Муса Таіпов: для чеченців Україна зробила виняток за національною ознакою – їм було відмовлено в громадянстві

Муса Таіпов: для чеченців Україна зробила виняток за національною ознакою – їм було відмовлено в громадянстві
Автор Желізняк Олександр в Правда про чиновників/Публікації

Інтерв’ю з Мусою Таіповим, представником Чеченської республіки Ічкерія у Франції

4 липня 2020р. у Відні був убитий біженець з Чечні Маміхан Умаров, свідок у кримінальних справах про замахи на ексдепутата Верховної Ради 8 скликання Ігоря Мосійчука, на добровольців Аміну Окуєву і Адама Осмаєва.

Ще раніше, 30 січня 2020р. у Франції убитий Імран Алієв. 23 серпня 2019р. у Німеччині убитий Зелімхан Хангошвілі. У 2018р. поліція Австрії включила в програму захисту свідків Ахмеда Аліхаджиєва, представника суспільнополітичного руху «Вільний Кавказ» і співзасновника «Товариства українськочеченської дружби».

Ми навчені гірким досвідом, – каже Муса Таіпов, який був змушений покинути Чечню ще в 2004 році, – що після закінчення активної фази бойових дій саме з чеченців роблять стрілочників і починають не просто переслідування по всьому світу, а і ліквідують під різними приводами. Від нас хочуть отримати максимальну вигоду, при цьому інтереси чеченської держави, яке знаходиться під окупацією, нашого народу враховувати ніхто не збирається.

Про те, яку вигоду шукала Україна у співпраці з чеченською діаспорою в Європі, про стосунки України в уряді невизнаної Чеченської Республіки Ічкерія в інтерв’ю з представником Чеченской республіки Ічкерія у Франції Мусою Таіповим.

Ярослав Грушевський, кореспондент (До): В Україні інформацію про чеченців, Чечні, Чеченській Республіці Ічкерія (ЧРІ), про добровольчі батальйони можна взнати з Wiki або з допомогою Google. А Wiki і Google знають, наприклад, двох чеченців за прізвищем Таіпов вони обоє називають себе «представниками ЧРІ у Франції». Це Таіпов Адам і Таіпов Муса, т.е. Ви. Що за плутанина?

Муса Таіпов (МТ): Адам Таіпов – це представник [Рамзана] Кадирова. у нас просто однакові призвіща.. Люди Рамзана Кадирова спеціально підібрали людину з моїм прізвищем, щоб при запиті в Google виникала плутанина. І навіть пустили слух, що Адам Таіпов – це мій племінник…

До: У відкритих джерелах редакція змогла зібрати про Вас наступну інформацію. Ви племінник першого президента ЧРІ покійного Джохара Дудаєва?

МТ: Так.

К: Я процитую одне з Ваших старих інтерв’ю: «В смутні часи, аж до інавгурації Дудаєва я був в його охороні»…

МТ: Так.

До: Ви родич Ахяда Ідігова, ексголови парламенту ЧРІ?

Довідка:

Ахъяд Данилбекович Ідігов (07.1993-03.1997 – голова парламенту Чеченської Республіки Ічкерія, 19941996 – перший заступник голови Державного комітету оборони, 10.1998-07.1999 міністр закордонних справ, з 21 лютого 2004 і по теперішній час «наділений повноваженнями організації і ведення всієї політичної роботи від імені Парламенту Чеченської Республіки Ічкерія за кордоном»): двоюрідна сестра Идигова була заміжня за зведеним (від різних матерів) братом Джохара Дудаєва.

МТ: Так, він брат моєї дружини. За чеченським звичаями він не вважається близьким родичем.

До: Ви представник ЧРІ у Франції? Я так розумію, «уряду у вигнанні», якщо можна так сказати?

МТ: Немає. Слово «вигнання» тут не підходить. Зазвичай «вигнанці» це найгірші і т.д. за нашою традицією. А ми представляємо Уряд ЧРІ

До: Ви Посол ЧРІ у Франції чи, все таки, «представник»? Як правильно?

