Прототип Starship для польоту на Марс вибухнув під час посадки, але Маск радіє – чому

Прототип Starship для польоту на Марс вибухнув під час посадки, але Маск радіє – чому
Автор Желізняк Олександр в Наука/Новини

Прототип SpaceX Starship , за допомогою якого Ілон Маск планує доставити людей на Марс, вибухнув під час посадки. Незважаючи на це, в компанії тест називають успішним.

Про те, що сталося і чому випробування все одно вважають успішними, йдеться в матеріалі Alpha Centauri.

50-метровий прототип космічного корабля SpaceX Starship SN8 стартував з космічного центру в Бока-Чіка (Техас) 9 грудня. Мета запуску – випробувати корабель, в першу чергу під час маневру «belly flop» (падаючи якийсь час з висоти горизонтально за допомогою двигунів повертається у вертикальний стан).

“Старт і сам маневр пройшли успішно. Три метанових двигуна Raptor виробництва компанії SpaceX запалюються і відривають прототип від стартової споруди. Потім, через пару хвилин, по черзі відключаються лівий і правий від камери двигуни. Працювати залишається тільки один, під серійним номером 42. Як пізніше повідомить Ілон Маск, відключення було запланованим. Потім кораблю вдається почати падіння в запланованому положенні, горизонтально. Нарешті, фінальний акорд. Вихід у вертикальне положення і запалювання двигунів. Правда, не всіх: найактивніше працював лівий «движок», на миті включався правий. А основний, 42-й, так і не спалахнув. Що і призвело до падіння на посадковий майданчик і красивого вибуху всього корабля”, – описують автори матеріалу.

Після випробувань Ілон Маск заявив, що був упевнений в успіху тільки на 33%, і велика частина етапів випробування пройшла успішно: корабель стартував, двигуни відпрацювали належний час, система подачі палива успішно переключилася на малі баки, тільки один з них підвів SpaceX.

Ймовірно, причиною того, що двигуни не змогли запрацювати став низький тиск в головному баку для кисню. Через це 50-метровій ракеті не вдалося загальмувати перед посадкою, і зіткнення з поверхнею посадкового столу і призвело до вибуху.

До слова, SpaceX вже готується до випробувань наступного прототипу Starship SN9. Він готовий майже на 100%, але спершу перевірять його баки і двигуни (під час короткочасних вогневих випробувань).

Прототип Starship для польоту на Марс вибухнув під час посадки, але Маск радіє – чому

Нагадаємо, Starhopper – випробувальний варіант Starship, який був створений спеціально для тестування верхньої частини Big Falcon Rocket.

Big Falcon Rocket буде розділено на дві частини: нижня називається Superheavy, а верхня з корисним навантаженням — Starship. Big Falcon Rocket отримає три варіанти верхнього ступеня Starship:

  • пілотована для екіпажу,
  • вантажна для виведення на орбіту космічних апаратів (наприклад, таких як Hubble)
  • паливозаправник (служитиме для заправки на орбіті вже виведеного космічного корабля, готового для польоту до Марса)

Starship – конкурент системи SLS, яку NASA розробляє ще з 2011 року. Space Launch System — новітня надважка ракета-носій. Її збільшена версія зможе помістити екіпаж, додаткові сонячні панелі і двигуни. Астронавтів за межі низької навколоземної орбіти буде доставляти пілотований космічний апарат Orion. Корабель зможе підтримувати життя 4 членів екіпажу протягом 21 дня.

Джерело: Народна Правда