«Якщо людина претендує на пенсію, вона повинна довести, що дійсно працювала» – Ірина Ковпашко

Заступник голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко розповіла про головні правила нарахування пенсій в Україні

«Якщо людина претендує на пенсію, вона повинна довести, що дійсно працювала» – Ірина Ковпашко
Автор Желізняк Олександр в Публікації/Соціальна правда

Чому пенсійний вік в Україні підвищують тільки жінкам, скільки років зберігаються відомості про роботу і скільки коштує купити трудовий стаж для пенсії, «Народній правдi» розповідає заступник голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко

– На даний час, щоб вийти на пенсію в 60 років, необхідно мати страховий робочий стаж 26 років, якщо його не вистачає – значить буде мінімальна пенсія. Але якщо не вистачає всього рік, півроку?

– Якщо людина пропрацювала, наприклад, 25 з половиною років, в призначенні пенсії за віком їй дійсно відмовлять в зв’язку з відсутністю страхового стажу – іншого варіанту не передбачено. Але запропонують попрацювати ще півроку, тоді буде страховий стаж 26 років. Бракує року – запропонують доопрацювати ще рік. І тоді людина вийде на пенсію в 2020 році у віці 61 рік.

Другий варіант – дочекатися, коли виповнитися 63 роки, тоді буде призначено пенсію за віком. Третій варіант – докупити пенсійний стаж, шляхом укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового пенсійного страхування.

Підкреслю, що 26 років – це стаж, який потрібен для виходу на пенсію тільки в цьому році. З 2017 року трудовий стаж, необхідний для виходу на пенсію в 60 років, з кожним роком збільшується на один рік, і в 2028 році складе 35 років.

– Розкажіть докладніше про процедуру покупки відсутнього страхового стажу.

– Договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового пенсійного страхування укладається з органами Державної податкової служби. На його основі визначається період, за який людина бажає сплатити страхові внески, та період, протягом якого ці внески буде сплачено.

Є два види договору про добровільну участь. Перший – сплата за попередній період, коли про людину немає даних в реєстрі застрахованих осіб.

Справа в тому, що якщо до 1 січня 2004 року трудовий стаж підтверджували записи в трудовій книжці, то після – вони нічого не значать. Значення мають лише відомості з реєстру застрахованих осіб, з 1 січня 2004 року страховий стаж – це період, за який нараховані та сплачені страхові внески. І якщо страхового стажу за ці роки не вистачає, його можна докупити.

– Якщо в реєстрі немає даних про людину з 2004 року, скільки вона повинна доплатити за відсутні 15 років страхового стажу?

– Один місяць страхового стажу – це 22% (ставка єдиного соціального внеску) від мінімальної заробітної плати, яка становить зараз 4173 грн. Тобто, за місяць – 918,06 грн. Але треба враховувати, що якщо мова йде про сплату за минулий період, то за законом сума подвоюється. Тобто, людині доведеться заплатити за кожний відсутній місяць по 1836,12 грн.

– Але це абсолютно невигідно – платити 1836 грн при мінімальній пенсії 1564 грн. Чому б не використати ставки, які діяли в той період, за який людина платить?

– У законі прописано, що діють ставки, існуючі на момент укладення договору. Це логічно. Ось ви не платили багато років, і вирішили заплатити відразу. Але в 2004 році, наприклад, мінімальна зарплата була 205 грн, ставка єдиного соціального внеску – 33%. Тобто в місяць – всього 67,65 грн. Я не думаю, що було б справедливо платити такі суми при існуючих зараз зарплатах.

– Який тоді сенс для держави в даному нововведенні?

– Показати людині, яка пов’язує своє майбутнє з пенсійними виплатами від держави, що вигідніше працювати офіційно, напрацьовувати трудовий стаж. Платити 22% від зарплати, а не платити потім подвоєну ставку.

Якщо не вистачає декількох місяців страхового стажу, то докупити можна. Але якщо кілька років – це невигідно. Тим більше, що суми виплат будуть рости – з грудня прожитковий мінімум становитиме 1638 грн.

Але є ще другий вид договору про добровільну участь, який полягає наперед. Наприклад, людина планує їхати на заробітки за кордон, збирається повернутися і хоче на щось розраховувати при досягненні пенсійного віку. Тоді вона укладає договір, не менше ніж на рік, і зобов’язується щомісяця сплачувати єдиний соціальний внесок 22% від мінімальної зарплати.

– Наскільки затребувана зараз схема покупки відсутнього страхового стажу?

– Щомісяця договір про добровільну участь укладають близько 6 тисяч осіб, як правило, це ті, яким не вистачає декількох місяців стажу. Для держави це мізерні кошти, але справа не в них. Це система гарантії – якщо людина дбає про себе, то прийде, додасть стаж і забезпечить виплату хоча б мінімальної пенсії.

Процедура укладання договору проста. Приходиш в Державну податкову службу, яка з 2013 року адмініструє єдиний соціальний внесок з трудовою книжкою, а інформація з реєстру застрахованих осіб, яка свідчить – відноситься людина до категорії застрахованих, чи ні, у них є в електронному вигляді.

– Щоб довести своє право на нарахування пенсії за період до 2004 року, необхідно надати трудову книжку. Але що робити, якщо вона втрачена, або якісь підприємства давно ліквідовані?

