Вчені пояснили, чому маленькі діти погано сплять

Вчені заспокоїли батьків: нічні пробудження дітей є нормою

Вчені пояснили, чому маленькі діти погано сплять
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Часто трапляється, що  батьки вважають великою проблемою, що дитина погано спить вночі. Однак, на думку фінських вчених, часті проблеми зі сном у дітей  – частина їх нормального розвитку.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, результати їх дослідження опубліковані в Sleep Medicine.

Молоді батьки часто стурбовані питаннями дитячого сну, оскільки постійні нічні пробудження порушують спокій і викликають побоювання, чи нормально розвивається дитина. Зокрема, нерегулярний сон може здаватися батькам ознакою хвороби, поганого самопочуття або голоду.

«Тепер ми знаємо, що індивідуальні відмінності дуже великі і що моделі, пов’язані із засипанням, пробудженням, нічним неспанням і ритмами сну, часто розвиваються по-різному», – розповіла провідний автор дослідження Джуулія Паавонен (Juulia Paavonen).

Вчені з Гельсінкської університетської лікарні опитали батьків майже 5700 дітей про те, наскільки добре їх малюки спали протягом перших двох років життя.

Вони з’ясували, що багато що з  того, що здаються «відхиленням»,  вписується в норму. Наприклад, шестимісячним немовлятам для засипання потрібно в середньому 20 хвилин, а дворічні діти, як і раніше, прокидаються в середньому один раз щоночі.

Згідно з отриманими даними, близько 40% батьків були стурбовані сном дітей, коли тим було 8 місяців. Однак поступово дитячий сон ставав більш стабільним і міцним. Зазвичай нічний сон становив 9-10 годин, тоді як кількість денного сну знижувалася (у немовлят – 5 годин, в два роки – 2 години).

У міру того, як денний сон в середньому скорочується з двох до одного разу на день, загальна кількість годин сну протягом дня у дітей зменшується. Також до дворічного віку знижується і загальний час сну – приблизно до 12 годин на добу.

Однак, як показало дослідження, про проблеми можуть свідчити засинання немовлят більше 40 хвилин або нічні пробудження у віці 8 місяців, які тривають годину і більше. Також не є нормою нічне неспання однорічної дитини більше 45 хвилин, а півторарічної – більше 30 хвилин. У таких випадках автори рекомендують батькам відвідати педіатра для з’ясування причин, що ускладнюють сон.

Нагадаємо, що нейробіолог з Наукового центру сну при Каліфорнійському університеті в Берклі Метью Уокер провів дослідження про те, скільки годин сну на добу необхідно людині. Він дійшов висновку, що сон протягом 8-9 годин на добу допомагає запобігти передчасній смерті. 

До слова, хронічне недосипання загрожує серцевими захворюваннями, збільшенням ваги, і навіть змінами у ДНК. Підвищений кров’яний тиск і рівень холестерину також є одними з можливих наслідків недостатнього відпочинку.

Нагадаємо також, гонконзькі вчені дослідили, що робота у нічні зміни негативно впливає на здоров’я.  Вчені з’ясували, що постійний брак сну через роботу в нічну зміну може значно підвищувати кількість окисних пошкоджень ДНК і знижувати їх репарацію. Накопичення таких змін в організмі може призводити до розвитку хронічних хвороб.

Джерело: Народна Правда