Цитокіновий шторм, який може закінчиться смертю, можливий на 9-10 день коронавірусної хвороби (COVID-19).
Про це в інтерв’ю lb.ua розповів лікар-педіатр з Харкова Андрій Пеньков. За його словами, госпіталізація найчастіше необхідна саме в цей час.
Відзначимо, цитокіновий шторм – це запальна реакція в організмі, при якій рівень цитокінів в крові різко зростає, що призводить до атаки імунітету на клітини і тканини власного організму. Наслідком цього може стати руйнування тканин і органів, і, як наслідок, смерть.
Симптомами цитокінового шторму є: лихоманка, шкірні висипання, задишка, пневмонія, проблеми з шлунково-кишковим трактом, головний біль, судоми, сплутаність свідомості і не тільки.
“Цитокіновий шторм починається після першого тижня хвороби – госпіталізація найчастіше необхідна саме в цей час. На 9-10 день з’являється задишка, гострий респіраторний дистрес-синдром. Але це не бактеріальні процеси, а гіперреакція імунної системи”, – зазначив лікар.
Він додав, що на другому тижні хвороби наростають імунологічні зміни в крові, зростають показники всіх реактивних маркерів запалення.
“Це той момент, коли треба використовувати серйозне лікування, але не антибіотики. Ковід – це гормонозалежне захворювання, при якому може допомогти своєчасне лікування стероїдами. Є три основні патогенетичні лінії течії ковіда – гіперзапалення (цитокіновий шторм), гіперкоагуляція (мікротромбози у всіх органах – особливо в легенях, але є і в серці, і в нирках), і гіпоксія, яка є одним з потужних руйнівних факторів. Це – причини всіх тяжких проявів і, по суті, смерті”, – сказав Пеньков.
Джерела в Кабміні кажуть, що локдаун в Україні введуть на період з 23 грудня по 15 січня, – ці дати погодили в Кабінеті міністрів.
При цьому міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що питання введення локдауна в Україні не винесли на засідання Кабінету міністрів 2 грудня. Відповідно, в найближчі дні офіційного рішення не буде прийнято.