МТ: Саме слово «представник» є некоректним. Адже можна «представляти» інтереси приватної особи, можна – організації… Але Посол буває тільки у держави. Тому мій статус, а я живу у Франції з 2005р., просто привели у відповідність з діючою Конституцією ЧРІ.

До: Ваші верительнті грамоти були прийняті посадовими особами Європейського Союзу або якогонебудь європейської держави? Т.е. який Ваш статус? Офіційний, напівофіційний?

МТ: Я [у свій час] передав у Міністерство закордонних справ Франції відповідні документи, але, оскільки ЧРІ не визнана… То мій статус не цілком законний з точки зору законів Франції… З точки зору законів ЧРІ мій статус цілком визначений.

До: Крім усього перерахованого вище Ви: журналіст, редактор порталу ichkeria.info

МТ: Так.

До: Ви – Посол ЧРІ у Франції, уявляєте Уряд ЧРІ. У зв’язку з цим я дозволю собі послатися на слова Муси Темішева (ексрадник покійного Президента ЧРІ Джохара Дудаєва, також відомий як «ідеолог чеченської революції» – прим. ред.): «Я 15 років зветую численним «урядів» [у вигнанні], яких шість, об’єднатися…» (іст. 27.02.2018, Муса Темишев, https://infochechen. com/analitika/896-musa-taipov-k-voprosu-ob-intervyu-akhmeda-zakaeva-ukrainskim-smi.html). Що значить «шість урядів»? Що мав на увазі Темишев?

МТ: Муса Темишев – цікавий чоловік. Був у Чечні бандит Руслан Лабазанов. Тімішев був радником Лабазанова. А коли банду Лабазанова розгромили, Темишев не втік до Грузії, не в Україну, а в Москву…

Після початку Другої Чеченської війни (1999-2000р.р.) Темишев виїхав у Францію, оселився в Страсбурзі, потім переїхав в Ніццу… А «шість урядів» не може бути за визначенням. Я не знаю жодної країни, де є [одночасно] навіть два уряди… [Крім того,] називати себе «урядом» і бути ним – різні речі!

Припустимо, в Україні… Янукович втік в Ростов… Він міг би [пояк і раніше] називати себе «Президентом». Але був би він їм? У нас є такий «артист» Ахмед Закаєв. У 2007р. до проголошення «імарату Кавказ». Закаєв був міністром закордонних справ і раптом проголосив сам себе «Головою Уряду». Є чоловік, який називає себе «Головою Парламенту». Коли йому кажуть, уяви постанову Парламенту, в якому йдеться про твоє обрання, він не може показати документ, пітому що такого документа не існує в природі.

Коли Закаєву кажуть покажи статтю Конституції, відповідно до якої ти можеш називати себе «Головою Уряду», він нічого не може відповісти згідно Конституції ЧРІ, Уряд очолює Президент.

Тут необхідно пояснити. Коли [в результаті війни] було зруйновано Парламент, Уряд, депутати Парламенту, місцевих рад, міністри, посли, призначені останнім Президентом ЧРІ , [хто не загинув] організувалися і створили тимчасовий колегіальний орган, який назвали «Президія Уряду».

У цьому Президії немає [постійного] голови, там є тільки головуючий на кожному засіданні Президії і секретар. Голова засідання щоразу змінюється, щоб уникнути узурпації [влади]. Ніхто з нас [називає прізвища кількох членів Президії] не проголосив себе і не оголосив себе [новим одноосібним лідером]. Оголошення себе «Головою Уряду» [,на мою думку,] це спроба захоплення влади.

К: Я знову пошлюся на одне з Ваших інтерв’ю. Ви сказали, що тільки у Франції чеченська діаспора налічує більше 30 тис осіб, в Австрії – понад 15 тис… Цитата: «Влада європейських країн намагається не афішувати кількість чеченських біженців, але я певний час займався цим питанням і можу сказати, що сьогодні в Європі живе не менше 200 тис чеченців». Скажіть будь ласка, яким впливом користується в діаспорі (Австрія, Бельгія, Німеччина, Данія, Польща, Фінляндія, Франція) єдине законне уряд ЧРІ, яку Ви представляєте? Ваша оцінка?

