Мільйони українців залишаться без пенсії через новий закон

Документів про сплату податків підприємцями з важких 90-х майже немає

Мільйони українців залишаться без пенсії через новий закон
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Українці отримали можливість оформлювати пенсії онлайн. У Пенсійному фонді (ПФУ) запевняють, що таку “пенсію в один клік” отримали понад тисячу українців.

Однак,  з оформленням пенсій є і проблеми – без виплат можуть залишитися сотні тисяч фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Loading...

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Зараз такі бізнесмени платять єдиний податок (918 гривень станом на жовтень-2019). Саме цей податок і дає спрощенцям право на пенсію. Але для оформлення виплат потрібен і стаж – зараз це 26 років, але вимоги поступово жорсткішають, і до 2028 року для виходу на пенсію знадобиться вже 35 років трудового стажу. Але як ФОП може довести, що пропрацював досить довго, щоб отримувати пенсію?

Наталія Некрасова і її чоловік Микола 25 років займалися торгівлею на столичному авторинку – продавали літературу з ремонту авто. Коли Миколі виповнилося 60 років, він пішов до Пенсійного фонду. Але там його шокували, сказавши не розраховувати на пенсію. Виявилося, що у ПФУ немає відомостей про сплату внесків за 90-ті роки. Така ж ситуація виникла і у Наталії. Тому подружжю довелося звертатися в різні інстанції.

“Дуже багато треба було збирати документів – пояснювати податковій, які саме документи і якими вони повинні бути”, – нарікає Наталя.

На це ж скаржиться більшість ФОП пенсійного або передпенсійного віку. Колишня бізнесвумен Світлана Бойко розповідає: коли намагалася вийти на заслужений відпочинок, її направили до податкової і зажадали принести звідти відомості про сплату внесків. Ось тільки в податковій її довідок не виявилося – там інформація зберігається тільки за останні п’ять років.

“Мені довелося пройти сім кіл пекла, щоб відновити документи. Метушня у різних інстанціях, в архівах – мене посилали то в архів, то в інспекцію, то ще кудись. І таким чином я бігала десь близько семи місяців”, – скаржиться жінка.

З кожним роком ФОПів, які не можуть вийти на пенсію, стає дедалі більше. Зараз це люди, які починали працювати в 90-х. Тоді бізнес відкривали 25-30-річні, і переважно через безвихідь – роботи не було, заводи, фабрики закривалися. Зовсім скоро їм виповниться 60 років.

А коли ФОПів, яким відмовили в пенсії, набереться критична маса, – це може загрожувати соціальним вибухом. Підприємці кажуть: якщо їх декларації про сплату внесків так і не знайдуть і якщо їм відмовлять в пенсії – вони вийдуть на мітинги.

Однак підтримують їх не всі українці. Експерт із адмінреформи, директор інституту розвитку територій Юрій Ганущак упевнений, що часто ФОПи безпідставно вимагають пенсію, адже внески до Пенсійного фонду вони платили далеко не завжди.

“Суспільству набридло, що якась категорія людей хоче бути розумнішою за інших, вижити за рахунок інших”, – говорить Ганущак.

Фахівець зазначає, що фізособи-підприємці – самі собі бухгалтери, а тому зобов’язані ретельно зберігати звіти за всі роки своєї роботи.

“Кожен ФОП, за правилами, зобов’язаний вести відповідний журнал. Але рідко хто веде. Хто платив, той знайде документи – в податковій нічого не зникає”, – зазначає він.

Про це ж говорять і в Пенсійному фонді, в який підприємці і повинні подавати звітність. У ПФУ запевняють: всі документи надійно зберігаються.

“Якщо людина сумлінно дотримувалася букви закону і своєчасно зареєструвалася в Пенсійному фонді, своєчасно подавала звіти до Пенсійного фонду, платила внески, то таких проблем взагалі не буде виникати”, – говорить Олена Бойко, заступник начальника ГУ пенсійного фонду України в Києві.

Але самих підприємців такі пояснення обурюють.

“Ніхто не попереджав, що потрібно зберігати документацію, щоб потім її показати Пенсійному фонду”, – говорить Олександр Печалін, голова спілки підприємців “Стіна”.

Результат – “мінімалка”

Наталі Некрасовій та її чоловікові вдалося домогтися виплати пенсії. Але перш за все завдяки тому, що у них багато стажу ще з радянських часів – коли обидва працювали на заводі. Підтвердити свій стаж як підприємці в 90-ті роки виявилося складно. Дуже довго бігали по кабінетах і змогли зібрати далеко не всі довідки. Ледве-ледве вистачило до “мінімалки”.

“Якщо ти навіть був начальником цеху і мав велику зарплату в радянські часи, але потім ти став підприємцем – все одно ти маєш право тільки на мінімальну пенсію. Одна тільки назва – “підприємець”, а результат – мінімальна пенсія”, – говорить жінка.

Чоловік Наталії в свої 65 працює на авторинку досі. Без вихідних, сім днів на тиждень. У нього і у його дружини пенсія становить по 1500 гривень, прожити на які неможливо. До того ж пара не може оформити субсидію – знову ж таки, тому підприємці.

Близько 40% української економіки нині знаходиться в тіні. Це означає, що тисячі ФОП в державі працюють нелегально і не платять ніяких податків.

“Мені кажуть: “А я і не плачу податки, я знаю, що така буде ситуація – я за ці податки за 25-30 років куплю однокімнатну квартиру. І буде більше грошей, якщо здавати в оренду, ніж мінімальна пенсія”, – розповідає колишня підприємниця Світлана Бойко.

Не сподіваються на пенсію і багато молодих підприємців. Антону Панюті – всього 26 років. Він оформлений як ФОП, працює в сфері інтернет-реклами. Каже, що законослухняна людина, тому сумлінно платить податки, працює по-білому. При цьому не вірить, що коли йому буде 60 років, буде отримувати гідну пенсію.

“І навіть якщо солідарна система – звичайна пенсійна система – доживе до того часу, нема чого планувати те, що не працює вже зараз”, – переконаний Антон.

Антон каже, що платить податки, щоб підтримувати нинішніх пенсіонерів. А щоб підтримати себе, в майбутньому планує звернутися в недержавний Пенсійний фонд – відкриє особистий рахунок і буде щомісяця класти туди гроші. Думає згодом інвестувати і в нерухомість. Вважає, що є сотні способів заощадити на старість.

Нагадаємо, українців, які отримують пільгову пенсію, очікують зміни.

Раніше називалися розміри пенсій за віком, а також, який дохід буде враховуватися при перерахунку пенсій.

Уже зараз відомо, що високих доплат після перерахунку пенсій українцям не буде.

Джерело: Народна Правда
загрузка...