Відставка голови Нацбанку: як це вплине на економіку та Україну

Можемо мати повернення інфляції до 15-20% на рік і збільшення кількості неплатоспроможних банків

Відставка голови Нацбанку: як це вплине на економіку та Україну
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Відставка Якова Смолія з посади голови Національного банку України сильно вплине на курс гривні та інфляцію.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться у матеріалі hromadske.

Так, на думку виконавчого директора Центру економічних стратегій Гліба Вишлінського, відставка Якова Смолія загрожує підривом фінансової стабільності в країні в розпал світової кризи: “Відповідно, девальвацією гривні і стрибком цін, якщо ідеї політичного контролю над НБУ і емісії грошей будуть реалізовані”.

Євген Дубогриз, фінансовий аналітик, в 2015-2019 заступник директора Департаменту фінансової стабільності НБУ, вважає, що чекати негайного обвалу гривні або «розкручування» інфляції не варто.

«Рішення про емісію гривні, про рівень ключової ставки НБУ (тобто про вартість грошей для економіки), про ослаблення стандартів нагляду за банками і т. д. – це компетенція не самого голови НБУ, а правління. Що таке правління НБУ? На сьогодні це колегіальний орган, який складається із шести керівників, які приймають рішення колегіально. Якщо новий глава НБУ – якщо президент прийме відставку Якова Смолія – буде прихильником безконтрольної емісії гривні, інші члени правління НБУ мають всі повноваження, щоб цьому протистояти», – упевнений він.

При цьому додав він, факт заяви про політичний тиск на НБУ формує негативні очікування, особливо враховуючи риторику президента і правлячої партії про те, що економіці потрібна «продуктивна емісія», тобто інфляція і ослаблення гривні, а також збільшення кредитування бізнесу, навіть того, який не в змозі платити по боргах.

«У середньостроковій перспективі через рік-півтора – ми дійсно можемо мати повернення інфляції до 15-20% на рік і збільшення кількості неплатоспроможних банків, особливо, якщо новий голова буде чинити тиск на нинішнє правління або наполягати на призначенні лояльних заступників (а на практиці так завжди і було) », – заявив аналітик.

Негайним наслідком заяви голови НБУ про відставку через політичний тиск буде чергове різке погіршення ставлення до України з боку інвесторів (як внутрішніх, так і зарубіжних) та іноземних партнерів (міжнародних фінансових організацій, банків тощо).

«Інвестори розглядають НБУ останніх років як якийсь маркер реформ і певну гарантію того, що Україна є надійним для інвестицій. Заява про відставку підриває цю довіру», – упевнений керівник з політичних питань Київської школи економіки, колишній в. о. міністра розвитку економіки торгівлі і сільського господарства України Павло Кухта.

На думку інвестиційного банкіра Dragon Capital Сергія Фурси, поки це рішення руйнує співпрацю з МВФ та іншими партнерами – ЄС, Світовим банком, США та іншими.

«Зараз йде розміщення євробондів – воно може не відбутися. У більш довгостроковому періоді все залежить від того, хто буде наступником. Якщо Катерина Рожкова (перший заступник голови НБУ – ред.), то це не найкращий варіант. Якщо є рівноцінна заміна, може бути, серйозних наслідків для економіки не буде », – зазначив керівник відділу досліджень в Concorde Capital Олександр Паращій.

Нагадаємо, курс долара після повідомлення про відставку Якова Смолія піднявся на 11 копійок.

«Слуги народу» у Верховній Раді провалили голосування за новою програмою діяльності уряду – Кабінет міністрів втратив імунітет на рік, який отримав би у разі затвердження, і його можуть відправити у відставку в будь-який момент. Але прем’єр-міністр України Денис Шмигаль вважає, що підстав для відставки уряду немає.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков продовжує займати свій пост, незважаючи на інформацію про можливу відставку. Депутат від «Голосу» Андрій Осадчук розповів, які претензії є у ​​депутатів до Арсена Авакова.

Джерело: Народна Правда