Як транш від МВФ вплине на курс валют: прогноз експертів

Долар може впасти до 26,3-26,6 грн

Як транш від МВФ вплине на курс валют: прогноз експертів
Автор Желізняк Олександр в Курс валют/Новини

З п’ятниці, 5 червня, курс долара впав на 6 копійок, а вартість європейської виросла на 9 копійок, перевищивши психологічну позначку в 30 гривень.  10 червня НБУ встановив офіційні курси на рівні 26,64 грн за долар і 30,09 грн за євро. На готівковому ринку курс долара також знижується, євро зростає.  Однак фінансові аналітики не виключають, що незабаром ситуація на валютному ринку зміниться у зв’язку з отриманням грошей від Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це пише видання “ФАКТИ“.

«Нова програма спрямована на те, щоб допомогти Україні впоратися з проблемами пандемії COVID-19 шляхом забезпечення платіжного балансу і бюджетної підтримки, зберігаючи при цьому досягнення і просуваючи невеликий набір ключових структурних реформ, щоб гарантувати, що Україна готова повернутися до зростання, коли криза закінчиться », – йдеться в повідомленні прес-служби МВФ.

Також наголошується, що затвердження програми Stand-By дозволяє негайно виплатити Україні близько 2,1 млрд доларів. Інша частина буде розділена на чотири транші, які будуть виділятися на підставі оглядів фонду про виконання Україною програми.

«Перший транш в розмірі 2,1 мільярда доларів ми очікуємо вже в цьому місяці. Кошти будуть спрямовані до державного бюджету для підтримки економіки і допомоги людям, – написав на своїй сторінці в Facebook прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. – Зелене світло від МВФ підтверджує відповідальність влади, зокрема уряду по виконанню своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами, а також прихильність до системних змін в країні.

На всі структурні маяки, які прописані в документі, Україна повинна бути націлена хоч з МВФ, хоч без нього. Це той порядок денний, який наша країна визначила для розвитку комфортного держави. І співпраця з МВФ на найближчі 18 місяців дасть нам можливість рухатися вперед як в цьому питанні, так і в стосунках з ЄС та іншими міжнародними партнерами “, – підсумував прем’єр-міністр.

«Курс гривні в середу, 10 червня, знаходиться на рівні 26,64 грн за долар, – розповів керівник відділу аналітики компанії Forex Club Андрій Шевчишин. – Учасники ринку не поспішають відкривати торги, вважаючи за краще подивитися на рух ринку і вибрати найкращий момент. При цьому довгоочікуване схвалення Радою керівників Міжнародного валютного фонду нової програми підтримки України на 18 місяців загальним обсягом в 5 млрд доларів поки практично не впливає на ринок, так як ця подія вже закладено в курс. Найближчим часом Київ отримає перший транш від МВФ, який складе 2,1 млрд доларів, що на 200 млн більше, ніж планувалося раніше.

Разом з тим, в МВФ попередили, що нова програма з підтримки України пов’язана з великим ризиком і невизначеністю і в міру відновлення економіки після кризи знадобиться посилення бюджетної політики. Після отримання траншу МВФ, Україна також очікує надходження коштів від Єврокомісії і Світового банку.

Проте визначальним для валютного ринку буде рішення НБУ за обліковою процентною ставкою. Після опублікованих даних Укрстату щодо травневої інфляції в 0,3%, сформованої за рахунок падіння цін на енергоносії, НБУ має всі вагомі аргументи для зниження облікової ставки. Перспективу зниження ставки також зафіксував Мінфін, розмістивши у вівторок тримісячні і шестимісячні ОВДП з прибутковістю нижче 10%. Зниження облікової ставки дасть додаткову ліквідність ринку, і це може натиснути на гривню.

Ймовірно, найближчим часом гривня буде торгуватися в діапазоні 25,8-26,5 грн за долар “, – вважає Шевчишин.

Однак є й інші фактори, що впливають на валютний ринок.

«За тиждень курс долара до гривні знизився у всіх сегментах валютного ринку на 0,6-0,8%, – розповів старший аналітик компанії «Альпарі» Вадим Іосуб.Так, з минулого вівторка офіційний курс долара США, встановлений НБУ, знизився з 26,82 грн до 26,64 грн. Курси попиту і пропозиції долара на міжбанку, за даними компанії «Укрділінг», за цей же час впали з 26,79-26,81 грн до 26,64-26,66 грн (-0,6%). Середні курси покупки і продажу готівкового долара в банках за тиждень знизилися з 26,67-26,89 грн до 26,51-26,73 грн (-0,6%). При цьому різниця між середніми курсами продажу і покупки збереглася на рівні 0,8%.

За заявою міністра фінансів Сергія Марченка, економічна ситуація в Україні не сприяє зміцненню курсу гривні до долара в поточному році. Якби НБУ в березні не втримав ситуацію, то курс міг би підскочити до 35 або навіть 40 грн за долар. Міністр нагадав, що в держбюджеті на поточний рік закладено курс на рівні 30 грн за долар. За його словами, при фактичному курсі долара нижче 30 грн втрачається частина доходів від митниці, від імпортного ПДВ, які прив’язані до курсу. З іншого боку, з’являється певна економія на обслуговуванні зовнішнього боргу, яка не покриває інших втрат.

Протягом найближчого тижня ми очікуємо зниження курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень в межах  26,5 грн, а готівковий долар в банках – близько 26,3-26,6 грн “, – прогнозує Іосуб.

Напередодні, експерт та інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі каналу “Україна 24” розповів, що курс долара в Україні протягом цього тижня не буде підвищуватися на фоні траншу нового кредиту Міжнародного валютного фонду.

10 червня стало відомо, що Міжнародний валютний фонд затвердив 18-місячну програму підтримки України на 5 млрд доларів. Програма дозволяє негайно виплатити Україні перший транш кредиту (близько 2,1 млрд доларів). Залишок розділять ще на 4 траншу.

Джерело: Народна Правда