З нового року бізнес повинен перейти на українську мову: як це буде працювати

З нового року бізнес повинен перейти на українську мову: як це буде працювати
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

З 16 січня 2021 року сфера обслуговування повинна повністю перейти на українську мову , на іншій мові обслуговувати клієнта будуть тільки на його прохання.

Про уже попередив мовний омбудсмен Тарас Кремінь. За його словами, всі, хто надає послуги, незалежно від форми власності, зобов’язані обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською за ст. 30 закону про державну мову: «У супермаркеті і в інтернет-магазині, в кафе, банку, на АЗС, в аптеці або бібліотеці, де б ти не був – обслуговування повинно бути українською».

Loading...

“Сегодня” відзначає , що за порушення норм передбачено покарання:

  • якщо порушення виявлено вперше – попередження або штраф 200-400 неоподатковуваних податком мінімумів (3400-6800 грн);
  • при повторному порушенні – до 700 мінімумів (11 900 грн).

Але штрафувати почнуть не раніше 2022 року.

Як на практиці будуть дотримуватися виконання закону.

1. Чи будуть з 16 січня перевірки магазинів та ресторанів, в тому числі негласні?

Як розповів нам Тарас Кремінь (уповноважений із захисту державної мови), до закінчення карантину перевірок не буде. З огляду на, що в Секретаріаті всього 50 осіб (на сьогодні працюють 32 людини), очевидно, що вони не в змозі забезпечити тотальний контроль за виконанням мовного закону.

До органів держвлади на місцях, асоціації бізнес-структур та інші установи, яких це стосується, від імені уповноваженого розіслані листи з нагадуванням про необхідність виконання з 16 січня вимог ст. 30 закону про мову. За словами Тараса Креміня, на місцях є розуміння.

Організовано інформаційний супровід в ЗМІ. Також сподіваються на допомогу активістів з числа небайдужих громадян. Така “мовная сотня” в регіонах вже формується.

2. Чи можна заробити, повідомляючи про порушення закону про мову?

Ні. Ця діяльність є добровільною і не оплачується.

3. Як зафіксувати факти порушень?

Скарги про порушення повинні бути підтверджені документально. Це може бути фото – якщо цінник, меню або вивіска не українською мовою. Або аудіо або відеозапис розмови з продавцем, офіціантом на смартфон, камеру.

Що кажуть підприємці
Представники бізнесу поки обережно оцінюють майбутню українізацію торгівлі та громадського харчування. Наприклад, генеральний директор компанії “Ресторанний консалтинг” Ольга Насонова побоюється, що закон розв’яже руки агресивно-патріотичній частини населення. Вона також додала, що в переважно російськомовних регіонах – схід і південь – статтю 30 закону проігнорують, поки не введуть штрафи за її невиконання.

Раніше мовний омбудсмен Тарас Кремінь вимагав від місцевих рад скасувати рішення про функціонування регіональних мов.

Запорізький окружний адміністративний суд визнав протиправним рішення Запорізької міської ради, яке прийняли ще в 2006 році і яке надавало російській мові статус регіональної.

Одеський окружний адміністративний суд визнав протиправним і скасував рішення Одеської обласної ради від 15 серпня 2012 року, згідно з яким російська мова визнавалася регіональним.

 

Джерело: Народна Правда