Схеми Горбаля в Укргазбанку не зникли, а трансформувалися в нові, – ЗМІ

Схеми Горбаля в Укргазбанку не зникли, а трансформувалися в нові, – ЗМІ
Автор Желізняк Олександр в Новини

Укргазбанк переплачує стороннім юрфірмам десятки мільйонів за стягнення кредиторської заборгованості фірм свого екс-власника і нинішнього члена Ради НБУ Василя Горбаля. Про це повідомило видання Коментарі .

Нагадаємо, до націоналізації в 2009 році Укргазбанк належав Василю Горбалю. «При Горбалі банк занурився в корупційні скандали, з яких не може вибратися з цього дня», – пише видання. У різні роки фінустанова, його акціонер і топ-менеджери фігурували в розкраданнях в особливо великих розмірах: $42 млн за поставлений природний газ, 300 млн грн грошей Укрзалізниці, 39 млн грн на фіктивної оренди приміщень і тд. «Приблизно з 2005 року банк став накопичувати проблемні кредити. Підконтрольним фірмам Горбаля видавалися десятки мільйонів гривень. За різними даними, від 60 до 80% проблемних кредитів банку були видані структурам Горбаля і його бізнес-партнерам. Це близько 7 млрд грн», – йдеться в матеріалі.

Loading...

Зокрема, кредити в Укргазбанку отримував підконтрольний Горбалю Плисецький гранітний кар’єр. До теперішнього моменту сума боргу за всіма зобов’язаннями перевищує 92 млн грн. Незважаючи на те, що боржник не погасив жодної заборгованості, 15 років банк йшов назустріч і укладав з ним мирні угоди. Ще один позичальник – скандальний трест «Київміськбуд-1 ім. Загороднього », який забудовував столичну Воздвиженку. Раніше трест належав Горбалю, після виходу зі складу акціонерів підприємство залишилося в сфері його впливу. Згідно з опублікованими виданням документів, трест отримав від Укргазбанку щонайменше 167,4 млн грн. «Горбаль фактично взяв гроші зі свого банку і безоплатно віддав їх своєму тресту на комерційну забудову елітного району Києва. Проект обіцяв великі гроші – «золоті» квадратні метри і кредит, який можна не віддавати. Фінансова криза обвалила ринок нерухомості, через трест вивели гроші, а Воздвиженку так і не добудували », – пише видання.

Починаючи з 20010 року, Укргазбанк укладає договори зі сторонніми юридичними фірмами про надання послуг по стягненню кредиторської заборгованості, в тому числі з компаній з орбіти Горбаля. Однак на практиці борги Горбаля «як і раніше висять мертвим вантажем», а «партнерство» з юрфмірмамі викликає підозру про виведення грошей з державного банку. Наприклад, всього за 3 місяці 2014 років через прокладку ПАТ «Інюрполіс» на рахунок ТОВ «Лактонія» було переведено 12,6 млн грн за усні консультації. «Лактонія» заснував громадянин Молдови Штефан Лазар. Фірма має ознаки фіктивності і фігурувала у кримінальній справі, де вказувалася її причетність до роботи «конвертаційного центру».

За даними видання, за такими «нетиповим» договорами Укргазбанк перевів шести юрфірмам близько 200 млн грн. «Схеми Горбаля нікуди не поділися, вони просто трансформувалися і дали початок новим. Якщо раніше банківськими грошима безоплатно кредитували свої ж фірми, то тепер їх мільйони освоюють сумнівні юридичні контори за нібито надані послуги зі стягнення раніше розданих боргів», – пише видання.

Як повідомлялося раніше, в 2019 році Міжнародна фінансова корпорація (IFC) провела перевірку Укргазбанку, за підсумками якої заявила про неможливість інвестувати в фінустанову через кримінальні справи, пов’язаних з розкраданнями, і великого числа проблемних кредитів. Василь Горбаль входив в близьке коло Віктора Януковича, обирався народним депутатом від Партії регіонів, керував Львівською облдержадміністрацією. 16 вересня 2020 року рішенням Верховної Ради України в третій раз був призначений членом Ради НБУ.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...