Свято Петра і Павла: коли і як відзначати

Історія та традиції свята, що не можна робити на Петра

Свято Петра і Павла: коли і як відзначати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У наступну п’ятницю, 12 липня, православні християни відзначатимуть свято святих апостолів Петра і Павла. Разом із Івана Купала воно складає єдиний святковий цикл. Свято не перехідне і щорічно відзначається в один і той самий день. 12 липня також закінчиться перший літній піст – Петрівка, який тривав із 24 червня. “Народна правда” розповість про історію свята, про те, чим запам’яталися світу апостоли Петро і Павло, і чому свято у них спільне. Також дізнаєтеся про традиції святкування Дня Петра.

Loading...

Святі апостоли Петро і Павло: хто такі, чому їх вшановує православна церква

Апостолів Петра і Павла звела доля, хоча в біблійних книгах ніде не згадується факт їхнього знайомства. Але смерть обидва апостоли прийняли в один день, а саме 12 липня. Найімовірніше, це не відбулося в один рік: Павлу відрубали голову через рік після смерті на хресті апостола Петра. Це дві абсолютно різні людини, які присвятили своє життя навчанню народу вірі. В православ’ї прийнято прославляти духовну твердість святого Петра і розум святого Павла.

Апостол Петро – перший учень Ісуса Христа і першим з усіх 12-и назвав його Спасителем. “Христос, Син Бога живого”, – сказав він. До того часу, як його покликав Ісус, займався рыболовлею все своє свідоме життя. Симон (ім’я Петра при народженні), як і його брат Андрій (майбутній апостол Андрій Первозванний), ловили рибу на Геннисаретськом озері, коли почули слова Ісуса: “Ідіть за Мною, Я зроблю вас ловцями людей”. Згодом Петро став улюбленим учнем Христа, і навіть був прощений за те, що тричі відрікся від нього, коли Ісуса взяли під варту. У Петра було палке серце і щира віра. З Біблії ми знаємо, що саме Петро відтяв вухо рабу першосвященика, який прийшов арештовувати Христа в Гефсиманському саду. Також Петро був готовий йти до Христа по воді.

Свято Петра і Павла: коли і як відзначати
Петро тричі відрікся від Христа, але розкаявся у скоєному і був прощений

Апостол Петро вважається засновником римської церкви, першим папою римським (займав пост римського єпископа 25 років). На іконах святий зображений із символічними ключами від раю. Апостол Петро – прижиттєвий учень Сина Божого, був присутній на всіх важливих подіях земного життя Ісуса Христа. Петро, як і інші учні Яків та Іоан, був свідком Преображення Господнього на горі Фавор.

У Діяннях Апостолів, книзі Нового Завіту, апостол Петро часто згадується. З 1-15 глав відомо, що Петро володів мистецтвом оратора, щиро вірив у те, про що проповідує. Саме тому, навіть після однієї проповіді, в Христа могли повірити відразу кілька тисяч чоловік. Апостол Петро зцілив хворих (наприклад, кульгавого), воскрешав мертвих (мова йде про Тавифу). Петро проповідував Євангеліє по берегах Середземного моря, в Антіохії, Малій Азії, Єгипті, Греції, Римі, Іспанії, Карфагені і Британії.

У біблійній літературі цінність представляють Перше послання Петра і Друге послання Петра.

Свято Петра і Павла: коли і як відзначати
Апостол Петро був страчений на перевернутому хресті

Апостол Петро був схоплений за наказом римського імператора Нерона. Віруючі, дізнавшись, що планується арешт, попередили Петра і той пішов із Риму. Але по дорозі йому явився Христос і Петро повернувся в місто, здавшись владі. Стратили апостола на перевернутому хресті. Про це попросив він сам, вважаючи себе негідним смерті, яку прийняв Спаситель. Залишки святого Петра поховані на місці, де сьогодні височіє собор Святого Петра у Ватикані.

