Через незаконні рішення суду ряд українських фінустанов можуть збанкрутувати

Через незаконні рішення суду ряд українських фінустанов можуть збанкрутувати
Автор Желізняк Олександр в Публікації

Над українськими фінансовими установами нависла нова потенційна загроза – тепер з боку позичальників іпотечних кредитів. Зокрема, як виявилось, іпотечні договори через суд можна визнавати недійсними, навіть якщо кредитор дав величезну суму у розмірі 10 мільйонів доларів. Саме таку ситуацію анонсує ФГВФО щодо інвестора “Аркади” Олега Неліна, який ризикнув та надав кошти Забудовнику під майнову поруку головного  офісу банку “Аркада” .

Будівлю з офісними приміщеннями, яка наразі є заарештованою, влада через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі ФГВФО) збирається просто-напросто “віджати” у законного власника та показати позичальникам, як можна кинути банк або інвестора на десятки мільйонів доларів. Гарна наука, еге ж.

У разі, якщо через суд вдастся визнати договір іпотеки недійсним – це може стати прикладом для інших позичальників, які побачать для себе можливість, через суд, не повертати кошти. Наслідком може стати колапс для банків та приватних інвесторів. Головним важелем у таких діях можуть стати політичні мотиви, через які правоохоронні органи порушуватимуть справи, а суди – виноситимуть завідомо незаконні рішення.

Про історію з “Аркадою”

Приватний інвестор Олег Нелін надав забудовнику та банку «Аркада» 10 мільйонів доларів під заставу головного офісу. Позичальники частково мали сплачувати кредит за рахунок коштів, які мали надійти від Київради (365 млн грн) та від профільної діяльності. Проте у столиці знехтували рішенням суду та не компенсували кошти, в результаті чого позичальники так і не змогли повністю повернути борг. Нелін звернув стягнення на предмет іпотеки та став законним власником приміщення,  проте у ФГВФО хочуть визнати іпотечний договір недійсним та залишити бізнесмена, який намагався врятувати банк та інвесторів «Аркади», допомігши завершити об’єкти будівництва, без законно набутого права власності на майно та без коштів. https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/economy/istoriya-arkadi-urok-dlya-vnutrishnih-investoriv-ta-ipotechnih-kreditiv.htm

Наразі суд задовольнив заяву ФГВФО про арешт головного офісу «Аркада» в Києві й земельної ділянки під ним. Суд також заборонив офіційному власнику продавати ці об’єкти, а держреєстраторам – проводити відповідні реєстрації. Таким чином у Фонді намагаються схитрувати та скасувати договір іпотеки, на умовах якого, власником головного офісу банку став Олег Нелін. Таку думку в коментарі журналісту висловив адвокат, юрист та експерт у галузі фінансів Євген Лосовський.

Думка експертів

Фахівець запевняє – жодних правових підстав для скасування іпотечного договору немає. Єдиний варіант, до якого можуть вдатись у ФГВФО –  відкриття кримінального провадження, в якому буде проініційовано визнати договір недійсним через формальні причини.

«Я припускаю, що вони захочуть у судовому порядку відкрити карну справу. Інакше шансів у них немає. Суд швидше за все дивитиметься на процедуру укладання договору іпотеки, на предмет чи там немає будь-яких процесуальних чи формальних причин визнання (формальних мається на увазі, що не так сторони прописані або не так реквізити вказані – втупу).

Тому я думаю, що вони відкриють карну справу, спробують довести, що договір удаваний, спробують втягнути туди свідків, які мають засвідчити про те, що це була не реальна умова, аби в любий спосіб заволодіти правом на розпорядження майном», – зазначив він.

При цьому, за словами Лосовського, якщо позичальник отримав кошти за основним договором, і він не визнаний недійсним, іпотечний договір в принципі не має підлягати сумнівам.

«У роз’ясненні Верховного суду України та в пленумі Верховного суду йдеться, що навіть якщо у будь-якій формі (договір іпотеки або кредитний договір), відбувся факт отримання грошових коштів стороною-позичальником і відповідно наданням предмета іпотеки, як забезпеченням зобов’язань – сумнівам не підлягає. Навіть якщо, по будь-якій формальній причині можна визнавати договір іпотеки неправильним.», – наголосив експерт.

Експерт також звертає увагу на той факт, що позичальники рік користувалися отриманими коштами за основним договором, з поданням відповідних звітів про їх використання в контролюючі органи, в тому числі і в НБУ. А Відтак, згідно Роз’яснень ВСУ  “При перевірці законності припинення іпотеки судам слід, перш за все перевіряти, а чи виконане кредитне (основне) зобов’язання, а вже потім все інше

У той же час, на думку партнера юридичної компанії «Турій та партнери» Максима Щегельского, скасування договору може створити новий фактор ризику для структур, які займаються іпотечним кредитуванням.

«Визнання ФГВФО недійсним договору іпотеки може створити негативний прецедент, в першу чергу – для комерційних банків, а також інших фінансових установ, які провадять іпотечне фінансування. Оскільки інституційні інвестори будуть враховувати дану практику ФГВФО серед своїх потенційних ризиків при розгляді питання про інвестування коштів в іпотечне кредитування. Окрім того, подібним прецедентом користуватиметься НБУ стосовно небанківських фінансових установ, віднесених до його відання в результаті реформи «СПЛІТ 2020», – наголосив він.

За словами Щегельського, визнання недійсним кредиту під іпотеку завдасть серйозної шкоди, змусивши потенційних інвесторів взяти паузу.

Ця історія здатна нанести серйозну шкоду інвестиційному клімату. Цілком можливо, що потенційні інвестори, зацікавлені в розширенні іпотечного кредитування, візьмуть паузу для того, щоб дочекатись остаточної позиції судової влади з даного питання, а також щоб переформатувати свої підходи з метою уникнення нового ризику”, – зазначив експерт.

За його словами, найбільший ризик розірвання таких договорів несуть інвестори.

Наслідком розірвання  для них є втрата забезпечення (у вигляді твердої застави – іпотеки) своїх інвестицій. Без забезпечення, повернення інвестицій, не кажучи вже про отримання прибутку, стає для інвесторів доволі примарною перспективою”, – впевнений Щегельський.

Очевидно, що ситуація складається неоднозначна. Саме тому експерти та професіонали беруть цей конфлікт під свій нагляд. Фахівці також впевнені, що кредитор відстоїть свої права в судах – питання лише в часі. А от яких наслідків для судової практики та економіки держави ця ситуація завдасть – точно оцінити важко.

Проте, швидше за все, вони можуть набути масштабів катастрофи.

 

Джерело: Народна Правда