МТ: Наш вплив, в силу ряду причин, мінімально. Пояснюю: на відміну від тих, хто сам себе проголосив [«Головами»], у нас немає фінансування. У них є. І фінансування, і якіто «спонсори»… Для того, щоб користуватись впливом» як Ви говорите, треба зустрічатися, їздити, контактувати та ін. Вести якуто роботу… Але крім [використання] засобів масової інформації у нас інших можливостей немає.

А у тих, про кого я говорив, є фінансові можливості для оренди цілих ресторанув, замків, для оплати авіаквитків і т.д. Але джерело їх фінансування… [Мені] незрозумілий. [Однак] їм роблять рекламу в російських ЗМІ. Одне це вже говорить, на кого вони працюють. І ще один нюанс. Як би [самозвані] «голови» не прикривалися словом «Ічкерія», в документах, які вони поширюють, стверджується, що Чечня – це «частину Росії» (т.е. нібито ЧРІ ніколи не була незалежною державою – прим. ред.).

Примітка редактора:

Муса Таипов в даному випадку посилається на т.н. «план Хасбулатова», в якому йшлося про врегулювання відносин між РФ і ЧеченоІнгушської АРСР.

До: Зрозуміло, що чеченська діаспора в Європі ділиться, умовно, на відверто «проросійську» та «антиросійську» частини. Але в Україні більше орієнтуються на назви громадських організацій, у роботі яких беруть участь чеченці з діаспори. Зокрема, після 2014р. в Україні багатьом відомо про «Суспільнополітичний рух «Вільний Кавказ» (ОПД СК), яке очолював покійний Іса Мунаев Наскільки відповідає дійсності інформація про те, що ОПД СК припинило своє існування?

МТ: Іса Мунаев хотів перереєструвати ОПД СК, але не в Данії. З цієї причини робота організації бува призупинена.

До: Це сталося в січні 2015р.

МТ: Так, приблизно в цей час. Іса приїжджав до Франції, зустрічався з членами Президії Уряду ЧРІ. Говорив про свої плани зробити після повернення в Україну спеціальну заяву про різних [замозваных] нібито «урядах». Але не встиг – загинув у бою.

До: Чому я запитав про ОПД СК — це найбільш відома в Україні чеченська громадська організація. Крім неї, публічно відомо про існування «Вайфонда» (Швеція), про «Суспільстві українськочеченської дружби» і про «Діаспорі чеченського народу [в Україні]». Що Ви можете сказати про цих організаціях?
МТ: «Вайфонд» проводить дуже корисну роботу. Він допомагає людям, які переслідуються за різними мотивами, надає фінансову підтримку. Це дуже хороша організація, величезну роботу вони проводять. [Малік] Сайдуллаев – грамотний, толковий хлопець. «Вільний Кавказ»? Без Іси Мунаева, як би «криголама», «Вільний Кавказ» втратив свою значимість. Може бути, вони відновляться? Дай Бог, щоб віні змогли реанімувати організацію! «Товариство українськочеченської дружби»? Ахмед Алихаджиев (представник ОПД СК в Австрії – прим. ред.), наскільки я розумію, знаходиться під захистом правоохоронних органів Австрійської республіки, [йому погрожували розправою]. Олена Денисенко? У неї трошки, як кажуть, «дах їде». Вона раптом оголосила себе представником. Або вона «корисний ідіот», або співпрацює з окупаційною владою.

До: Наскільки я розумію, вона являє деяких депутатів Верховної ради 8-го скликання, у яких були свої інтереси в спілкуванні з командирами та/або бійцями добровольчих батальйонів [їм. Джохара Дудаєва і їм. Шейха Мансура]

МТ: Чеченська тема настільки цікава. Коли происходит якенебудь подія, і наша тема піднімається, з’являється таке [кількість експертів]. А з тією людиною, якого ви назвали у зв’язку з «Діаспорою [чеченського народу]» я не знайомий. Я знаю, що ця «Діаспора» має тісні контакти з нашим «окупаційним режимом» будинку (з Рамзаном Кадировим прим. ред.)

