НАЗК повернули право перевіряти декларації чиновників: депутати прийняли рішення

НАЗК повернули право перевіряти декларації чиновників: депутати прийняли рішення
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

Верховна Рада повернула повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції , які раніше скасував Конституційний суд. Зокрема, Агентство знову може контролювати і перевіряти декларації чиновників і суддів, контролювати оприлюднення таких декларацій, моніторити спосіб життя чиновників, які вносять декларації.

За законопроект в цілому проголосували 300 депутатів, пише hromadske.

Видання зазначає, що НАЗК отримало право мати безпосередній автоматизований доступ до довідкових систем, реєстрів, банків даних, зокрема таким, що містить інформацію з обмеженим доступом і адміністратором яких є держоргани, і користуватися державними засобами зв’язку.

Також уповноважені особи НАЗК мають право:

  • безперешкодно входити до приміщень державних органів за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
  • вимагати необхідні документи та іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом, у зв’язку з реалізацією своїх повноважень;
  • відповідно до розподілу обов’язків складати протоколи про адміністративні правопорушення;
  • отримувати письмові пояснення від посадових осіб та службових осіб державних органів, незалежно від форми власності.

Крім того, якщо НАЗК виявляє корупційне правопорушення, яке вчинив суддя, в тому числі суддя Конституційного суду, агентство має про це повідомити Вищу раду правосуддя або голову Конституційного суду. Також тільки глава НАЗК і його заступники можуть становити і направляти протокол про порушення щодо суддів.

Нагадаємо, Конституційний суд України визнав неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. Велика палата суду винесла рішення про неконституційність ст.366-1 Кримінального кодексу, яка передбачала кримінальну відповідальність чиновників і суддів за недостовірне декларування майна.

 

Прецедент прокоментували в Transparency International. У заяві організації йдеться , що це рішення спровокує значний відкат антикорупційної реформи в Україні. Крім того, це створить загрозу безвізу і отриманню необхідного для виживання траншу Міжнародного валютного фонду.

Це рішення вже прокоментували і в Національному агентстві з питань запобігання корупції, там заявили про конфлікт інтересів суддів Конституційного суду, які винесли рішення щодо антикорупційних норм.

Президент України вже звернувся до правоохоронних органів з проханням встановити всі деталі прийняття зазначеного рішення КС.

 

Джерело: Народна Правда