Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?
Автор Желізняк Олександр в Публікації

Своєю оцінкою соціально-економічних наслідків врегулювання медичного канабісу в Україні поділився фінансово-економічний експерт, кандидат економічних наук Олександр Грибан.

Останнім часом тема легалізації канабісу в Україні набула великої популярності. Це викликано перш за все тим, що дедалі більша кількість країн у світі впорядковує законний обіг цієї речовини та створює умови для інтеграції канабісу та його похідних до системи виробництва, товарообігу та споживання. Більш того, дедалі чіткіше вибудовується система глобального світового обігу канабісу, що неминуче тягне за собою вдосконалення регулювання як на місцевих, так і на міжнародному рівнях.

Канабіс-індустрія демонструє усі ознаки впевненого руху до комодитизації, тобто переходу товарів із розряду унікальних до розряду широкого вжитку. В США та Канаді фондові ринки вже торгують акціями канабіс-компаній з тризначними мултиплікаторами – при чому, саме вирощування та виробництво у цих компаній з американською пропискою все частіше знаходиться у таких країнах як Колумбія, Уругвай та Південна Африка.

Така активність міжнародного інформаційного поля на тему канабісу неминуче впливає на наш локальний медіа та інформаційний ринок, що породжує вже внутрішні інформаційні приводи та зростання рівня обізнаності українців.

Пам’ятаєте, як під час прес-марафону минулого жовтня новообраний президент Володимир Зеленський заявив, що питання легалізаціїї медичного канабісу є “не на часі” та потребує додаткового опрацювання? Минув рік, а отже є всі підстави сподіватися, що питання повертається до порядку денного.

Увесь цей рік прибічники прийняття закону докладали зусиль для підвищення інформованості суспільства про сучасні тренди у світовій медицині та денаркологізацію цього питання, що вилились у шквал звернень українських пацієнтів і лікарів до суспільства та до президента зокрема, у яких вони досить доступно та професійно пояснюють необхідність і, головне,  безпечність інтегрування нових речовин у українську медицину та закликають нарешті прийняти закон, що здатен покращити життя мільйонів пацієнтів.

Влада зі свого боку, робить чіткий хід у відповідь та додає питання медичного канабісу до переліку всеукраїнського опитування під час місцевих виборів 2020. Можна досить багато сперечатись про законність такого руху, чи його об’єктивність, однак важко заперечити, що таким кроком президент демонструє, свою небайдужість до цього питання та його виключення з переліку тих, що є не на часі.

З таким підґрунтям, враховуючи, що етап первісного ознайомлення з темою можна вважати завершеним, саме час зануритись дещо глибше та подивитись, які ж наслідки готує нам прийняття закону про медичні коноплі.

Тут перш за все варто відзначити, що будь-яка легалізація, або узаконення передбачає запровадження регулювання та створення умов для ведення господарської діяльності. Саме регулювання галузі дозволить створити необхідні запобіжники будь-яким зловживанням.

Коноплі – це аграрна культура, яка існує тисячі років та була надзвичайно поширена на території України до радянських часів. Та навіть за радянської доби, волокно з українських конопель вважалось одним із найміцніших та цінніших у світі – досі існує ряд підприємств, задіянних у виробництві насіння і олії.

Однак, корисними у канабісі можуть бути не тільки волокна, чи олія з насіння, велику цінність представляють хімічні сполуки під назвою “канабіноїди”. Серед найбільш розповсюджених на сьогодні виділяють канабідіол (КБД) та тетрагідроканабінол (ТГК) (див. Табл . 1). Саме останній володіє психоактивними якостями, є по суті наркотичним засобом, але й також здатен допомагати хворим на онкологію та паліативним пацієнтам (див. мал. 1). КБД ж у більшості країн світу був виключений з переліку наркотичних речовин за рекомендацією ВООЗ ООН та регулюється виключно як БАД, яка здійснює загальнозміцнюючу функцію на організм та здатна у великій концентрації лікувати тяжкі епілептичні стани та здійснювати допоміжну функцію при лікуванні онкологічних захворювань (див. мал. 2).