До: Хочу запитати ще про одну громадської організації, яка називається «Асоціація мусульманбіженців «Азан». Голова Анвар Деркач. Чули про таке?

МТ: Я з ним знайомий віртуально…

До: Це колишній журналіст, який прийняв іслам.

МТ: Я з ним спілкувався [тільки] в FB. Мне, якщо чесно, він здався «незрозумілим». Прон мені написав, мовляв, якщо ти мусульманин, то чому не поїдеш на Батьківщину і не загинеш [в боротьбі за справедливе діло]? [Я міг би заперечити]: «Зараз війна прийшла в Україну, чому він не піде і не загине?»

До: Ми говорили про рух «Вільний Кавказ» з тієї причини, що за ініціативою ОПД СК і його лідера Іси Мунаева були створені, відповідно, в березні і жовтні 2014 р., добровольчі батальйони їм. Джохара Дудаєва (ІДД) і їм. Шейха Мансура (ИШМ). В Україні досить широко поширене упередження, що ІДД – це батальйон, умоале, «світський», а ИШМ, умовно, «релігійний». Наскільки така оцінка вірна?

МТ: Я б не став ділити батальйони таким чином. Основне завдання створення цих батальйонів не прозелітизм, а захист України! Поділ батальйонів на «світський» і «релігійний» некоректно.

Довідка:

Шейх Мансур – релігійний лідер, боролася з язичництвом серед інгушів, чеченців та ін., зробив спробу об’єднати народності Кавказу в єдине «ісламська держава», ініціатор і духовний натхненник Кавказької війни 1784-1791р.р.

До: До 2015р. Ахмедхаджиев, представник ОПД СК в Австрії, в одному з інтерв’ю сказав: «Зараз є ТРИ БАТАЛЬЙОНИ чеченців воює на Донбасі на українській стороні». Два – ІДД і ИШМ – відомі. Який третій?

 

МТ: Я не в курсі. Я б зробив одне зауваження з цього приводу. Батальйон ІДД після загибелі Іси Мунаева припинив своє існування. Після [смерті Мунаева] це був просто PRпроект…

 

До: Відома роль Адама Осмаєва

 

Довідка:

«[Адам Осмаєв]- типовий представник чеченської «золотої молоді», «виходець з багатої родини», «не має ніякого бойового досвіду», «навчався у Великобританії, де познайомився з ваххабітами і навчився у них мінновибухової справи».

 

МТ: Адам Осмаєв? Якщо він воює, то я… (нрзб., принизливо – прим. ред.) А третій батальйон? Я про нього не чув. Може бути, мова йде про спробу створити батальйон. Є такий дагестанець, Мурат. У нього, наскільки я розумію, нічого не вийшло. Він не зміг пробити бюрократичну стіну. [Проте] наші хлопці воювали і воюють в складі «Правого сектора», т.е. вони були розкидані [по різних підрозділах]. Я знаю, що у складі ВСУ воює полковник Дудаєв, воює і був нагороджений син мого друга.

 

До: Ви знаєте чеченців, які підписали контракти про службу в ЗСУ?

 

МТ: Двоє, про яких я згадав, так, підписали. Що стосується бійців батальйону ИШМ, то у них були проблеми. Попри відповідний указ Президента Зеленського про надання громадянства України іноземцямбійцям добровольчих батальйонів, для чеченців зробили виняток за національною ознакою – їм у громадянстві (і, відпов., в прийомі на службу в ЗСУ – прим. ред.) було відмовлено. Це мене здивувало.

