Луцький терорист: прецеденти виконання вимог терористів

Луцький терорист: прецеденти виконання вимог терористів
Автор Марія Петренко в Публікації

Сергій Войченко адвокат, кандидат юридичних наук проаналізував випадки терористичних актів в Україні та світі.  

Loading...

Почати питання щодо виконання вимог так званого терориста у Луцьку президентом Володимиром Зеленським варто, мабуть, з того, що, коли Президент уже включається в такі переговори, то щонайменше це сигналізує про   нездатність правоохоронців врегулювати ситуацію самостійно. Відповідно тут спадає на думку, що потрібно переглядати кадрові питання, адже виходить, що при такій великій кількості правоохоронців ніхто не зміг нічого вдіяти. Знову ж таки, ми вкотре зрозуміли одну просту річ, що у нас є величезна кількість  правоохоронних органів, такі як НАБУ, САП, і тому подібні, на утримання яких витрачено 3,7 млрд грн лише за цей рік, але їх непотрібність очевидна.  

Я хочу таки звернути увагу, що якщо до таких речей залучається Президент, то це говорить про те, що ніхто нічого не може вдіяти, а Президент вчиняє по-людськи, по-простому, мабуть, варто би схвально оцінити його вчинок. Хоча відповідальність за це і на ньому, адже правоохоронців це його креатури, а отже, коли призначаєш на посади нездар і некомпетентних людей, то будь готовий самостійно за них робити їхню роботу. Тим паче, вимоги, які він виконав, знаходяться в межах допустимого і це дало змогу врегулювати ситуацію. Але постає питання –  для чого нам така велика кількість правоохоронців, якщо  президент, поговоривши з так званим терористом, зміг переконати його припинити незаконні дії.  

Як правило, говорять, що потурати терористам не можна і домовлятися з ними це остання справа. У більшості країн, які борються з тероризмом намагаються не вести переговорів, які б закінчувалися виконанням вимог терористів, а досить жорстко реагують на терористичні акти. Дійсно, існує теорія, що ведення з терористами переговорів може провокувати вчинення інших терористичних актів. У 2004 році президент Росії Володимир Путін заявляв, що Росія не веде переговорів з терористами, вона їх знищує.  Та насправді  до ряду операцій в РФ по звільненню заручників з рук терористів виникає чимало питань, адже це завжди було пов’язано з великою кількістю жертв.  

Автор книги «Talking to Terrorists»  Джонатан Пауелл зазначає у своїй книзі, що переговори можуть стати кращою зброєю проти терористичних операцій. Він описує просту послідовність як потрібно вести переговори, розписує декілька етапів і особливістю цих переговорів є мета посіяти сумніви і розбрат серед терористів, якщо ми говоримо про групу і викликати внутрішні протиріччя, які можуть виникати серед них. Він пише про те, що тероризм це прояв ірраціонального фанатизму, тому з терористами фанатиками, на його думку, краще всього розмовляти виводячи їх за межі раціонального поля. Є декілька стратегій ведення переговорів – «жорстка» і «м’яка». Дослідники «жорсткої» стратегії американці С. Сіджел і Л. Фурекер стверджували, що переговори потрібно починати із завищених вимог і демонструвати поступливість. Існує і протилежна думка Ч. Осгуд з «м’якою» лінією поведінки у переговорах, згідно якої найбільшу вигоду можна отримати тільки за допомогою взаємних поступок.  Звичайно, яку стратегію обирати вирішує професійний перемовник та професійні психологи, які б мали у цьому допомогти, а не перекладати відповідальність величезних штатів, на утримання яких держава витрачає колосальну суму. 

Щодо таких випадків в Україні варто згадати як в Харкові 30 грудня 2017 року  чоловік захопив заручників у відділенні «Укрпошти». Тоді після декількох годин переговорів вдалося звільнити декількох заручників, і в результаті спецоперації   затримали злочинця і звільнили всіх людей.   

У Київській області в березні 2018-го був випадок, коли  бандити сховалися в одній з квартир багатоповерхівки, тікаючи від правоохоронців, і взяли в заручники жінку похилого віку. Правоохоронці досить швидко звільнили жінку і затримали злочинців.  

Також в Одесі  2019 року був інцидент із захопленням заручників в установі видачі мікрокредитів. Після декількох годин переговорів  відбувся штурм  і заручників звільнили.  

Досить серйозний інцидент стався в Одесі, коли під час засідання суду підозрюваний у вбивстві взяв в заручники двох суддів і погрожував гранатою.  Після переговорів правоохоронцям вдалося знешкодити чоловіка. 

Серед таких яскравих закордонних випадків варто відмітити масове вбивство мирних ізраїльських громадян в Маалоті15 травня1974 року, бойовиками терористичної організації Демократичний фронт звільнення Палестини. Вони взяли в заручники не менше 89 осіб у школі «Нетів Меїр», після чого почали вимагати звільнити 26 своїх соратників із ізраїльських в’язниць. Тоді правоохоронці прийняли рішення штурмувати будівлю, але терористи встигли убити 25 і поранити не менше 30 заручників. Відповідь не забарилася, Ізраїль здійснив бомбардування тренувальних таборів ДФВП та НФВП.   

Також варто згадати 8 травня1972 року був захоплений літак бельгійської авіакомпанії «Sabena», який виконував рейс Брюссель — Відень — Тель-Авів. Було захоплено заручників і наступного дня спецпризначенці  здійснили штурм, тоді був поранений  майбутній прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу і три пасажири зазнали поранень один з них смертельне. Та ця операція вважається прикладом успішної. 

У США для таких ситуацій залучається SWAT, підрозділи в американських правоохоронних органах, які мають здібності та навички, що виходять за рамки можливостей звичайнихполіцейських. Можна пригадати про події в Тегерані, коли 4 листопада1979 року більше 60 американських дипломатів і працівників посольства США  були захоплені групою іранських студентів із організації. У подальшому за посередництва Алжиру заручники були звільнені.  

 У США у період з 1967 до 1973 спецоперації призводили до великої кількості втрат, але було вимушеною необхідністю, через велику кількість збройних нападів із захопленням заручників.  

Яку політику обирати державі мають визначити професіонали і це найголовніше. Тому у боротьбі з тероризмом перемога за професіоналами і професіоналізмом, за людьми, які здатні працювати і боротися, а не влаштовувати шапіто, як ми бачили у Луцьку.  

Джерело: Народна Правда
загрузка...