Хокінг: кожен може насолоджуватися життям розкішного дозвілля, якщо багатство, вироблене машинами, буде розділено на всіх

Хокінг: кожен може насолоджуватися життям розкішного дозвілля, якщо багатство, вироблене машинами, буде розділено на всіх
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Публікації

Один з найвидатніших фізиків-теоретиків сучасності підтримував безкоштовну охорону здоров’я, погоджувався з ідеєю глобального потепління, називав Трампа демагогом. Досить ліберальний в американському значенні цього слова. До того ж, схоже, що Хокінг абсолютно не розумів роботу капіталістичної економіки, але не розуміти капіталізм і навіть опонувати йому, – це ще не значить не користуватися його чудовими плодами.

Loading...

Одного разу на Reddit Хокінг написав:

«Якщо машини виробляють все, що нам потрібно, результат буде залежати від того, як розподіляються речі. Кожен може насолоджуватися життям розкішного дозвілля, якщо багатство, вироблене машинами, буде розділено на всіх. З іншого боку, більшість людей можуть опинитися в біді, якщо власники машин будуть успішно лобіювати проти перерозподілу багатства. До сих пір друга тенденція, мабуть, домінує, коли технології ведуть до дедалі зростаючої нерівності».

Його помилка тут полягає в дуже швидкому прийнятті припущення про технологічне безробіття, яке вимагає від нас уявляти такий стан світу, де значна частина населення залишається безробітною, оскільки завдяки машинам вони мають нульову граничну продуктивність. Інакше кажучи, ні в жодних можливих обставинах роботодавець ніколи нічого не платить за працю робітників. Робочий клас втрачає робочі місця і не може платити за рахунками. Робочі без засобів до існування голодують і вмирають.

З огляду на це апокаліптичне припущення про руйнування і постійне безробіття, не дивно, що Хокінг приходить до похмурого висновку про необхідність державного перерозподілу. Але ідея технологічного безробіття суперечить законам економіки: зокрема, дефіциту і порівняльним перевагам.

До того ж, економічна історія розповідає нам зовсім іншу історію: постійну динаміку і зміну на ринку праці. Майже 150 років тому приблизно 45% працюючого населення були зайняті в сільському господарстві. Ці люди заробляли свій хліб в поті чола свого.

Уявіть себе на місці песиміста в той час, ви, можливо, прийшли б до висновку, що в разі введення сільськогосподарської техніки, всі ці люди опинилися б у важких обставинах. Насправді, сьогодні менше 2% населення безпосередньо залучені в сільське господарство, і ми не відчуваємо браку ні в їжі, ні в робочих місць.

Але повернемося назад до Хокінга. Здається, що комбінація факторів допомогла йому вижити і прожити порівняно довгу, навіть для цілком здорових людей життя. Оскільки він був надзвичайно розумним фізиком-новатором, суспільство змогло розставити пріоритети в його користь. По-перше, завдяки підтримки державної Національної служби охорони здоров’я Великобританії. З огляду на його внесок в науку, навряд чи хтось із раціонально-мислячих платників податків проти цього.

По-друге, велику частину підтримки він шукав і отримував кошти від приватних осіб, заробляючи гроші і отримуючи благодійні пожертви для 24-годинної сестринської підтримки і догляду. Все це дозволяло йому жити вдома, що значно дорожче, ніж в лікарні. Нарешті, у нього було дуже дороге і розроблене спеціально для нього обладнання для пересування і спілкування з людьми. Велика частина з усього, що продовжило його життя і звільнив його розум від багатьох турбот хворих, державна британська медицина йому б ніколи не надала.

Незважаючи на те, що все капіталізм і вільні ринки дали йому так багато, він не відповів їм взаємністю. Він підтримував Лейбористську партію, підтримував соціалістичну систему охорони здоров’я Великобританії, і він хотів підірвати економічну свободу в боротьбі з передбачуваною роботизацією і антропогенним зміною клімату. Це не є чимось незвичайним для поглядів серед мислителів і вчених. Такі розумні, як вони, не цілком розуміють реальний світ і соціальну механіку ринку і розподіл ресурсів. І у них є привілейовані високі ідеали і космічні турботи, а в разі Хокінга – незаперечний внесок в науку, що робить їх відчуженими від таких соціальних наук, як економіка. Хокінг ніколи не працював за межами академічних кіл. Він не міг. Насправді, якби він не був таким розумним, він швидше за все б помер. Слава богу, що він народився в порівняно капіталістичному світі, який зміг оцінити його і продовжити йому життя до 76 років. Якби він народився в Радянському Союзі або на Кубі і не втік, він був би давно мертвий.

Станіслав Зозуля

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...