Апостол Павло ніколи не бачив Христа під час його земного життя, і не був його учнем. Савл (ім’я, дане йому при народженні) народився у сім’ї фарисея і сам був таким. Савл ріс освіченим і впевненим у тому, чим займається, а саме – гонінням християн, яких вважав сектантами. У деяких джерелах йдеться про те, що він планував стати рабином. Одного разу на шляху до Дамаску з метою знищення християнської громади, Савлу явився Господь і запитав: “Навіщо ти мене переслідуєш?”. А на питання: “Хто ти?”, йому відповіли: “Я Ісус, якого ти переслідуєш”. Яскраве світло від образ господнього засліпило Савла і вже у Дамаску він прийняв хрещення, і став Павлом. Із тих пір він подорожував і проповідував Слово Боже. Освіченість і начитаність Павла допомагала йому навертати все більшу кількість людей.

Свято Петра і Павла: коли і як відзначати
Апостол Павло був дуже освіченим, написав 14 послань до віруючих

Павло написав 14 послань, включених у Новий Завіт, книгу Дії святих Апостолів. В Єрусалимі Павла звинуватили в тому, що він привів язичників в Храм Соломона і засудили до страти, але апостол врятувався і навіть провів останню апостольську подорож. Заарештували Павла в Римі за наказом імператора Нерона, але оскільки він не був римлянином, його не розіп’яли на хресті, а обезголовили. На місці поховання апостола Павла збудовано Сан-Паоло-фуорі-ле-Мура – базиліку в Римі.

Що можна робити в свято Петра і Павла, заборони дня

До Дня Петра здавна ретельно готувалися, а саме приводили до ладу свою домівку, білили її, прикрашали вишитими рушниками. Обов’язково треба зробити до свята генеральне прибирання. У саме свято заборонено працювати в полях і на городах, майструвати, шити і прати. Також не можна сваритися, лихословити, а навпаки варто попросити вибачення у тих, кого образили, і пробачити кривдників самому.

уранці 12 липня всією родиною йшли на службу до церкви. Водночас жінки заходили до храму у вінку, який зв’язали напередодні. Біля ікони Петра і Павла треба поставити свічку і помолитися за здоров’я. Господині готували святковий сімейний обід, центральне блюдо якого – сирні мандрики. Саме їх їли Петро і Павло під час своїх апостольських подорожей.

Свято Петра і Павла: коли і як відзначати
Петрівський ярмарок у Чернівцях – важлива культурна подія в Україні

На Петра, як і на Купала, прийнято влаштовувати народні гуляння з піснями та танцями, хороводами. Як і століття тому, в деяких регіонах донині проводять Петрівські ярмарки. Наші пращури не лягали спати в ніч на День Петра, а зустрічали світанок у полі. За переказами, той, хто не закриє цієї ночі очей, увесь рік буде здоровим і щасливим.

На Петра і Павла не існує традицій ворожінь, але незаміжні дівчата все одно вірили, що провівши певний ритуал, побачать свого судженого. Так, ворожили на польові квіти. Збирали 12 квіток із різних полів і клали під подушку зі словами: Дванадцять квітів із різних полів, дванадцять молодців! Хто суджений-ряджений, мені покажися і на мене подивися”.

У Білорусії до Свята Петра намагалися відіграти весілля, в іншому випадку парі доводилося чекати до наступного року. А ось в саме свято одруження не проводять, це вважається поганою прикметою.

Прикмети дня Петра і Павла

Свято Петра і Павла припадає на середину літа, а після цього слідують 40 спекотних днів. Вже після 12 липня світловий день помітно зменшується, а з дерев поступово починає опадати листя. У народі говорили: “Прийде Петрок – зірве листок”.

Свято Петра і Павла: коли і як відзначати
Після Дня Петра вперше відчувається наближення осені

Після свята Петра замислювалися про майбутній урожай, сіножаття. “До Петра зорати, до Іллі боронувати, до Спаса засіяти”, – говорили у давнину.

Хорошою прикметою була дощова погода на Петра. Так, якщо дощ у цей день розпочинався тричі, то осінній урожай очікувався дуже багатим. А от зниження температури людей не радувало – “рік буде голодним”.

Погода на Петра і Павла була орієнтиром на Різдво, а саме, якщо день спекотний, то 7 січня морозець буде.

Помічено, що зозулі до свята Петра зазвичай замовкають. Якщо свої голоси зозулі не подають за тиждень до свята – значить ранню зиму варто очікувати. Зозулі кують і після Дня Петра – зима пізньою буде.

Джерело: Народна Правда
загрузка...