Місцеві вибори: «чужі тут не ходять»

Місцеві вибори: «чужі тут не ходять»
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Під час президентської кампанії Володимир Зеленський щиро, як багатьом тоді здавалося, заявляв про необхідність зниження тиску на бізнес і створення привабливого економічного та інвестиційного клімату. 5 вересня в Україні стартує чергова виборча кампанія. Перша, яка проводиться при президенті Зеленський. Однак ще до офіційного початку кампанії багато партій зіткнулися з масованим тиску силових структур як на самі політичні проекти, так і на бізнесменів, які їх спонсорують.

Треба відзначити, що перші тривожні «дзвіночки» в відносинах Зеленського з представниками бізнес-середовища почалися ще в минулому році. Найбільший металургійний комбінат країни «АрселорМіттал» виявився в епіцентрі екоцид-скандалу. Володимир Зеленський, перебуваючи з візитом на   своїй малій батьківщині (Кривий Ріг), публічно розкритикував діяльність керівництва підприємства, яке, на його думку, не виконує екологічні зобов’язання. Рівно через тиждень Служба безпеки України, яку очолює один Зеленського Іван Баканов, провела обшуки на «Арселор», заблокувавши роботу по запуску інвестиційного проекту на суму $ 150   млн. Через кілька тижнів СБУ знову провело обшуки на комбінаті і подібні візити Служби обійшлися компанії приблизно в $ 1 млн. чистих збитків. Але на цьому історія не закінчилася: офіс великих платників податків   державної фіскальної служби заявив про донарахування «Арселор» податків на колосальну суму – 9 млрд.грн. Запам’ятаємо цю зв’язку: критика Зеленського – миттєва реакція силових і податкових структур.

Loading...

Йдемо далі. Наступною жертвою невдоволення Зеленського став «Миронівський хлібопродукт», який володіє птахофабриками по всій Україні. Президент публічно заявив, що це компанія «не потребує держпідтримки, тому що має надприбутки». Ну да, все правильно: чим більше ти заробляєш, тим більше питань до твого бізнесу. Цікава логіка. Природно, «курочками» зайнялися численні правоохоронні та фіскальні органи. Перші порівнювали суми дотацій і дивідендів, які МХП виплачував своїм акціонерам. Рахункова палата за дорученням президента перевіряла ефективність використання дотацій, які, як вважає Зеленський, «подарували багатим« агробаронів ». До справи підключили ГБР і НАБУ.

Почалися проблеми і у Ігоря Коломойського, якого всі вважають «творцем президента». Після наполегливих сигналів від наших американських стратегічних партнерів, силові і фіскальні органи не те щоб стали «кошмарити» олігарха, проте створювали йому серйозні проблеми. Але про це трохи пізніше.

Поки ж варто звернути увагу на інший факт. Виявляється, не всі бізнесмени і олігархи погані. У 2020 році спалахнула несподівана і як би безкорислива дружба Зеленського з Ринатом Ахметовим. Мало того, що Рінат Леонідович отримав дві ключові посади в   уряді – прем’єра і міністра енергетики. Його холдинг «ДТЕК» став володарем колосальних преференцій. Уряд масово зупиняло атомні енергоблоки, щоб ТЕЦ Ріната Леонідовича могли отримувати надприбутки від продажу своєї, набагато більш дорогої електроенергії. Знову в повному обсязі запрацювала формула «Роттердам плюс», згідно з якою Ахметов виробляє електрику шляхом спалювання сверхдорого вугілля з ПАР, а не контрабандного «сміття» низької якості з Росії і невизнаних республік ДНР і ЛНР. Все як при колишньому президенті Порошенко. Знову ж, за натяку з офісу президента кримінальну справу «Роттердам плюс» було благополучно закрито. Прес-служба «ДТЕК» радісно прокоментувало це рішення: «немає складу злочину!».

