«Це була точкова атака»: розробник «Новачка» прокоментував отруєння Навального

«Це була точкова атака»: розробник «Новачка» прокоментував отруєння Навального
Автор Марія Петренко в Новини

Екс-співробітник Державного НДІ органічної хімії і технології Володимир Углєв був одним з розробників отруйних речовин класу «Новачок». Спочатку Углєв публічно відкидав можливість використання «Новачка» в разі отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, але після оголошення висновків німецьких фахівців змінив свою думку.

Згідно з версією вченого, для отруєння російського політика було використано дуже мала кількість речовини. Це могло бути одне з чотирьох повідомлень з групи «Новачок» А-230, А-232, А-234, А-242 або їх аналоги. Ці речовини були розроблені в СРСР ще в 1980-90-і роки і мають надзвичайно високу токсичність. У коментарі DW Углєв розповів про те, як могло статися отруєння Олексія Навального і була небезпека для його оточення.

Loading...

Так, коли ще не було відомо, що це саме «Новачок», вчений думав, що це малоймовірно. «Так, я так думав, бо від« Новачка »симптоми проявилися б моментально», – зазначив Углєв.

Однак зараз, коли німецькі фахівці сказали, що ця речовина з групи «Новачок», його думка змінилася. «Так, зараз можна припустити, що речовина була дуже точково отдозірованние. Думаю, що не більше 2-4 мг. Прояв симптомів і їх наявність залежить від кількості речовини. При такому мінімальному надходженні симптоми можуть бути дуже неясно вираженими, такі як міоз (суджені зіниці – Ред.). В такому випадку, швидше за все, речовина було отримано перорально (шляхом проковтування – Ред.), Тому взагалі якісь прояви, крім миоза, навряд чи були. Основні симптоми повинні проявитися значно пізніше – не протягом півгодини, протягом декількох годин «, – зазначив розробник.

На питання, чи можна сказати, коли приблизно була застосована речовина, Углєв відповів дивно точно: «Застосували його, коли він якраз перебував у кафе і пив чай. Хтось якимось чином запустив пакетик з цією речовиною в чашку чаю або в цукор. Розумієте, небезпека полягала в наступному: подавали чай тільки для одного Олексія і чи зовсім точно знали, що не буде пити тільки Олексій? Тут потрібно знати зовсім точно, що чай п'є тільки один Олексій, а решта чай не п'ють. Ось це потрібно було знати. А якби, припустимо, всі троє замовили чай, то, швидше за все, виконавець в усі три чашки додав би ці пакетики і всі троє могли б отримати аналогічні поразки », – зазначив він.

У випадку з отруєнням Сергія Скрипаля в Великобританії теж використовувався «Новачок», і там постраждали не тільки ті люди, які поруч з ним знаходилися, але і ті, хто пізніше, наприклад, знайшов флакон. А от у випадку з Навальний, каже Углєв, небезпеки для людей, які летіли з ним в літаку не було. «У випадку з Олексієм такої небезпеки для інших не було. Ну, в тому випадку, якщо тільки, припустимо, його б вирвало, а хтось ці блювотні маси з'їв би. Це віртуальна небезпека. А в Солсбері була така кількість застосовано, що можна було кілька тисяч чоловік отруїти. Тут абсолютно очевидно, що диверсію вчинили саме точково. Так, якби взяли, підійшли і ножем вдарили, так і тут. Якщо це дійсно «Новачок» – ну, я просто не маю права не вірити німецьким фахівцям, вони першокласні, і устаткування зараз не те, що було, коли я працював, – таким чином, в такому випадку речовина могли ввести тільки перорально. Якби вони зробили це, припустимо, внутрішньом'язово, тобто уколом, залишився б слід від уколу і симптоми розвивалися б протягом 1-3 хвилин, що виключається, адже симптоми з'явилися вже в літаку через 40-50 хвилин після того, як він випив чай », – сказав учений.

У Росії медики не змогли розпізнати «Новачок» в організмі Навального. На думку Углєв, причина в обладнанні. «Я можу говорити тільки на підставі останніх даних. Ваші (німецькі – Ред.) Фахівці поки теж не змогли встановити, який саме речовина. А цих «Новачків» – перспективні, які були, їх чотири види, плюс ще їх аналоги. Я приходжу до висновку, що в німецьких фахівців було більш сучасне обладнання та прилади для визначення таких кількостей, які взяли з крові Олексія. А у тих, хто робив аналізи в Москві, обладнання було набагато слабше і аналізи показали відсутність речовини ».

Навального отруїли: що зараз відомо

  • Навальному стало погано в літаку, на якому той летів з Томська в Москву. Через повітряне судно екстрено посадили в аеропорту Омська. У штабі Навального припускають, що Олексія отруїли чимось, підмішаним в чай.
  • У ЗМІ повідомили, що Навального могли отруїти оксибутиратом натрію, який викликає галюцинації, неспокій, сплутаність свідомості і патологічне мислення.
  • Навальний після отруєння знаходиться в комі у важкому стані. Його підключили до апарату ШВЛ.
  • 21 серпня в штабі Навального з посиланням на транспорту поліцію заявили про виявлення в організмі політика небезпечної речовини. Однак в лікарні Омська цю інформацію відразу ж спростували.
  • Політика евакуювали з лікарні Омська 22 серпня. Зараз він знаходиться в німецькій клініці. 24 серпня під Німеччини підтвердили отруєння опозиціонера.
  • 2 вересня стало відомо, що експерти з лабораторії бундесверу виявили в організмі Олексія Навального сліди отрути з групи «Новачок». Таким чином, Навальний був отруєний нервово-паралітичним бойової речовиною.

Що таке отрута «Новачок»

  • «Новачок» – це група фосфорорганічних отруйних речовин нервово-паралітичної дії. Радянський Союз вів його розробки в 1970-і і 1980-і роки.
  • До групи «Новачок» належить більше сотні різних за структурою отруйних речовин. Найнебезпечнішими з них вважаються «Новачок-5» і «Новачок-7». Вони в вісім разів перевершують по токсичності газ VX – найбільш отруйна з усіх штучно синтезованих людиною речовин.
  • «Новачок» вражає нервову систему, в результаті чого жертва отруєння не може дихати і відчуває дуже сильні болі.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...