– Документами, що підтверджують, що людина працювала, можуть бути виписка з наказу, відомості про заробітну плату. Їх підприємство зобов’язане зберігати. Якщо воно ліквідується, то документи передаються в архіви, і термін їх зберігання – 75 років. У будь-якому випадку дані можна знайти. Так, це може бути складно, але якщо людина претендує на виплату пенсії із солідарної системи, то вона повинна довести, що дійсно працювала.

– Мінімальний необхідний страховий стаж – 15 років, після якого можна виходити на пенсію після досягнення 65 років. На що розраховувати тим, які такого стажу не набрали?

– Пенсія їм не призначатиметься, вони можуть розраховувати виключно на державну соціальну допомогу – посібник. До 2004 року, за старим законом, була передбачена так звана соціальна пенсія, при неповному стажі. Тепер таких пенсій немає.

– Для чоловіків пенсійний вік, як і раніше, становить 60 років. Для жінок він підвищується. Чому?

– Ми пішли на впровадження стандартів, які забезпечують гендерну рівність. Адже виходячи на пенсію в 55 років, жінки мали менший стаж, що, відповідно, позначалося на розмірі пенсій. Для жінок пенсійний вік почав змінюватися з 1 жовтня 2011 року, за рік підвищується на півроку. У 2021 році він становитиме 60 років, як у чоловіків.

– В Україні існують спецпенсії, які набагато вище звичайних. Хто їх отримує?

– Окремими законами визначається порядок нарахування пенсій прокурорам, суддям (це називається не пенсія, а «щомісячне грошове утримання для суддів у відставці»), військовослужбовцям, чорнобильцям і деяким категоріям держслужбовців. При цьому суддям, чорнобильцям і військовим пенсії йдуть з державного бюджету, а не з Пенсійного фонду. Пенсії прокурорам і держслужбовцям – і за рахунок єдиного соціального внеску, і за рахунок бюджету.

– Хто має право на достроковий вихід на пенсію?

– Є дві категорії. Перша – ті, хто працював в шкідливих і важких умовах – шахтарі, працівники хімічної промисловості і так далі. Друга категорія – жінки, які народили п’ять і більше дітей і виховали їх до віку 6 років, жінки, які народили та виховали дітей з інвалідністю, військовослужбовці-учасники бойових дій. Мінімальний пенсійний вік для цих категорій – 50 років.

– Уряд анонсував підвищення мінімального прожиткового мінімуму, і як наслідок, збільшення розміру пенсій в два рази. Наскільки це реально в умовах дефіциту Пенсійного фонду?

– Що значить дефіциту? В цьому році доходи Пенсійного фонду – 438,6 млрд грн, витрати – 438,2 млрд грн, передбачений залишок 400 млн.

Пенсійний фонд формується з різних джерел, основні – це власні кошти, від єдиного соціального внеску, і кошти з державного бюджету.

– Відповідно до закону «Про верифікації та моніторингу державних виплат» зможуть пенсіонерів змусити повернути гроші? Якщо так, то який процес?

– Закон ще не підписаний президентом, але суми пенсій, виплачених надміру через поданих недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно, або стягуватися за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або в судовому порядку.

– Як зміниться процес оформлення субсидій, кому вони будуть покладені?

– Пенсійний фонд не має відношення до субсидій, це зона відповідальності міністерства соціальної політики. Ми просто здійснювали доставку субсидій, тому що значна маса субсідіантов – пенсіонери.

– Які перспективи накопичувальної пенсії в Україні?

– На сьогоднішній день діють два рівня пенсійної системи. Перший – солідарна система загальнообов’язкового пенсійного страхування і третій – недержавне накопичувальне страхування, до якого ми відношення не маємо.

Появу другого рівня – накопичувальної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування, стримує відсутність окремого закону. В якому повинні бути визначені учасники – з якого віку йтимуть внески. Хто повинен платити – працівник або роботодавець, сума внесків. Як пенсіонер буде отримувати цю частину пенсії – відразу або по частинах, щомісяця протягом певного періоду. Але основні дебати ведуться на тему – це буде централізована система, або розрізнена, з багатьох банків.

– Нація старіє. Вважається, що ситуація в Україні така, що вже зараз один працівник годує одного пенсіонера. Чи так це?

– Ні. Ще кілька років тому 10 працюючих містили 9 пенсіонерів, але зараз ситуація трохи покращилася. На обліку 11,3 млн пенсіонерів, при цьому кількість застрахованих осіб, тих, хто сплачує внески – 13,5 млн. Тобто 13 працюючих містить 11 пенсіонерів.

Правда, треба враховувати, що в Україні 2,3 млн працюючих пенсіонерів. І це, напевно, не дуже добре. Швидше за все, це не через бажання працювати далі, а через необхідність мати додаткове джерело доходу.

Як повідомлялося раніше, Кабінет міністрів подав у Верховну Раду проект Закону «Про державний бюджет України на 2020 рік». За документом, в Україні можуть зрости пенсії та розмір заробітної плати. При цьому уряд хоче скоротити субсидії.

Також повідомлялося, що за проектом Державного бюджету на 2020 рік, зростання пенсій сповільниться вдвічі. Якщо до кінця поточного року пенсії мають зрости на 12-17%, то у 2020 році в Україні заплановано зростання виплат лише на 8% (з 1 638 гривень до 1 769 гривень).

 

Андрій Кузьмін

Джерело: Народна Правда