирощування та зберігання даного виду рослин загрожує покарання від штрафу у 1700 гривень до 3 років в’язниці (ст. 310 Кримінального кодексу України).

Про евтаназію

Так само я маю ідею, яка б мала бути маркером адекватності та зрілості будь-якого суспільства – це закон про евтаназію. В Україні сотні тисяч людей, які потребують паліативної допомоги. Вони хворіють невиліковними захворюваннями та розуміють, що скоро прийде цей час. Також є багато хвороб, що супроводжуються нестерпним болем, і знеболюючі не допомагають. І люди досить швидкими темпами перетворюються в рослину. Мені видається гуманним: дати право такій категорії людей мати можливість вирішувати, як і коли вони підуть.

Звичайно, рішення про евтаназію один лікар не приймає. Тут має бути консиліум лікарів, що вирішує, чи дійсно є медичні показання до такого рішення. Потім людина отримує ін’єкцію – та засинає.

«Право на смерть» – є таким же невід’ємним правом людини, як і право на життя. Проте ст. 52 закону України «Основи законодавства України про основу здоров’я» забороняє як активну (ч.7) , так і пасивну (ч.1) евтаназію.

Пасивна евтаназія – це умисне припинення лікарями підтримувальної хворого терапії. Активна – введення людині, що вмирає, лікарських засобів або інші дії, що тягнуть настання швидкої смерті. Активна евтаназія реалізується через різні форми, серед яких виділяють: евтаназію без згоди пацієнта, коли через стан здоров’я він не може прийняти таке рішення (наприклад, перебування у комі), але родичі чи лікар дають на це самостійну згоду; евтаназія за допомогою лікаря; коли сам пацієнт включає певний пристрій, запускає механізм, який ніби допомагає скоїти самогубство.

Ставлення до евтаназії у світі неоднозначне. В повній мірі її легалізували в усіх формах Нідерланди, Бельгія та Люксембург. Дозволена або допускається пасивна евтаназія у Франції, Ізраїлі, Іспанії. До їх числа можна приєднати також Південну Корею.

Сьогодні кожен може прийти в будь-який хоспіс і побачити власними очима, який рівень паліативної допомоги…

Щоб рухатися вперед, за напрямком покращення життя – ми маємо йти від міфів. Ми маємо створити можливість людині відповідально ставитися до себе, до свого життя, до життя рідних і близьких, і держави. А також надати право гідно піти з життя, а не перетворюватися на рослину або доживати у стражданнях.

Я переконаний, що будь-яке свідоме суспільство має прийти до такого інструменту. Це питання тортур і гуманності.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...