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

На сьогоднішній день в Україні існує система строгого ліцензування та регулювання вирощування технічних конопель. Така ситуація є доволі абсурдною з огляду на те, що ця культура не містить жодних наркотичних засобів, адже допустимий рівень ТГК в цій рослині – 0,08%, при тому, що в Швейцарії, наприклад, рівень ТГК у технічній коноплі становить 1% і це все одно не несе ніякої загрози для суспільства. Славнозвісна марихуана, розповсюджена до незаконної реалізації в нашій країни, до прикладу містить на менше 12-15% ТГК. Більш того, будь-які спроби сховати психоактивні коноплі серед технічних, все одно приведуть до того, що через перехресне запилення, такі коноплі просто стануть технічними.     

Новий закон пропонує встановити строге регулювання вирощування та збуту канабісу із вмістом ТГК у рослині на рівні більше 1%. Таке вирощування буде можливим лише у спеціалізованих тепличних приміщеннях, обладнаних системами контролю та постійного відеонагляду з боку спеціалізованого підрозділу МВС. Ліцензію на вирощування надаватиме Держлікслужба, яка сьогодні також контролює вирощування опіумного маку. Така ліцензія видаватиметься на певну кількість кущів, кожен з яких буде перебувати на обліку в МВС до моменту збору та реалізації продукції. Суцвіття, вирощені в таких теплицях, будуть реалізовуватись компаніям з виробництва екстрактів, що далі передаватимуть свій продукт фармвиробнику. Кожне з цих підприємств матиме спеціалізовану ліцензію на виробництво лікарського засобу наркотичного характеру. Потім такі лікарські засоби потраплятимуть до спеціалізованих аптек, які видаватимуть ліки з канабісу за таким самим регламентом, як, наприклад морфіни, тобто купити їх буде можна лише за наявності так званого «червоного рецепту» (прим. ред. строга форма документообороту, зловживання якою приводить до кримінального покарання).     

Той самий закон, повністю виведе з-під регулювання вирощування технічної коноплі, вміст ТГК в якій не перевищуватиме 1%. Таким чином, кожен фермер отримає доступ до цієї культури та зможе додати її до свого сівообігу на ряду з традиційними пшеницею, кукурудзою та соняшником. Однак, такий вид технічної коноплі буде являти собою не лише інтерес в якості рослинної сировини, але й міститиме вже достатньо високий рівень хімічної сполуки КБД. Суцвіття таких конопель будуть передаватись на переробку й екстракцію, і ця діяльність знов таки буде ліцензованою та регламентованою. До слова, у всіх цивілізованих країнах світу екстракт КБД відноситься до категорії БАД. Велика ціна на КБД (CBD) у світі дозволить органічним способом збільшити площі засіву технічних конопель в Україні, що в свою чергу відкриє безкрайні перспективи до застосування технічної коноплі у абсолютно різних індустріях. (див. мал. 3). Приміром в США, після аналогічного врегулювання правил обороту технічних конопель, обсяг засіву збільшився з майже нуля до більш 200 т. га за декілька років.

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

Зважаючи на світові тенденції до комодитизації усіх похідних медичного канабісу, Україні слід якомога швидше впорядкувати обіг цієї речовини, що може одразу вивести нас у перелік глобальних гравців. За умови використання лише 1% сільгосп земель під культивацію канабісу, тільки екстракція канабіноїдів без широкого застосування волокна та костри здатні збільшити ВВП України на суму від 5 до 8 млрд. євро, а рівень валютних надходжень за попередніми оцінками становитиме від 1 до 2 млрд. євро щорічно.

До прикладу, внутрішній рівень споживання лише КБД в США в 2020 р. очікується на рівні 14.9 млрд. дол. США з сукупним середньорічним темпом росту (CAGR) у розмірі 12.2% (див. мал. 4), а в ЄС – на рівні 8.3 млрд. євро з CAGR у розмірі 10.4% (див. мал. 5).

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

Каннабіс – це дуже перспективна рослина. Вона здатна допомогти пацієнтам та людям, що потерпають від хронічного болю, інтегрувати назад до суспільства ветеранів АТО та ООС, що потерпають від ПТСР. Конопля також може дати такий необхідний ковток свіжого повітря нашій економіці, що давно вже пасе задніх на світовій арені, і потенційно вивести нас у лідери світової індустрії. Безмежний потенціал застосування технічної коноплі може одного дня перетворити Україну на одну з найбільш технологічних країн світу, що відіграватиме провідну роль у становленні світового сталого розвитку (sustainable development).

Потенційний соціально-економічний ефект від прийняття закону може без перебільшення мати революційне значення (див. мал. 6).

Мал.6

Чому медичний канабіс – це не тільки про медицину та далеко не тільки про канабіс?

Джерело: Народна Правда