Деякі українці можуть залишитися без пенсії: кого торкнуться зміни

Деякі українці можуть залишитися без пенсії: кого торкнуться зміни
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

З наступного року в Україні почне зростати розмір мінімального робочого стажу для отримання пенсії.

НАРОДНА ПРАВДА розповідає, хто залишиться без пенсії через нову реформи, передає “Обозреватель“.
Щоб вийти на пенсію в 60 років в наступному році, треба буде мати вже 26 років трудового стажу.

Сучасні українці в кращому випадку починають працювати в 21 рік, розповідають в Інституті демографії та соціальних досліджень. Згодом ця цифра буде зсуватися. Якщо ще кілька років тому школу закінчували в 16 років (пропускали 4 клас), зараз багатьом випускникам – 18. Якщо до цієї цифри додати п’ять років у вузі, то трудові будні “світять” тільки з 23 років. У той же час лікарі можуть отримати повне медичне освіту тільки до 25-26 років. За новими правилами, останні зовсім не зможуть претендувати на пенсію в 60 років.

Так, якщо починаючи з 26 років безперервно працювати, то до 60 років буде всього лише 34 роки стажу. Значить, вийти на пенсію можна буде тільки в 63 (або докупити один рік стажу). У наступному році в 65 років вийдуть українці, у яких як мінімум 15 років трудового стажу (мінімальна вимога до них не буде змінюватися). У 63 роки – від 16 років стажу, в 60 років – від 26 років стажу. Останні дві “кордону” будуть зрушуватися до тих пір, поки в 63 роки на пенсію не виходитимуть українці, які офіційно відпрацювали більше 25 років, а в 60 – понад 35 років. Причому час навчання у вузі в стаж не враховується.

HR-експерт Олександр Білоус зазначає: сучасні українці рідко затримуються на одному місці на все життя, роботу часто змінюють, тому проблеми з пенсією можуть виникнути у багатьох. “За все життя може легко набратися три-чотири роки, коли офіційно ніде не влаштований. Це може бути перерва в роботі в зв’язку з народженням дитини, може бути потрібно на якийсь час зайнятися своїм здоров’ям. Це можуть бути абсолютно різні причини”, – пояснює експерт.

Такі оцінки сходяться і з прогнозом Міністерства соціальної політики. Так, чиновники підрахували: через 10 років тільки 55% 60-річних українців отримають пенсію. Решта повинні будуть продовжити кар’єру як мінімум ще на три роки. Експерт у сфері пенсійного забезпечення, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних дослідження Лідія Ткаченко також погоджується: ситуація з кількістю стажу буде посилюватися. І чим більше стажу після 2004 року – тим менше тобі пощастило.

У нас з 2004 року враховується тільки той стаж, коли платили внески. Якщо раніше зарплату могли і не платити, але книжка перебувала на зберіганні в підприємстві, стаж враховувався. Після 2004 року зараховувати будуть тільки ті роки, коли отримував зарплату і платив внески “, – вчений.

У нас з 2004 року враховується тільки той стаж, коли платили взноси.Еслі раніше зарплату могли і не платити, але книжка перебувала на зберіганні в підприємстві, стаж враховувався. Після 2004 року зараховувати будуть тільки ті роки, коли отримував зарплату і платив внески “, – розповідає вчений. Як пояснює експерт, якщо раніше вузи закінчували в 21 рік і на той момент вже мали 4-5 років стажу, зараз дипломи отримують ближче до 23 -24 років.

Як не залишитися без пенсії

Українці повинні задуматися про своє майбутнє на пенсії – відмовитися від роботи без оформлення, стежити за тим, щоб роботодавець платив внески і податки і змінити підхід до зайнятості. За оцінками Інституту демографії, в найближчі 10 років середня тривалість стажу може скоротитися на 3 роки. Пенсійна реформа повинна підштовхнути українців вже в молодому віці задуматися над тим, як заробити на пенсію. Довгі перерви в роботі, “сіра зайнятість”, нелегальні заробітки за кордоном – все це позбавляє шансу вийти на заслужений відпочинок в 60 років.

Варто також відзначити, з наступного року в Україні запустять накопичувальний рівень пенсійної системи. Роль офіційного працевлаштування та “білої” зарплати збільшиться. Після другого кроку реформи, на високу пенсію зможуть претендувати тільки ті українці, які справно платили податки і не приховували частину заробітної плати. Решта ж зможуть претендувати на мінімальну пенсію. На даний момент це 1373 грн.

До слова, українці, які не заробили і 15 років стажу, зовсім претендувати на пенсію не можуть. Однак за законом, якщо у них немає іншого доходу, вони можуть звернутися до органів соціального захисту та, досягнувши пенсійного віку, отримувати “компенсацію” – різницю між реальним доходом і прожитковим мінімум. Для тих, хто ніде не працює і живе сам, це ті ж 1373 грн. Правда, в такому випадку доведеться доводити, що додаткових доходів дійсно немає.

Пенсійна реформа в Україні ввела нові правила для пенсіонерів. З одного боку, правила щорічної індексації змінили, а з іншого – посилили правила. Наступні 10 років для багатьох українців – можливість “доопрацювати” стаж і задуматися над офіційним працевлаштуванням і “білої” зарплатою. Причому чим раніше вирішити це питання, тим більше шансів зустріти гідну старість.


Як повідомляла НАРОДНА ПРАВДА, раніше українцям повідомили про проблему з накопичувальної пенсією.

Раніше ЗМІ повідомляли, що пенсії в Україні будуть перераховані вже в травні 2020 року, а пенсіонери, які отримують менше 5 тисяч гривень, можуть розраховувати на 1 тис. грн надбавки.

Нагадаємо, в Кабміні вирішили проблему ФОП зі стажем.

Джерело: Народна Правда