 

До: Коли ми говоримо «батальйон», ми маємо на увазі певну чисельність і штатний розклад. Однак ні МО, ні МВС України ніколи не повідомляли про кількість бійців у чеченських добровольчих батальйонів. Командиры батальйонів, т.е. Іса Мунаев і Муслім Чеберловеский, також зберігали ці дані в секреті. Принаймні, ніхто з них ніколи не називав цифру понад 200. Однак 200 бійців – це не мотострілецький батальйон.

 

МТ: За мірками України, російської чи радянської армії, це, звичайно, не батальйон… Проте якщо назвати реальну чисельність підрозділу, то після зажадають назвати прізвища… А назвати прізвища – значить підставити людей, у яких [в Чечні] є родичі…

 

До: Батальйон ИШМ був расквартирован в околицях Дніпропетровська на одній території, на одній базі з 8-м («Аратта») батальйоном «Правого сектора». Обидва підрозділи були розміщені в однакових будовах бывшего піонерського табору по 150 ліжок в кожному… Не більше. Тоді про яку реальну численности батальйону ИШМ можна говорити?

 

МТ: Ви не враховуєте. У батальйоні постійно відбувалася ротація…

 

До: Давайте, поговоримо про ротації. Пресофіцер батальйону ІДД, Аміна Окуєва, незадовго до своєї загибелі заявила, що всього у складі батальйону взяло участь у бойових діях більше 2 тис. добровольців. Т.е. приїжджали, воювали, їхали… Я не буду заперечувати проти цієї цифри. Але тоді чому з цих двох тисяч лише 36 осіб клопотали про їх прийом в гражданство України?

 

МТ: Я скептично ставлюся до слів покійної Окуєвої… Я не хочу обговорювати це [її] PRпроект. Що стосується громадянства. Багато хто просто боялися. Коли починалося добровольческое рух, у мене була суперечка з Ісою Мунаевым. Я припускав, що країни Європи, звідки приїжджали в Україну чеченські добровольці, не пустять наших хлопців назад.

 

Там – в Україні – у них немає правової захищеності, вони не легалізовані. І тому їх можуть оголосити учасниками незаконних збройних формувань, т.е. бандитами або терористами, почнуть переслідувати. Тому багато хто і не зверталися за громадянством, бачачи негативне ставлення [до себе] керівництва [України]. Чеченцям [в Україні] не довіряли.

 

Таке ж ставлення було і в Грузії (під час російськогрузинської війни в 2008р. – прим. ред.). Я сам посилав листи керівництву Грузії про необхідність прийняти в парламенті закон про формування [за аналогією з французьким «Іноземним легіоном»] «Кавказьких легіонів»… Але чомуто Україна і Грузія не прийняли такі закони…

 

До: Думаю Ви погодитеся з тим, що чеченців та інших іноземних добровольців, які брали участь у бойових діях на боці України, ніяк не можна вважати найманцями. До них, згідно з міжнародним правом, застосуємо термін «комбатант». Т.е. учасник збройного конфлікту, але не громадянин і не військовослужбовець країниучасника конфлікту… Проте і на жаль, комбатанти – це учасники МІЖНАРОДНИХ збройних конфліктів! А бойові дії на Донбасі таким конфліктом не вважаються…

 

МТ: Хочу пояснити. Комбатант – це учасник ЗАКОННОГО збройного формування, а до учасників НЕЗАКОННОГО збройного формування ставлення зовсім інше! У nonкомбатантів немає ніякої правової захисту.

 

До: Не буду сперечатися з Вами про те, вважати чеченських добровольців доомбатантами чи ні. Тим більше, що наявність/відсутність у чеченських добровольців статусу комбатанта Державну міграційну службу України (ДМСУ) мало турбувало. Співробітники ДМСУ більше цікавилися, ким був доброволець, волонтером або бійцем? І виходило так, що не всі іноземці, не тільки чеченці, які звернулися з клопотанням про прийняття до громадянства України, змогли підтвердити свою безпосередню участь у бойових діях із зброєю в руках. Друга проблема – це нелегальне перебування добровольцев на території України. Наприклад, командир батальйону ИШМ, Муслім Чеберлоевский. Він обидва рази, В Україну/З України перетнув кордон нелегально! І як розглядати прохання таких, як Чеберлоевский?