Справа вже дійшла до того, що холінг Ахметова краде електроенергію, вироблену НАЕК «Енергоатом» і продає її під виглядом електрики, виробленого його «зеленої генерацією» в п’ять-десять разів дорожче!

Однак подібні витівки «партнера» взагалі не хвилюють Зеленського. Ніяких санкцій і репресій щодо Ріната Леонідовича. Воно й зрозуміло: медіа-холдинг Ахметова старанно занурює президента в теплу інформаційну ванну, «ДТЕК» фінансує дорогу передвиборну кампанію «слуг». Один передвиборний ролик Ірини Верещук, яка балотується в мери Києва від партії Зеленського і «літає» на крані по всьому Києву, обійшовся в $ 450. 000.

Тому коли Ахметов купив у Юлі Тимошенко її партію «Батьківщина», тобто став активно втручатися у виборчі розклади, то ніяких санкцій проти нього не було. Свої ж люди. Одна справа робимо.

Але як тільки Ігор Коломойський почала розкручувати свою партію «За майбутнє», яка є прямим конкурентом «зелених» в електоральному полі, одразу ж пішла жорстка реакція. Обшуки в міськраді Черкас, цькування мера міста Анатолія Бондаренка, який повторно висувається на посаду від «ДТ», порушення кримінальних справ. Не забули і про Коломойського. Знову з подачі СБУ активізувалися «заходи», спрямовані на зміну лояльного до олігарха менеджменту на «Центренерго». У гру включився і Рінат Ахметов. Природно, від імені «команди президента». Коломойський не здається і ситуація знову загострилася.

Розподіл бізнесу (великого   і середнього) на «свій» і «чужий» стало   особливо чітко проявляється в період кампанії з виборів до місцевих органів влади. Пам’ятайте ми писали про зв’язку «критика Зеленського – миттєва реакція силових структур»? Тепер вона проявляється особливо яскраво і «рельєфно». Президент розкритикував мера Черкас і миттєво намалювалися фіскали (аж 55   людина, все з Києва) в провінційному містечку.

Варто партії «Наш край» голосно заявити про свою участь у виборах, як миттєво починаються обшуки. Зокрема, в Миколаївському представництві «Краю» у людей, які, на думку податківців, причетні до фінансування проекту. Зате за участю «Батьківщини» в місцевих виборах ніяких проблем. Кандидати отримують солідне фінансування, вкладаються в зовнішню рекламу (бордами з Кучеренко обвішаний весь Київ) і ніхто не цікавиться: а за   який рахунок весь цей передвиборний «банкет»?

Інша справа передвиборчі проекти, які не   вписуються в «концептуальне бачення   офісу президента ». Тут реакція миттєва: обшуки, маски-шоу,   пресинг, загрози. навіть   складається враження, що в   СБУ спеціально відстежують такі «нові обличчя», щоб   показово «грюкнути». хоча   чому враження? Так і є. більше   двох   років в Україні на законних підставах діяла ювелірна мережа B2b Jewelry. Ніяких претензій з боку фіскалів, правоохоронців та СБУ до неї не було. Однак коли у   її власника Миколи Гонти – відомого вінницького ювеліра з двадцятирічним стажем роботи, з’явилися політичні плани, він моментально потрапив на есебушний «радар»   друга Зеленського Івана Баканова. Так «дивно» вийшло, що   «Гучне викриття фінансової піраміди» СБУ   збіглося за часом саме з виборами.   Хоча про те, що Гонта став главою партії «Живіть в достатку» було відомо ще в березні 2020 року. Але ніяких претензій у СБУ тоді не виникло. Але як тільки почалася робота з підготовки до участі в місцевих виборах, то пішла жорстка реакція.

Всі ми прекрасно розуміємо, куди може завести дорога репресій і політично мотивованого переслідування бізнесу. Можливо, Зеленському (або його оточенню) подобається роль «батька нації», яку 26 років грав Лукашенко. Ось тільки закінчиться все це дуже сумно.

Джерело: Народна Правда
загрузка...