На Донбасі назріває катастрофа: пенсіонери живуть впроголодь, місяцями не отримують виплати через Росії

На Донбасі назріває катастрофа: пенсіонери живуть впроголодь, місяцями не отримують виплати через Росії
Автор Марія Петренко в Новини

Пенсионеры, які проживають на окупованих територіях, місяцями не можуть отримати свої виплати. Причина: карантин, введений через пандемії COVID-19 — перетнути блокпости зараз майже неможливо.

Про це з посиланням на правозахисну організацію Human Rights Watch пишет Оглядач.

Loading...

«Пов’язані з пандемією обмеження зробили погану ситуацію ще гірше, майже повністю відрізавши доступ до пенсій і прирікаючи багатьох літніх людей на боротьбу за те, щоб оплатити навіть базові продукти харчування», – заявила дослідниця HRW в Європі та Центральній Азії Лора Міллс.

Організація заявляє, що введені з-за COVID-19 обмеження призвели до того, що вже 4 місяці пенсіонерам доводиться різко скорочувати споживання їжі, використання ліків і необхідних засобів гігієни.

«Варто зазначити, що у ЗМІ неодноразово з’являлися докази того, що HRW займає проросійську позицію. Прикладом, у 2016 році організація закликала Україну зняти санкції з російських пропагандистів. У повідомленні, опублікованому на офіційному сайті HRW, зазначено, що київській владі слід «негайно зняти обмеження» з фігурантів списку з 17 прізвищ, щодо яких п’ятий президент України Петро Порошенко ввів персональні санкції. На думку правозахисників, міжнародне співтовариство зобов’язане звернути увагу на введені Києвом санкції, а при необхідності, чинити тиск на владу України», — йдеться в статті видання.

Автор матеріалу також згадує скандал 2018 року, коли США навіть погрожували розірвати співпрацю з організацією. Невдоволення Вашингтона викликав той факт, що HRW не тільки не підтримала ініціативу щодо реформування діяльності Ради ООН з прав людини, але і не підготувала поправок.

«Таку позицію підтверджує організації та їх свіжа заява про те, що пенсіонери в ОРДЛО страждають через карантин. При цьому жодним чином не згадується Росія, яка зриває всі Мінські домовленості», — йдеться в статті.

Екс-віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко впевнений, що в ситуації з пенсіями винен не COVID-19, а Росія, яка 7 рік окупує частину території України:

«Я думаю, що Human Rights Watch повинна давати більш докладний і більш коректне опис ситуації. Пенсіонери в ОРДЛО не можуть отримати вчасно виплати не з-за проблем з отриманням пенсії в української влади. Пенсіонери не можуть отримати свої пенсії саме через агресії російської влади».

При цьому він підтвердив, Донбас перебуває на межі гуманітарної та соціальної катастрофи.

Видання нагадує, що в 2018 році ВР прийняла закон про «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях». Документ передбачає, що відповідальність за матеріальні або моральні збитки, завдані Україні в результаті агресії Російської Федерації, покладається на Росію у відповідності із загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права. У тому ж році заступник міністра соціальної політики України Микола Шабмир (на той момент) заявляв, що позиція була узгоджена з міжнародними організаціями — держава-окупант має забезпечувати пенсіями жителів окупованих територій.

Єдиний спосіб для громадян з непідконтрольних територій отримувати пенсію на підконтрольній уряду території – зареєструватися як внутрішньо яка переміщена особа і отримати пенсію за довідкою переселенця. При цьому громадяни повинні проходити перевірки в Пенсійному фонді кожні півроку, а в управліннях соцзахисту – частіше.

Екс-міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що HRW перш, ніж робити такі заяви, повинна почитати Мінські угоди, де прописаний порядок виплат пенсій українцям, які мешкають на окупованій території. Є ряд умов, які повинні виконати терористи «ДНР» і «ЛНР», щоб Україна могла забезпечити пенсіями своїх громадян в ОРДЛО.

«Навіть перший пункт Мінських угод не виконується. Україна виплачує пенсії на своїй території, яку вона контролює. Через органи Пенсійного фонду, які є частиною органів державної влади. Тому ті, хто хочуть отримувати пенсії, приїжджають на підконтрольну територію і там їх отримують. Їм створюють проблеми – це питання до бойовиків», – пояснив Рева.

Видання в свою чергу підкреслює, що в заяві HRW не йдеться про те, що терористи ОРДЛО заважають пенсіонерам перетинати кордон і забирати пенсії.

Окупанти не пропускають пенсіонерів на підконтрольну Україні територію за пенсіями, а в ОРДЛО немає органів Пенсійного фонду, щоб платити допомогу там. Позиція України – бойовикам гроші на окуповану територію возити ніхто не буде.

Рева запропонував HRW звернутися до окупантів, оскільки Україна прийняла закон про деокупації Донбасу: «У нас є закон, який передбачає деокупацію. Звернутися до Кремля, і запитати: до яких пір ви будете порушувати права тих громадян, які живуть на окупованих територіях? До яких пір ви будете заважати їм отримувати пенсії? А не говорити українській владі: чому ви не платите? Тому що ми не контролюємо цю територію. І не треба все ставити з ніг на голову».

Нагадаємо, в 2019 році радник секретаря РНБО Сергій Сивохо (на той момент) виступив за відновлення виплат українських пенсій жителям ОРДЛО. Тоді він заявляв, що більш 700 тисяч пенсіонерів на непідконтрольної території не можуть реалізувати своє конституційне право на пенсію.

Після цього, у листопаді, у ВР зареєстрували законопроект про виплату пенсій жителям окупованої Росією Донбасу.

Документ пропонував:

  • надати людям, які жили на тимчасово окупованих територіях і не могли сплачувати страхові внески, право докупити стаж без застосування санкцій;
  • у разі втрати документів дати можливість розраховувати пенсію на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб;
  • скасувати обов’язковість реєстрації пенсіонерів як ВПЛ для отримання пенсій;
  • виплачувати заборгованість пенсії без строку давності (зараз діє ліміт – 3 роки).

Проте Рада провалила голосування за законопроект і відправило документ на доопрацювання.

Потім почалася пандемія COVID-19 — в травні блокпости були повністю закриті на карантин. З цього моменту ситуація погіршилася, виплати на місцях стали неможливими через відсутність паперових пенсійних справ, офіційних представництв Пенсійного фонду та інших проблем.

Як повідомлялося раніше, Кабінет міністрів України схвалив підвищення пенсійних виплат до 9,6 тис. гривень для членів сімей військовослужбовців, загиблих під час участі в АТО/ОНС.

Хочете читати новини в іншому форматі?
Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА
Підписатись можна ТУТ
Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...