Вознесіння Господнє: історія та традиції великого католицького свята

Дата свята унікальна для кожного року

Вознесіння Господнє: історія та традиції великого католицького свята
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

Вознесіння Господнє християни західного обряду святкують в 2020 році 21 травня. Дата події унікальна для кожного року, адже її відраховують через 40 днів після Великодня – цьогоріч у західних християн він був 12 квітня.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, Вознесіння, що завершало спасіння Христа після смерті і відродження, — це перехідне свято в пам’ять вознесіння Ісуса Христа на небо, яке за переказами, сталося на Оливковій горі поблизу Віфанії.

Loading...

Найбільш раннє документальне свідчення про це свято, що відноситься до 5 століття, вказує на те, що звичай святкування Вознесіння утвердився задовго до цього часу. Іконографічне відображення цієї події, описаного в Діяннях апостолів, можна виявити на диптихах та фресках 5 століття.

У Римській літургії Вознесіння належить до числа великих свят і відзначається всенічним богослужінням. З цим святом пов’язано кілька особливих обрядів, що включають благословення бобів і винограду під час меси, гасіння пасхальної свічки, урочисті процесії.

Для наочного уявлення народу самої події Вознесіння Христового на небо, в деяких римо-католицьких церквах відбувається підняття статуї Христа до самої стелі храму, що супроводжується різними церемоніями і співами.

У Вознесіння Господнє, як пишуть Факти, католики обов’язково відвідують службу божу, беруть участь в урочистих ходах і намагаються не виконувати важку роботу. Тому в багатьох католицьких країнах день Вознесіння оголошений офіційним вихідним. А в країнах, де це свято не є державним, наприклад в Україні, для зручності віруючих дозволяється переносити святкові урочистості з четверга на найближчу неділю.

Три дні прохань
Існує старовинна традиція, за якою святкові заходи, пов’язані з католицьким Вознесінням, починаються ще до його наступу — з так званих Трьох днів прохань. Дотримуючись цієї традиції, наприклад, французи аж до середини минулого століття в понеділок молилися про косовицю, у вівторок — про жнива, у середу — про збирання винограду, після чого освячували джерела води і колодязі.

День батька
У Німеччині урочисті богослужіння воліють у Вознесіння проводити поза храмів. В кінці служби як символ свята випускають у небо голубів. А ще за традицією, що виникла в XVIII столітті, в цей день святкують День батька (Vatertag). В ті часи в честь свята Вознесіння Господнього серед інших ритуальних дій в країні проводилися посвячення юнаків у чоловіки і вшанування кращих чоловіків. Претендентів на звання «кращих» саджали в дерев’яні візки і звозили на головну площу поселення, де очільник міста або староста села вручав  багатодітному батьку що-небудь їстівне — це була нагорода переможцю.

Дуже весело відзначають це свято в Австрії, особливо її сільські жителі. Тут проводяться музичні фестивалі, польові ярмарки, проходять народні гуляння. І, за давньою традицією, їдять тільки м’ясо птиці і навіть булочки до цього дня печуть у вигляді птахів.

А у Фінляндії, де Вознесіння називається Helatorstai — Святий четвер, навпаки, за народним повір’ями, вважається, що в цей день все завмирає — навіть трава росте повільніше. У старі часи було прийнято палити вогнища і молити Бога про гарний урожай. У наш час цей четвер у фінів — офіційно вихідний, у всіх храмах відбуваються святкові служби, відвідування яких для віруючих обов’язково.

Прикмети на Вознесіння Господнє

Якщо в цей день сонячно, то літо буде теплим, а дощ передрікає поганий врожай і хвороби худобі. Сонце і тепло — до щедрого врожаю, а дощ і особливо гроза — не до добра.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив, що заснує два нових державних свята Курбан-Байрам і Ураза-Байрам, які відзначають мусульмани.

НАРОДНА ПРАВДА розповідала про ці свята, які в нашій країні відзначають приблизно два мільйони осіб, які сповідують іслам. Більшість з них — кримські татари.

Джерело: Народна Правда