У Лукашенка почалися проблеми: хто може стати наступним президентом Білорусі

У Білорусі 9 серпня пройдуть президентські вибори

У Лукашенка почалися проблеми: хто може стати наступним президентом Білорусі
Автор Романова Марі в Закордонна правда/Новини

У Біларусі, де 9 серпня пройдуть президентські вибори, з кожним днем загострюється ситуація. Наприклад, 22 червня, по всій країні пройшли судові процеси над учасниками масових акцій солідарності з претендентами на посаду президента. На тлі цього стрімко падає рейтинг чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться у матеріалі Фактів.

Loading...

Судові процеси, зазначимо, пройшли в Мінську, Вітебську, Бобруйську, Гомелі, Могильові, Орші та інших містах. За даними МВС Білорусі, з 19 по 21 червня були затримані не менше 270 осіб. В основному, як кажуть правозахисники, цих людей судять за статтями про порушення організації масових заходів і непокору законній вимозі посадової особи.

Декількох осіб засудили до 10 діб арешту. Більшість відбулася штрафами від 405 до 1 350 білоруських рублів, що відповідає 153 — 511 євро.

У Брестській області сьогодні, 23 червня, міліція жорстко розігнала мирну акцію в невеликому райцентрі. Правоохоронці побили місцевих журналістів, а після цього їх ще й оштрафував суд.

Незважаючи на те, що ситуація до COVID-19 в Білорусі залишає бажати кращого (країна займає 24 місце в світі за кількістю інфікованих, виявлено понад 59 тисяч випадків зараження, офіційно при цьому помер тільки 351 пацієнт), Лукашенко не переніс дату проведення виборів.

Суперниками Лукашенка є колишній голова «Белгазпромбанка» Віктор Бабарико, колишній дипломат Валерій Цепкало і дружина відомого видеоблогера Сергія Тихановського Світлана Тихановська.

Дізнатися точний рейтинг Олександра Лукашенка неможливо, з 2016 року в Білорусі не публікуються передвиборчі рейтинги політиків. Незалежні соціологічні інститути припинили свою діяльність.

Настрої виборців оцінюють по двом джерелам — кількості зібраних претендентами підписів і онлайн-голосуванням, які напівлегально проводять різні ЗМІ та активісти.

Результати показують, що лідером є Бабарико. Для реєстрації в якості кандидата в президенти необхідно зібрати не менше 100 тисяч підписів. Колишній банкір встиг отримати більше 230 тисяч підписів на свою підтримку. Це рекорд. При цьому багато підписів штаб Бабарика просто не встиг здати у виборчі комісії, тому що 18 червня Віктор і його син Едуард, який очолює передвиборну кампанію батька, були затримані. Перед цим КДБ Білорусі провів обшуки в головному офісі «Белгазпромбанка» в Мінську. Було порушено кримінальну справу про відмивання грошей та ухиляння від сплати податків, низка колишніх і нинішніх співробітників банку затримані.

Рейтинг Бабарика, за неофіційними даними, складає 50-55%, а у Лукашенка він не перевищує 5%.

Валерій Цепкало продовжує передвиборну боротьбу. До нього офіційних претензій немає. Прості виборці називають колишнього дипломата і Бабарика «кандидатами надії». Західні політологи вважають, що у разі відмови в реєстрації Бабарику, шанси Цепкало різко зростуть. Поки Валерій висловив свою солідарність із затриманим претендентом.

Ще складніша ситуація у Світлани Тихановської. Її чоловік Сергій, чия популярність в Білорусі величезна, заарештований. Саме він першим вирішив балотуватися. Але Сергію відмовили в реєстрації ініціативної групи по збору підписів і порушили проти нього кримінальну справу, звинувативши в «перешкоджанні виборів». Йому загрожує до трьох років позбавлення волі. Світлана була змушена сама висунути свою кандидатуру. Їй вдалося зареєструвати ініціативну групу і почати збирати підписи. Після цього Тихановська почала отримувати погрози на свою адресу й адресу своїх дітей. Незабаром був затриманий прес-секретар Світлани. Трохи пізніше — члени її ініціативної групи. Тихановська може фізично не встигнути подати зібрані в її підтримку підписи.

При цьому президент Лукашенко всякий раз підкреслює, що абсолютно не боїться своїх можливих суперників на майбутніх виборах. Щодо Бабарика він і зовсім заявив, що хоче бачити колишнього банкіра в якості свого головного конкурента.

Ще один важливий момент. У ході підготовки до всіх попередніх президентських виборів Лукашенко незмінно підкреслював важливість дружніх відносин між Білоруссю і Росією. В цей раз все навпаки. Він звинувачує Бабарика, Цепкала та Тихановську у зв’язках з Москвою і постійно називає їх ставлениками Кремля. А Бабарика ще й людиною «Газпрому».

Цікаво, що буквально напередодні Олександр Лукашенко заявив про загрозу суверенітету країни. За словами Лукашенка, є бажаючі знову повернути білорусів під батіг і одягнути в постоли.

Джерело: Народна Правда
загрузка...