 

МТ: Ви вважаєте, що такі, як Чеберлоевский, могли легально перейти кордон?

 

До: А я, взагалі, не знаю, хто такий Муслім Чеберлоевский! Він сам говорить, що «Чеберлоевский» це позивний, псевдонім. Про нього відомо тільки те, що Чеберлоевский сам розповідав у своїх інтерв’ю: про давню службу в Радянській армії, про війну в Абхазії і т.п. І, до речі, вінто громадянства України не просив.

 

МТ: Іса Мунаев, по суті справи, [теж] перетнув кордон України, як і багато інших, нелегально… І, виходить, нелегальне перебування на території України єя підставою для відмови?

До: З формальної точки зору – так. Це підстава для відмови в розгляді питання про прийом в громадянство України.

МТ: Тоді поведінка [влади] незрозуміло України. Люди їдуть захищати країну і не можуть перетнути кордон легально? Начебто б, керівництво України повинно бути зацікавлене в тому, щоб приїхало якомога більше людей, що мають бойовий досвід… Якщо і не воювати, то інструкторами хоча б…

До: Інструкторами в ЗСУ служили іноземці з досить, скажімо так, неодноразовозначними біографіями з Грузії, Ізраїлю. Однак у них не було проблем з перетином кордону.

МТ: «Люди з Ізраїлю» приїхали з визнаного всім держави. Ми, чеченці – апатриди. Наша країна окупована… Ми знаходимося в підвішеному стані.

До: Тим не менш, у багатьох чеченських добровольців були офіційні дозволи на проживання у Франції або в Данії, а хтото навіть встиг отримати громадянство країни ЄС.

МТ: Чеченцю навіть візу на в’їзд в Україну отримати складно. Ця казуїстика не зовсім з хорошей боку характеризує поведінку [влади] України.

До: З цього приводу я дозволю нагадати Ваше звернення до Президента України Зеленському від грудня 2019р.: «Ви, як президент, обраний з величезною перевагою голосів, розуміючи всю відповідальністьть перед виборцями, можете зробити все, щоб суверенітет України, інтереси народу країни, були дотримані. Ви можете увійти в історію країни в двох варіантах: або, як великий реформатор і визволитель. Або як…» Не хочете сьогодні закінчити свою фразу?

МТ: «Чи як людина, який не зумів використати величезну довіру народу України, що «профукав» це історичний шанс».

До: Розкажіть про Ваші плани і про плани діаспори… Що чеченці будуть робити в Україні сьогодні і завтра? Зрозуміло, не «кадировські» чеченці, а Ваші соратники.

МТ: Я не уявляю [всіх] чеченців, я уявляю держава – Чеченську Республіку Ічкерія. Так, ми не популярні, але ми легітимні. [На цій основі] ми створюємо «інтелектуальний кулак» збираємо інтелектуально розвинену молодь, щоб передати досвід і забезпечити наступність У чому? Поясню на прикладі. Колито до Джохару Дудаєву приїхали візитери з однієї країни: «Нам потрібно кілька сотень чеченських бійців – потрібно вирішити проблему з якоюто сусідньою країною. Обіцяли заплатити і пристойну суму назвали. Джохар [тоді] їм сказав: «У нас немає зайвих людей. Якщо хочете, щоб ми вам допомагали, визнайте Чеченську Республіку Ічкерія укласти з нами договір. І не буде ніяких проблем!» Я повторю [для України] слідом за Дудаєвим: «У нас немає зайвих людей».

До: І останнє питання. Наприкінці травня у Франції пройшов з’їзд представників чеченської діаспори в країнах Європи. Обговорювалося на цьому заході питання про створення згаданого Вами «интеллектуального кулака», т.е., як я зрозумів, кадрового резерву?

МТ: Ні, цей з’їзд проводили громадські організації, які намагалися скоординувати свою діяльність щодо захисту прав людини. Це був корисний захід по встановленню контактів.

 

Джерело: Народна Правда