Іван Ліберман: Європейський суд з прав людини левову частину судочинства бере саме з єврейської практики!

Іван Ліберман: Європейський суд з прав людини левову частину судочинства бере саме з єврейської практики!
Автор Желізняк Олександр в Публікації

Замість простого «відшкодування моральної шкоди» буде «відшкодування за біль та жаль». Народні депутати у законопроекті №3605 хочуть ввести подібні зміни до Цивільного кодексу та замінити старий термін на нове формулювання.

За словами ініціаторів проекту закону, необхідно «змінити підхід до визначення «моральної шкоди» з урахуванням законодавства країн ЄС», де шкода, завдана особі, визначається не просто як загальна «моральна», а саме – за «біль» та «жаль».

Пропонується також додати пункти, через що, відверто кажучи, впродовж останніх місяців потерпів не один український політик або чиновник… Це правда. Але, як співається у відомій пісні: «…Як вмів – так і жив, а безгрішних не знає природа»… Тож, на місці цих політиків може з необачності або легковажності опинитися кожен з нас. Це також правда…

Пропонується, що повинно бути також й відшкодування за шкоду через:

– порушення таємниці листування;

– втручання у приватне життя (через, наприклад, несанкціоновану зйомку);

– розголошення недостовірної інформації про людину.

Наскільки це по-європейськи та актуально для нинішньої України? Фаховий коментар відомого адвоката, доктора права Івана Лібермана:

«Скажімо, в тому ж Ізраїлі шкоди загалом є 6 видів: 4 види моральної і 2 види матеріальної. У нас до сьогоднішнього дня залишається лише один вид моральної шкоди – просто «моральна шкода». Загальне визначення – «моральна шкода» і все. І суд у нашому судочинстві вже визначав, наскільки людина переживала, страждала, недосипала, недоїдала на нервовому ґрунті – усілякі подібні аспекти повинні були доводитись у суді.

Те, що пропонується зараз, насправді, дуже серйозний крок щодо встановлення конкретної моральної шкоди. Саме її секторності. Тобто, з цього законопроекту випливає, що Україна виходить не лише на європейський, а й на єврейський принцип відшкодування моральної шкоди.

Приміром, серед 4 видів саме моральної шкоди, які є в Ізраїлі, має місце в тому числі «приниження», як окрема шкода (в нас ще цього немає навіть в проекті). Також там є «сором», який понесла людина, яка, скажімо, ходила певний час без зубів внаслідок побиття, без ока в результаті завданої травми тощо. Це саме «сором», не завдання фізичного болю, а «сором», і це зовсім інший аспект.

В Україні до цього часу залишався лише один вид моральної шкоди – просто «моральна шкода». Зараз пропонується зробити 2 види моральної шкоди – за «біль» та «жаль». Чим це добре?

Тим, що у суді можна буде довести кожен окремий вид моральної шкоди окремо. Бо сьогодні, коли залишається оця застаріла форма – загальне визначення «моральна шкода», суди визначають на свій власний розсуд – чи компенсація моральної шкоди вартує 10 гривен, чи вона вартує 10 мільйонів гривень. Отже, тепер це пропонується вести в ранг секторності.

Я не виключаю, що це лише перший подібний законотворчий крок щодо ще більшого розширення секторності поняття «моральна шкода». Думаю, що це не останній крок в напрямку запровадження таких досить серйозних технологій.

Можливо, те, що я зараз скажу, буде певним відкриттям таємниці. Можливо, це і буде ключовим: Європейський суд з прав людини насправді левову частину того судочинства, яке він здійснює, бере саме з єврейської практики застосування судами норм права і норм закону. Це – факт!», – наголосив Іван Ліберман.   

Джерело: Народна Правда